Kolga trupp tõi Leesil lavale poliitilise satiiri

4090

Laupäeval esietendus Leesi rahvamajas Kolga Kohalike Emigrantide „Tsirkus“.

Lavastaja Juhan Kubu juhendatav näitetrupp Kolga Kohalikud Emigrandid hakkas tänavu suvel proove tegema vastrenoveeritud Leesi rahvamajas, Kolga oma rahvamaja ehitus on pooleli.

„See on meie trupi neljas lavastus, näitlejad on enamasti vahetunud,“ ütles lavastaja ja rääkis, et idee on võetud etendusest, mida sai mõni aeg tagasi tehtud Kolga lasteaia lastele – laulukonkurss ja sellega seonduv.

Nüüd esietendunud lavastuses pilatakse poliitikuid ning kõikvõimalikke konkursse. Poliitikute rollis on, pilli mängivad ja/või laulavad Külli-Katri Esken, Marko Pintmann, Marek Tammets, Madis Kubu, Jonna Kubu, Hardi Hinn, Terje Varul, Triin Rand. Neist Marek Tammets on professionaalne näitleja – Kolga kooli vilistlane, lõpetanud muusikaakadeemia lavakunstikateedri 23. lennus. Osatäitjad on tükis enda nimedega, seega ei saa nende öeldut-mängitut siduda ühegi konkreetse poliitikuga. Lavastuses arutavad poliitikud, kuidas laulukonkursi riigihanget välja kuulutada ning lõpuks viivad selle ise ka ellu.

Esmalt hakkas trupp Leesi rahvamajas õppima laule. Pilliseaded tegi ja lauljaid õpetas Külli-Katri Esken. Lood valiti välja koos trupi liikmetega.

Näidendi teksti ei ole kirja pandud, näitlejad improviseerivad. Vaid kõige tähtsamat poliitikut mängiv Marko Pintmann on kaks olulisemat lauset võtnud sõnasõnalt Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kodulehelt, tekstid kirjeldavad riigihankeid ning neile esitatavaid nõudeid.

Publiku seas oli palju Kolga rahvast, mõned ka ümberkaudsetest küladest. Saal oli rahvast täis, näitlejate mängule ja lauludele elati erksalt kaasa.

Tõlkija Tiiu Sandrak Kolgast sõnas nähtu iseloomustuseks, et need olid allusioonid praegu Eestis toimuvale: „Mul tekkis vaadates mõte, kui võrrelda valitsusruumis toimuvat ja sellest väljapoolset, siis otsekui arvatakse, et ümberringi on lollid. Aga sõna otseses mõttes kusagil külakohas taibatakse rohkem kui poliitilise tsirkuse sees. Ei jäägi muud üle, kui selle kõige üle naerda.“

Kolga-Kuusalu kammerkoori president Ulvi Rand kiitis, et tore on vaadata, kui vabalt ja kihvtilt näitlejad mängivad ning mängu naudivad: „Nende energia paistis lavalt välja. Nad oskasid heas võtmes esile tuua seda, mis meie elus on koomiline. Jõudu neile!“

Vanemad inimesed tunnustasid, et noored laulavad väga hästi.

Leesi rahvamaja haldava MTÜ Pohiranna juhatuse liige Maila Velström tänas pärast etendust Kolga Kohalike Emi­grantide truppi: „Leesi rahvamajal on tõsiselt vedanud. Saime just digiklaveri soetatud, kui tulid Kolga inimesed ukse taha, et tahavad siin hakata muusikalist näitemängu lavale tooma.“

Leesi esietendus oli välja reklaamitud tuluõhtuna rahvamajale pikendusjuhtme soetamiseks. Juhan Kubu selgitas, et trupp on enamasti suunanud teenitud summa heategevuslikuks otstarbeks. Kui näiteks mõni aasta tagasi käidi „Kapsapea“ etendusega Anija mõisas, läks piletiraha sealsele raamatukogule raamatute ostmiseks.

Seekord tekkis mõte pikendusjuhtme soetamisest – proovis oli tarvis saada elektripillidele pikka juhet, seda ei leitud rahvamajast. Maila Velström lausus, et juhtmed olid olemas, ei osatud otsida. Samas märkis ta, et pikendusjuhtmeid on rahvamajale ikka tarvis ning need on kallid, näiteks maksab 12meetrine 54 eurot. Kui õhtul annetuskasti pandud raha üle loeti, oli seal, nagu tellitult, 54 eurot ja 7 senti.

Juhan Kubu ja näitlejad kinnitasid, et on valmis poliitilise satiiriga „Tsirkus“ esinema ka mujal, kui kutsutakse. Esialgne kokkulepe on, et neid oodatakse suvel Kehrasse Põrgupõhja päevale.

MTÜ Pohiranna ostetud digiklaveri jaoks saadi Kohaliku Omaalgatuse Programmist 1600 eurot, Kuusalu vallaeelarvest omaosaluse katteks 160 eurot. MTÜ lisas 32 eurot.

Eelmine artikkelPiirkondlike tugiisikute konkursi tulemused selgunud
Järgmine artikkelHarjumaa Muuseumis avati näitus „Elu Kehra tehase korstna all“