35aastasel segakooril Spunk on kaks dirigenti

2501
Aruküla segakooris Spunk laulab juubelihooajal 35 lauljat, koori juhatavad MAIA-RETA TRAMPÄRK ja TIINA TINN (ees paremalt neljas ja viies).

Aruküla segakoor Spunk pidas juubelit 7. mail koos sõpruskooriga Lätist.

Image1Aruküla segakoori Spunk lauljad ütlesid juubelikontserdil Aruküla mõisas laupäeval, 7. mail, nad on kasvanud nii kokku, et tunnevad end perena, keda ühendab laulurõõm, tugev positiivsus ja ühtehoidmine.
Spungi asutaja ja dirigent Maia-Reta Trampärk on Raasiku valla aukodanik, muusikaõpetaja ning kunagise menuansambli Elektra laulja. Ta on juhtinud koori 35 aastat, vahepeal pidas aasta pausi ning koori hakkasid juhtima 4 uut dirigenti. Kuna Spunk hakkas laiali vajuma, otsustas Maia-Reta Trampärk koori ette tagasi tulla, et koor jääks. Oma lauluhäält demonstreeris ta ka juubelikontserdil – esitas menulaulude viisil iga kooriliikme tutvustuse.
Maia-Reta Trampärk ütles, praegu on tal kindel tunne ja koori lagunemist enam ei karda, sest tema kõrval on teine dirigent – muusikaõpetaja Tiina Tinn, kes on aidanud tal koori juhtida 6-7 aastat ning teinud lauljatele hääleseadet. Ta on lõpetanud Otsa-kooli koorijuhtimise erialal ning õpib praegu magistrantuuris muusikapedagoogikat.
Dirigendid ütlesid, et kahekesi on lihtsam vastutust jagada ning olla üksteisele toeks, ülesanded neil jaotatud pole.
Spungis laulab juubelihooajal 35 lauljat – peamiselt Arukülast, kuid ka Raasikult ja küladest ning Jõelähtme vallast Kostiverest. Tiina Tinn lausus, et Kostivere lauljad sattusid Spunki seetõttu, et sealne koor lõpetas tegevuse, paar lauljat otsisid võimalust edasi laulda. Nüüd tegutseb Kostivere koor taas, lauljad jäid mõlemasse kollektiivi. Tiina Tinn asutas paar aastat tagasi segakoori ka Raasikul, kuid praegu peetakse pausi.
Kümmekond lauljat on olnud Spungis 35 aastat. Vanim on üle 70aastane, noorim kahekümnendates. Alustati väikese kollektiiviga, aastaid oli rivis 10-11 lauljat, iga aastaga arv kasvas, kuid kooriks nimetati end algusest peale.
Maia-Reta Trampärk meenutas, et Aruküla segakoor alustas tegevust 1981. aasta sügisel ETKVLi Kooperaatori segaansamblina. Palju käidi võistlemas ning tuldi tagasi esikohtadega. ning lauljad käisid ükshaaval dirigendi juures kodus ette laulmas: „Tegime tohutult tööd, sest mitmed ei pidanud esialgu viisigi.”
Samal ajal tegutses Arukülas ka segakoor ehk vanade koor. Maia-Reta Trampärk sõnas, et tuli olla nagu kirik keset küla ning tuua kaks koori kokku – nooruslik kergemuusikakoor ja tõsisemat muusikat viljelev segakoor: „Olin laulnud kergemuusikat, aga õppinud siiski dirigendiks ja muusikaõpetajaks, seega polnud keeruline tegeleda ka tõsisema muusikaga.”
Vahepeal oli kooris meestepõud: „Üheksakümndendate alguses pärast taasiseseisvumist hakkasid mehed tõsiselt tööd rügama ning koori jäi vaid paar meest. Selline raske olukord kestis umbes viis aastat, siis hakkasid poisid tagasi tulema.”
Kui esialgu esitas koor ainult kergemuusikat, siis nüüd on repertuaar mitmekülgsem ning seotud laulupidude, segakooripäevade ja teiste suurüritustega, mis toimuvad tavaliselt suvel ning mille tarbeks Spunk aasta aega harjutab.
Koori nimi Spunk on pärit Pipi Pikksuka jutust ning sündis täiesti juhuslikult. Alguses lauldi Kooperaatori kergemuusikakoori nime all ja pidevalt küsiti, mis on koori nimi. Koorivanem Lembit Laja lausus, et eks ta üks Spunk ole. Korraldati küll ka nimekonkurss, kus pakuti Metsakohinat ja Etnokaja, kuid nimeks jäigi Spunk, mida on olnud kooril vahva kasutada ka mitmel punklaulupeol.
Tiina Tinn ütles, et aastad on möödunud kiiresti, kuid koor on olnud ideaalne kasvulava: „Selles seltskonnas saab kõik läbi proovida ning see võetakse tänuga vastu. Mina olen esimest korda elus sellises seltskonnas.”
Arukülas tegutseb praegu ka teine segakoor – Aruküla noortekoor, mis on välja kasvanud Spungist. Koori juhatab Age Imala. Kuigi koori keskmine vanus on tavalise kooli noortekoori omast kõrgem ning lauljate rivis on enamasti pereinimesed, pole koor oma nime ära muutnud ega kavatse seda ka teha.
Spungi sünnipäeva kontserti aitas sisustada segakoor Lätist Viesitest. Läti koori dirigendi abikaasa on Maia-Reta Trampärki õepoeg.
Koori kroonikurolli täidab Silvia Luts, kes on kogunud kokku koori kohta käiva materjali, mis oli juubelikontserdi ajal ka näitusel.