Kõnnu koolimaja juurde pandi mälestuskivi

2869

Kivi raius Kõnnu kooli endine õpilane ANDRES ALLMÄGI.


Aastatel 1953-1957 kooli juhtinud ASTA MURAKAS süütas küünla Kõnnu kooli kõikide õpetajate mälestuseks.

Laupäeval, 4. septembril kogunesid Kõnnu koolimaja aeda külaelanikud, endised kooliõpilased ja õpetajad. 1918-1975 tegutsenud kooli lõpetanud said viimati kokku möödunud suve lõpus. Siis tegi Vello Reinert ettepaneku, et koolimaja juurde võiks panna mälestuskivi.

„Kivi tegemine maksab vanas vääringus 5000 krooni. Tegime vallavalitsusele taotluse, see lükati tagasi, sest midagi oli puudu. Plaanime edaspidi uuesti küsida. Õnneks oli Andres Allmägi nõus kivi valmis tegema. Oleks mujalt tellinud, poleks ehk nii kiiresti asi läinud,“ lausus Kõnnu külavanem Jaanika Kiik.

Kõnnu kooli kunagine õpilane Henn Pärn avaldas lootust, et Kõnnu taaselustub: „Viimasel volikoguistungil räägiti külapoodide taaskäivitamisest. Kõnnus on see säilinud ja on sotsiaalse läbikäimise keskus. Vaadates noori, loodan, et Kõnnust saab taas ümberkaudsete külade tõmbekeskus.“

Andres Allmägi rääkis, et kivi toksides oli tal aega meenutada lapsepõlve mälestusi, Kõnnu koolist on tulnud sõbralik ja laiapõhjaline seltskond: „Kui on lai põhi, ei puudu ka tipud. Näiteks Lembit Talpsepp, kes on veteranide klassis maailmameister, ning Henn Pärn, kes on olnud riigikogus.“

Ta arvas, et imet ei juhtu ja Kõnnu kooli ei taastata. „Aga mine tea. Jäägu kivi seemneks, ehk tuleb veel kunagi siia kool. Iial ei tea ajapöördumisi.“

Kivile otsustati raiuda lisaks kooli nimele kiri „Mälestused jäävad ja soojendavad südant“.

„Noorimad, kes siin õppisid, on juba kuldses keskeas. Polegi varsti palju neid, kes mäletavad seda kooli. Kivi tähistab ilusaid mälestusi ja on austusavaldus neile, kes Kõnnu kooli kunagi rajasid,“ ütles Liivi Reinert.

Ta leidis paberid, mis koostati kooli juubeliks 1968. aastal, kooli asutamise eestvedajad olid Julius Andrei ja Aleksander Amberg. Andres Allmägi ütles, et viimane neist on tema vanaisa.

Kui mälestuskivi juures said kõned peetud, mängis muusikat Kalev Laagriküll ja tantsisid Kolgaküla Lainerid. Õhtul järgnes suvelõpupidu Mait Maltisega, kes esines külaplatsi uuel laval. See pole veel lõplikult valmis, panemata on tuulekojad. Kõnnu küla noored hakkasid suvel lava valmistama oma vahendite ning möödunud jaanipäeval teenitud piletirahaga. Pilte otsiti internetist, lõpuks leiti ilus ja lihtne lava, millest otsustati eeskuju võtta.

Eelmine artikkelKalesi külas põles auto
Järgmine artikkelArenduskoja ühisprojekt soomlastega tähtsustab kodust söögitegemist ja kohalikku toidukraami