Kolga-Aabla kodurestorani HUMMERIGA tuleb telesari

883

Augustis on plaanis alustada telesarjaga, mille peategelased on kodurestorani MerMer pererahvas MERRIT ja JAAN KIHO ning nende koer HUMMER.

„Viimasel nädalal on MerMeri vallutamas hollandlased,“ kirjutab abikelner Hummer oma perenaise Merrit Kiho vahendusel 20. märtsi blogisissekandes elust Kuusalu vallas Kolga-Aablas mere ääres.

„Algul kaks, siis taas kaks, eile seitse ajakirjanikku, varsti võibolla terve polk. Viimasest sõnast hüppab mu mõte edasi tänasesse omapere õhtusöögilauda.
Laud kaunilt kaetud, lauahõbe küünlasäras heiklemas, tärgeldatud taskurätid (oinas olen või – kuis ei suuda meelde jätta, salvrätid) pererahva lõua all, vaagnad lõhnava toidu kandmisest ägamas. Järsku jääb Jaan oma taldrikul lebavat hämmelduses põrnitsema. Kortsutab kulmu ja küsib: „Kas te ka teate, mida me sööme?“

Edasi selgub, et söödi turska ja tatart, mis oli kunagi kolm aastat järjest nõukogudemaa sõdurpoisi toidulaual.

Aadressil abikelnerhummer.blogspot.com saavad arvutit ja internetiühendust omavad inimesed lugeda, kuidas kirjeldab kodurestorani MerMer elu-olu ameerika buldog Hummer. Lood on südamlikud ja inimlikud, tõstavad tuju. Merrit Kiho nendib, et seda on talle kinnitanud mõnigi külaline või tuttav – kui tuju kehv, otsitakse üles Hummeri blogi, selle lugemine teeb meeleolu paremaks.

Kirjutamist jätkub, sest MTÜ Arenduskoda hindamiskomisjon andis paar nädalat tagasi suurimad punktid projektile „Hummeri jälgedes“ ning juhatus kinnitas toetussummaks 38 000 eurot (594 570 krooni) LEADER-raha. Kavas on toota kuueosaline telesari, mis tutvustab Arenduskoja piirkonna kuue omavalitsuse – Kuusalu, Vihula, Kadrina, Tapa ja Ambla valla ning Loksa linna – turismitalusid ja muid väikeettevõtteid ning näitab, kuidas taludes tehakse ehedaid kohalikke toite.

Peaprodutsent on Artur Talvik Tapurlast. Tellija ja LEADER-raha taotleja on MTÜ Sääsküla Huviklubi Ambla vallast eesotsas Arlet Palmistega, kes on ka ise seotud uue telesarja tootmisega.

Artur Talvik kirjeldab, et kogu tegevust vaadatakse koera silmade kaudu. Perenaine Merrit Kiho saadab abikaasa, teatri Vanemuine endise näitleja Jaan Kiho koos koeraga söögitegemiseks toiduaineid tooma: „Iga osa on ühe muinasjutu baasil, käiakse Arenduskoja omavalitsustes erinevates kohtades ja saade lõpeb alati kohaliku toidu valmistamisega. Me ei tee reklaami, mõeldud on teha nii, et ka inimesed, kes pole huvitatud turismikohtadest ega ehedatest asjadest, võiksid seda vaadata. Ning samas saaksid Arenduskoja LEADER-piirkonnaga tutvuda need, kel on just see soov.“

Praegu tegeletakse stsenaariumi kokkupanekuga, käiakse läbi kohti, mida võiks kajastada. Artur Talvik tõdeb, et Kuusalu vallas on palju, mida saates näidata, Ambla vallas näiteks tunduvalt vähem. Kõige raskem on leida saatesse midagi Loksalt.

„Kui Loksa inimesed seda lugu loevad ja neil on ideid, võtke meiega ühendust,“ lausub ta.

Merrit Kiho ütleb, et idee sai alguse aasta tagasi, kui tekkis mõte, et võiks teha saate, kus peategelase rollis pole mitte inimene, vaid on koer: „Artur Talvik kohtus Arenduskoja inimestega ja helistas mõni aeg tagasi, et võiks teha sellise projekti, kus kajastatakse LEADER-piirkonna omavalitsusi. Panime esmase nägemuse rahataotlemiseks kirja. Varatalvel sõitsime valdu läbi, käisime Toolsel, külastasime jaanalinnufarmi ja ürditalu ning paljusid muid vahvaid kohti. Oleme kohtunud toredate inimestega. Palmse ja Viitna kant on veel läbi sõitmata. Esialgse teksti kirjutan mina ja plaan on kaasata ka professionaalne stsenarist.“

Võtetega on kavas alustada augustis. Praegu peetakse läbirääkimisi kahe telekanaliga, mis tingimustel võiks sarja näidata. Ka on oluline, et peale Arenduskoja hindaks projekti rahastamisväärseks PRIA, kus kontrollitakse kõiki hindamiskomisjonidelt heakskiidu saanud LEADER-taotlusi.

Juuni alguses peaks trükist tulema Hummeri toidu- ja elustiiliraamat, mis sisaldab 80 retsepti. Raamat on praegu toimetamisel.

Eelmine artikkelKuulo Vahteri graafika Anija valla kultuurikeskuses
Järgmine artikkelKäivitub Kuusalu, Kiiu, Kolga alevike 5,6 miljonit eurot maksev ÜVK projekt