Kehra aiandusring lõpetas loengute hooaja konverentsiga

2677

Möödunud aasta veebruaris loodud Kehra aiandusring jätkas sügisel tegevust ning teooriakursuse lõpetas 12. aprillil toimunud aednike kevadkonverents.

2013. aasta jaanuaris alustas Alavere rahvamajas kohaliku omaalgatuse programmist saadud toetuse abil tegutsemist aiandusring, millest võtsid osa hobiaednikud Kehrast. Kuna huvi oli suur, loodi pärast projekti lõppemist eelmise aasta talvel Kehra aiandusring.

Aiandusringist osavõtjad kinkisid juhendajale HELVE VAARMANNILE tänutäheks ringi liikme Jüri Lillsoo tehtud aiavalvurist karu.
Aiandusringist osavõtjad kinkisid juhendajale HELVE VAARMANNILE tänutäheks ringi liikme Jüri Lillsoo tehtud aiavalvurist karu.

„Minu eesmärk on õpetada huvilisi kujundama endale nii ilu- kui tarbeaeda, kuid nii, et inimene poleks oma aia ori, vaid tal jääks suvel aega ka lastega mere ääres käia,“ märgib Kehra aiandusringi juhendaja Helve Vaarmann.
Lõppenud õppehooaega nimetab ta ringile edukaks: „Meil olid korra-kaks kuus kokkusaamised, igal korral loeng mingil kindlal teemal, näiteks kord rääkisime iiriste ja liiliate kasvatamisest, teisel korral viinamarjade ja elulõngade kasvatamisest.“
Kui varem jagas aiapidajaile teadmisi peamiselt Helve Vaarmann ise, siis sel hooajal kutsus ka teisi lektoreid, peamiselt omakandi inimesi: „Näiteks Uku Praks käis rääkimas kasulikest ja kahjulikest putukatest koduaias. Kolm loengut pidas Substrali aiakonsultant Eneli Käger, kes tutvustas peamiselt väetiste kasutamist  ja taimekaitset, selle vastu oli väga suur huvi. Mina ise rääkisin hariliku kuuse erinevate sortide  kasvatamisest koduaias – pole vaja osta mittelooduslikke Hollandi päritolu okaspuid, ka meie oma kuusel on palju erinevaid põnevaid väikevorme.“
Kuna mitmeid aiapidajaid huvitanud teemal sellel hooajal loenguid enam korraldada ei jõudnud, tekkis ringi eestvedajal idee teha pikem teabepäev. 12. aprillil Anija mõisas toimunud aianduskonverentsi päevakorras oli viis loengut. Kõneldi väetamisest ja taimekaitsest nii poesmüüdavate kui looduslike vahenditega, kevadel õitsevate ilupuude-ja põõsaste kasvatamisest, varajastest püsililledest, kevadistest lõikamistöödest marja- ja puuviljaaias ning näidati pildiesitlust Raasiku valla Rätla külas asuvast inglise stiilis dendropargist. Oli ka beebitaimede ja istikute rohevahetus ning seemnemüük, võis osta Eneli Kägeri äsjailmunud nõuanderaamatu „Aiast siin- ja sealpool aknalauda“. Osalejate vahel loositi välja aiandusteemalisi auhindu. Rahvast  oli  nii  Anija  kui  naabervaldadest,  ka  Harku  ja  Viimsi  vallast, Tallinnast ja Lääne-Virumaalt.
Peale loengute, mis on toimunud valla spordikeskuses, on aiandusringi liikmed teinud praktilisi õppepäevi, näiteks puuokste lõikamistest ning kõrvitsapeenra ja istutusala rajamistest.  Koos külastati üksteise koduaedu ja käidi aiaekskursioonidel. Ka sel suvel on plaanis teha mitu väljasõitu. Kui ilmad lähevad soojemaks, minnakse Kadrioru pargi jaapani aeda, mai lõpus on kahepäevane väljasõit Lätti, juunikuus ühepäevane reis „Imelised püsililled“, mille käigus külastatakse Tartu Botaanikaaeda ja Elva koduaedu, juulis ekskursioon Lahemaale. Südasuvel on Alaveres kavas ka õpituba  maitsetaimede kasvatamisest  ja kasutamisest maakodus.
„Ekskursioonidele saame kaasa võtta kuni 30 inimest ja need grupid saavad alati väga kiiresti täis,“ ütleb juhendaja.
Aiandusringi aktiivgrupp on olnud sama juba kolm aastat ehk sellest  peale,  kui  ring  alustas  tööd  Alaveres:  „Neid  on  kaheksa-üheksa, kuid kokku käib meie ettevõtmistel ligi 40 erinevat inimest.“
Enamasti on tegeu aiapidajatega, peale Anija valla inimeste ka aiandushuvilised Kuusalust, Aegviidust ja Koselt.
„Tore, et pole ainult vanemad inimesed, vaid on üsna palju ka noori. Näiteks neid, kes on linnas üles kasvanud ja nüüd tulnud maale, on siin maa- ja aiaomanikud, kuid ei tea, mida aiaga peale hakata või kuidas hakata seal oma perele kasvatama söögipoolist. Sellisel juhul on just aiaring õige koht, kust kogemusi saada,“ jutustab Helve Vaarmann.
Ta rõõmustab, et aiandusring viis kokku sarnaste huvidega inimesed, kes nüüd lävivad omavahel päris tihedalt: „Kui on huvi, siis sügisel kindlasti jätkame. Ja tundub, et on: aianduskonverentsil küsisid mitu inimest, kas sügisel saame ikka uuesti kokku ja soovisid, et teeksime siis ka sügiskonverentsi.“
Helve Vaarmann mõlgutab ka mõtet teha aiandusringi aktiivgrupiga seltsing või MTÜ. Veel loodab ta, et edaspidi võtavad hobiaednikud aktiivselt osa Anija valla kaunite koduaedade konkursist.

Eelmine artikkel4. korda toimus ujumisvõistlus Kuusalu Kevad
Järgmine artikkelKehra naisrühm Kadrel tähistas 30. sünnipäeva