Laupäeval, 31. augustil esietendus Kõnnu külamajas Andrus Kiviräha tragikomöödia „Kaheksa varbaga kuningas”. Näitlejatena astusid esmakordselt publiku ette Pille Smirnova ja Kuldar Pärn.
Ühevaatuseline teatritükk on allakäinud näitlejast Valdekust, kes oli talveõhtul sõbra haua juures surnuaiapingile magama jäänud. Valdeku kaks varvast olid külmavõetud, need tuli amputeerida, kuid mees tahab haiglas keset ööd mängida oma suurt rolli – Shakespeare’i loodud kuningas Leari. Sanitar püüab teda esialgu vaigistada ja magama meelitada, kuid hakkab siis patsiendi palvel vastutahtsi vaheldumisi mängima kuninga narri ja kolme tütart.
Esietendus tõi Kõnnu külamaja saali rahvast täis. Tükki vaadanud Tõnu Sild kiitis: „See oli positiivne üllatus. Ma ei ole üldiselt Andrus Kiviräha austaja, aga need kohalikud asjaarmastajad olid laval väga tublid ja esitasid toreda tüki. Olen ka ise laval viibinud ja tean, mis tunne see on. Nemad said väga hästi hakkama, kõik detailid olid läbi mõeldud.”
Näitetrupp külamaja hüvanguks
Kemba elaniku Pille Smirnova sõnul hakkas näitetrupi idee tema „kuklas pinisema“ eelmise aasta lõpus. Ühest küljest tahtis ta pakkuda inimestele põhjust tulla külamajja ning samas teenida raha maja renoveerimiseks, teisalt oli suur soov näidelda: „Kui lapsed kasvavad nii suureks, et enam neile lusikaga putru suhu panema ei pea, hakkad endale uusi väljundeid otsima.”
Näitetrupi jaoks otsis ta oma tutvusringkonnast teisi huvilisi. Esiti oli neid rohkem, aga prooviaegade sobitamine ning teksti pähe õppimine võtsid lõivu ning trupp jäi kaheliikmeliseks – koos Pill Smirnovaga näitleb Kuldar Pärn, kes elab Kolgakülas ja töötab Haljala vallavalitsuses keskkonnaspetsialistina. Nad võtsid Eesti Teatri Agentuurist proovimiseks erinevaid tekste, mõlema meelest sobis kõige paremini just „Kaheksa varbaga kuningas”.
„Kui autoriõiguste tasu ära maksime, saime aru, et nüüd pole enam tagasiteed. Alguses õppisime kumbki omaette teksti pähe. Esimesed proovid talvises külamajas võtsid hääle kähedaks ja nina tilkuma. Kevadel saime proovidega juba tõsisemalt pihta hakata, kohtusime keskmiselt kaks korda nädalas.”
Pärast õnnestunud esietendust leidsid näitlejad, et esimeseks lavastuseks on kahe näitlejaga tükk hea, sest mida rohkem osalejaid, seda raskem on leida ühiseid prooviaegu, samuti ei pruugi kümnel näitlejal olla nii head teineteisemõistmist. Kui kahekesi mängides juhtubki, et ühel läheb tekst meelest, ollakse teineteist proovide käigus juba nii hästi tundma õppinud, et teine saab improviseerides etendusega edasi minna, arvasid Pille Smirnova ja Kuldar Pärn.
Järgmised etendused tulemas
Teist korda mängitakse „Kaheksa varbaga kuningat“ Kõnnu külamajas sel laupäeval, 7. septembril ning kolmas etendus on 14. septembril. Piletid on müügil kohalikus poes, kui jätkub, siis ka enne etendust külamajas.
Kohalikul näitetrupil on õigust seda näidendit mängida 10 korda, esitamisõigus kehtib 2020. aasta lõpuni.
Pille Smirnova ja Kuldar Pärn ei kavatse ühe lavastusega piirduda, nad on hakanud otsima juba ka uut näidendit ning plaanivad truppi suurendada.
„Oleks tore saada järgmise lavastuse jaoks üks-kaks näitlejat juurde. Liiga palju uusi inimesi ei suudaks me kohe hallata, kuid paari lisanäitleja puhul peaks minu arvates moos suhkruga ilusti ära lahustuma,“ arvas Pille Smirnova.