Kolga kool saab Avatud Eesti Fondi auhinna

2335

Pilt on tehtud mullu novembri lõpus Gruusias. Kolga kooli noored PAULA SALME SANDRAK (taga vasakult kolmas) ja PRIIDU VEERSALU (ees paremalt esimene) on koos Gori 7. kooli õpilastega.
Kolga keskkooli projekt Gruusia Gori 7. kooli toetuseks on pälvinud suure tunnustuse – Avatud Eesti Fondi Koosmeele auhinna.

Avatud Eesti Fond ehk rahvasuus Sorose fond annab Koosmeele auhinna pidulikult üle sel reedel, 17. aprillil. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 20 000 krooni ning Marje Üksise graafiline leht „Avanemine”.

Kolga keskkool esitas Avatud Eesti Fondile projekti „Noorte hääl”, et taotleda toetusraha Gruusia-projekti jätkamiseks. Paluti toetust Gruusia sõprade vastukülaskäigu finantseerimiseks sel kevadel ning sügisel Kolga õpilaste järgmiseks sõiduks Gori linna. Projekt sai rahastuse ning boonusena ka fondi aastapreemia.

Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam kirjutas preemiauudisest Kolga koolile teatades: „2008. aasta augusti Vene-Gruusia konflikti aegu näitasite te koosmeelt, mis ulatus mitme maa ja mere taha. Vahetult pärast sõjalise konflikti puhkemist sai kogu Eesti teada, et väike Kolga keskkool on ulatanud abi- ja sõbrakäe Gruusia Gori 7. keskkoolile, kus konflikti tulemusena puudusid igasugused võimalused õppetöö jätkamiseks. Teie entusiasm ning gruusia noorte toetuseks korraldatud aktsioonid pälvisid nii Avatud Eesti Fondi kui ka paljude teiste imetluse.”

17. aprillil, Avatud Eesti Fondi sünnipäeval, on auhinna üleandmisele kutsutud Kolga kooli juhtkonnast direktor Tõnu Valdma, õppe­alajuhataja Nelle Äike ja huvijuht Ene Liivand ning õpilastest annetuste kogumise ja heategevusürituste organiseerijad Priidu Veersalu, Liina Laanpere, Paula Salme Sandrak, Karl-Eerik Jäetma, Anne-Lii Idavain, Riin Riiberg, Kulla-Karin Laurend, Sander Eerik Sandrak ja Jaak Laanpere. Kuusalu valla esindajatest on lubanud osaleda vallavanem Kalmer Märtson ja Sulev Valdmaa ning toetajatest on palutud Aita Karjatse, Rein Sinimägi, Arno Kannike ja Kunnar Vahtras. Koolijuht ütles, et toetajatest said kutse need, kellega oli võimalik ühendust võtta. Mõnda pole Eestis või ei ole neil aega Tallinna minna.

Projekt „Noorte hääl” 
Kolga keskkooli õpilased ja õpetajad korraldasid mullu sügisel Gori kooli toetuseks Kuusalu vallas annetuste kogumise. Kolga koolis olid küpsetiste ja mitmesuguste muude endavalmistatud esemete laadad. Kooli viieliikmeline delegatsioon andis Goris sealsetele noortele üle kogutud raha eest ostetud õppevahendid.

Selle aasta jaanuaris külastas Kolga keskkooli riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson, kellele tutvustati Gruusias-käigust valminud filmi. Ka tema kiitis koolipere tänuväärt algatust ning avaldas lootust, et sõprussuhted jätkuvad.

Kolga keskkooli direktor Tõnu Valdma: „Meil on Avatud Eesti Fondi auhinna üle väga hea meel. Me ei osanud seda oodata, tähtis oli ja muretsesime, kas meie projekt saab rahastuse, et oleks võimalik gruusia sõpru külla kutsuda.”

Projekti „Noorte hääl” kogumaksumus on üle 200 000 krooni. Üle 100 000 krooni kulub 9 grusiini Eestisse-sõidule ning umbes sama palju Kolga noorte sügisesele sõidule Gruusiasse.

Ühe inimese edasi-tagasi lennupilet maksab 6000 krooni, viisa tuhat krooni, peale selle summad Eestis ringisõitmiseks, toitlustamine ja külaliste taskuraha.

Tuleval esmaspäeval, 20. aprillil lendavad Gruusiast 8 noort ja õpetaja Eestisse. Tagasi minnakse pühapäeval, 26. aprillil. Kolgas elavad nad vastuvõtjate kodudes.

Tõnu Valdma: „Koostöö­projekti sisu on õpilasomavalitsuste töö – arutelud, võrdlused, loengud ja kohtumised. Lektorid on Mart Laanpere,  Madis Masing, Mati Karu. Peale kohtumiste ja loengute Kolga koolis on plaan sõita külalistega Tartusse, kohtuma Eesti Õpilas­esinduste Liidu eestvedajatega. Kõneleme õpilasomavalitsuste koostöö võimalikkusest kohalike omavalitsustega, projektide kirjutamisest ja aruandlusest, edukast rahvusvahelisest koostööst ning noorte osakaalust üldiste otsuste langetamisel.“

Tutvustatakse kindlasti Kuusalu valda, käiakse Tallinnas.

Eelmine artikkelXXXIX Kloostriturniiri mälumäng
Järgmine artikkelOÜ Koduaken aknad valmivad Härmakosus