Kuidas läheb Kuusalu ja Loksa ujulal

3657
Kuusalu spordikeskuse administraator RIINA PAUNEL: „On ka neid ujujaid, kes juba ootavad meid hommikul kella 7 ajal ukse taga.“

„Meie hooaeg algab siis, kui merevesi muutub külmaks,“ sõnab Kuusalu spordikeskuse administraator RIINA PAUNEL.

Kuusalu vallal kulub 2011. aastal Kuusalu spordikeskuse ülalpidamiseks 181 458,85 eurot ning hoone kapitalirendi eest tuleb tasuda 76 500 eurot. Seega maksab vald tänavu ujula ja spordihoone eest kokku 257 958,85 eurot ehk veidi üle 4 miljoni krooni.

Spordikeskuse tulu on käes­oleva aasta eelarvesse kavandatud 83 085 eurot. Üheksa kuuga teeniti ligi 50 000 eurot (782 330 krooni). Keskus alustas tööd 2008 detsembris.

Spordikeskuse juhataja Kadri Idavain nendib, et plaani ei suuda ilmselt täita, kuid positiivne on, et võrreldes mullu sama ajaga on tulu saadud 4 400 eurot ehk 70 000 krooni rohkem.

Loksa linna eelarves on 2008. aastal valminud ujulat haldava SA Loksa Sport kuludeks kavandatud 63 911 eurot, Riigi Kinnisvara ASile tasutakse maja eest renti 44 184,12 eurot. Kokku maksab linn ujula eest sel aastal 108 095,12 eurot ehk ligi 1,7 miljonit krooni.

Ujula tulu on linnaeelarvesse planeeritud 44 738 eurot. SA Loksa Sport juhataja Rainer Lapp ütleb, et 9 kuu täpset kokkuvõtet tal pole, kuid näha on, et plaani täis ei õnnestu saada – aasta lõpuks tuleb umbes 85 protsenti plaanitust. Ujula oli pikemalt suletud seoses garantii­töödega.

Kuusalus külastajaid mitusada
Kadri Idavain tõdeb, et külastajate üle nimelist ega numbrilist arvestust ei peeta, arvutisse on sisestatud ostetud piletite, ka mitme korra omade, ja ruumirentide summad: „Ujulas on õpilaste kehalise kasvatuse tunnid ja treeningud. Kui toimuvad ka täiskasvanute treeningud, siis käib päevas peale laste me majas keskmiselt sadakond täiskasvanut.“

Administraator Riina Paunel lisab, et korraga üle 50 inimese ei tahaks sauna-ujulasse lubada: „Aga on ka olnud õhtuid, kus kõigi riietuskappide võtmed on välja jagatud ja mõtleme, mida teha, kui keegi veel tuleb. Kui on palju rahvast, naerame, et basseinis on ainult seisukohad.“

Rainer Lapi sõnul on hakatud Loksal nüüd külastajaid loetlema: „Kevadeks saame täpse statistika. Mida aeg edasi, seda enam tuleb juurde stabiilseid ujujaid ja saunas käijaid. On olnud päevi, kui ujula on üsna tühi, aga seda pole juhtunud, et ühtegi külastajat päeva jooksul ei käiks. Mida viletsamad ilmad, seda rohkem on meil rahvast. Aga paar nädalat tagasi juhtus nii, et ilm oli ilus, kuid õhtul tulid päris paljud ujulasse.“

Treeningud ja võistlused
Kuusalu spordikeskus kuulub keskkooli juurde, peale ujula on sinna  ehitatud  suur  spordisaal ja väiksemad treeningruumid. Kooli­päevadel on majas valdavalt õpilased, õhtuti toimuvad treeningud täiskasvanutele: ring­treening, vesiaeroobika, saalihoki, jalgpall, korvpall, ladina tantsud. Külastada saab jõusaali. Lastele on peale kooli spordiringide ujumis-, kergejõustiku-, karate-, tenniseklubi treeningud. Beebidele on ujutamine ning kuni 3aastastele võimlemine.

Loksa ujulas käivad täiskasvanud tegelemas vesiaeroobikaga ning õpilastele on kolmes vanusegrupis ujumistreeningud. Prooviti ka beebide ujutamist, kuid osalejaid oli vähe.

Kadri Idavain sõnab Kuusalu spordikeskuse kohta, et kõige pikemalt kestavad ja palju rahvast toovad majja valla meistrivõistlused korvpallis. Peale selle korraldatakse mitmesuguseid võistlusi, tippsündmus oli käes­oleval aastal TV 10 Olümpia­stardi kahepäevane finaal spordikeskuse juurde kuuluval staadionil.
Palju rahvast on kohal külade kümnevõistlusel. Populaarseks on saanud väikelaste kergejõustikupäev. Tuleval laupäeval toimuvad Aleksander Abergi mälestusvõistlused. Suve alguses oli Tõnu Lindveti mälestusele pühendatud tantsupäev. Võistlusi korraldab Kuusalus ka Harju Spordiliit, firmad rendivad ruume enda töötajate spordiüritustele. Ujulas on laste ujumisvõistlused. 12. novembril tulevad täiskasvanutele valla meistrivõistlused.
Kuna Loksa ujula on nõuetekohase sügavusega, on seal kolmel aastal läbi viidud Eesti veteranide ujumismeistrivõistlusi. Eelmisel aastal olid ka para­olümpiakomitee korraldatud meistrivõistlused. Et ujumisradu on 4, siis päris tiitlivõistlusi pidada ei saa – nende jaoks on tarvis 6 rada. Loksa linna ujumisvõistlustel on 30 osaleja ringis.

Hommikused ujujad
Kuusalu spordikeskus avab argipäeviti uksed kell 7. On inimesi, kes käivad esmalt ujumas ja siis sõidavad edasi tööle, ka Tallinna.

Loksa ujula alustab tööpäevadel kell 6.30. Enamasti ujuvad hommikul Loksal töötavad inimesed, kaugemale sõitjaid pole.

Enamik külastajaid on pigem sulistajad, kes käivad ujulas lõõgastumas, otsekui spaas, räägib Rainer Lapp. Õhtusel ajal on Loksal kohal vetelpäästja.

„Iga asi tahab harjumist, Tartu maraton algas ka väikese rahvahulgaga, nüüd on osalejaid üle 10 000. Ka ujulaga tuleb harjuda,“ lausub ta.

„Ujumine on spordiala, mida saab harrastada sünnist raugaeani, ei põruta liigeseid. Ujula on vajalik investeering, annab elujärje parandamiseks palju juurde.“

Soodsam on soetada ujulasse mitme korra pilet. Kuusalus on nüüd tuldud rahva soovile vastu ning senise kahe tunni asemel saab ujulasse osta ka tunnipiletit. Tehtud on külastajate juurdesaamiseks kampaaniapäevi, kui pääse maksab 1 euro.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi: „Spordikeskus on vallale väga kasulik koht. Pole õige vaadata ainult summat, mis kulub spordikeskusele, vaid seda, kuidas keskus väärtustab elukeskkonda. Kõrval on keskkool, mis võib tulevikus veel kasvada. Spordikompleksi juhid on tegutsenud selle nimel, et täituvust juurde saada. Ehkki ajad pole just kõige kergemad, kutsun üles nii oma valla rahvast kui ka naabervaldade inimesi, tulge Kuusallu sportima ja ujulasse.“

Eelmine artikkelParila külas põles talumaja
Järgmine artikkelMIKA ORAVA ehitas Pikva kabeli juurde kellatorni