Kui on plaan võtta kutsikat

2373
Ants Raava, Aegviidu loomaarst
Ants Raava,
Aegviidu loomaarst

Koer on inimese parim sõber ning kevad on hea aeg kutsika võtmiseks. Suvel jõuab ta eluks vajalikku kogemust korjata, lihast luudele ning karva selga kasvatada. Langevate lehtede ajaks on koer piisavalt täiskasvanu, et õueeluga hakkama saada või toas pika päeva pererahvast oodata.
Lehtedes on palju kutsikate müügi kuulutusi. Hinnad kõiguvad paarikümnest eurost tuhandeni, tõugude valik taskukoerast paraja karu suuruse loomani. Hoolimata tõust ja hinnast on kutsika võtmisel põhireeglid, mida on hea sõbra saamiseks vajalik jälgida.
Tasub läbi kaaluda, millist koera me vajame. Kas pigem kaaslast metsajooksul, seltsilist lastele või vanavanematele, iga ilmaga hakkama saavat õuevalvurit või toas inimeste seltskonnas viibida armastavat seltsilooma. Reipa välimusega huskyst või malamuudist on vähe rõõmu inimesele, kes eelistab tubast elu väljas liikumisele. Hea teenistuskoerana tuntud saksa lambakoer vajab peale söögi ja magamise ajule tegevust andvat treeningut ja tööd. Igavlema jäetud loom võib endale ise meelepärase tegevuse välja mõelda, aga peremehele ei pruugi sobida selle tulemusena uue välimuse saanud diivan või ära näritud välisuks.
Ka numbrite kokkulöömise oskus on kutsika võtmisel tähtis. Väikese koera söök ei maksa palju. Kuuekümnekilone tiibeti mastif või landseer sööb mehemoodi. Keskmise kuu kulu saab eelarve planeerimiseks juba enne looma võtmist kokku rehkendada. Kuu väljaminekutest võib ootamatult haugata üllatavalt suure summa näiteks mõnel tõul lausa kohustuslik pügamine. Eelarvesse tuleb planeerida vaktsineerimised, ussi-, puugi- ja kirbutõrje ning miks mitte ka tervisekindlustus. Kindlustus võib tunduda ühest küljest ülepakutuna, teisalt saad vajadusel looma iga kell rahale mõtlemata ükskõik millisesse kliinikusse viia. Südamerahu on ka oluline.
Ajalehes või Facebooki pildil näevad kõik kutsikad välja võrratud ning neid vaadates võib koervanematega tutvuse tegemine tunduda tarbetuna. Siiski tasub meeles pidada, et geenid ja pärilikkus mõjutavad kutsika iseloomu oluliselt. Sõbralikkus ja julgus on suures osas päritavad ning seepärast oleks vajalik enne kutsika koju toomist näha koduses keskkonnas ka kutsikate ema ja isa. Kui nad on sõbralikud, julged ja peremeest usaldavad, siis ei haugu ja lõrise nad võõra peale ka kutsikate juures, lasevad kutsikaid paitada ja nendega mängida.
Erinevas vanuses omandavad koeralapsed eri elukogemusi. Kui õige aeg mööda lastud, võtab õppimine juba rohkem aega. Näiteks teise elukuuni saavad noored koerad teadmise turvalisusest ja usaldusest. Sel ajal on oluline, et kutsikas saab olla koos teistega. Samas on tähtis, et inimene teda aeg-ajalt sülle võtab ja temaga mängib. Soe sõbralik käsi ja inimese lõhn jäävad kutsikale meelde toredana ning turvalisena. Tulevaseks koostööks on see hea algus.
Uue keskkonna, asjade ja inimestega kohaneb kutsikas kõige peremini 3-5 kuu vanuses. Kui sel ajal teda autosõidule mitte kaasa võtta või rong näitamata jätta, võib hiljem juhtuda, et autosõit on hirmutav ja rongi eest tuleb ummisjalu minema pageda. Kutsikaga pole probleemi, kui nelja-viiekümnekilost täiskasvanud koera naljalt tema soovita autosse ei tõsta ning ehmatuse puhul jalutusrihmast kinni ei hoia. Kevad on hea aeg kutsika või mõne muu lemmiklooma perre toomiseks. Kaaluge läbi plussid miinused, küsige nõu loomadega tegelevatelt inimestelt ning uskuge: lemmiku perre võtmisega on rohkem võita kui kaotada.

Eelmine artikkelKodukandipäeva asemel tuleb Kehra päev
Järgmine artikkel35aastasel segakooril Spunk on kaks dirigenti