Kohvikutepäev tõi ka tallinlased Anija mõisaga tutvuma

2807
Eelmisel aastal oli Anija mõisa arendusjuht JANNE KALLAKMAA nii korraldaja kui kohvikupidaja, sel aastal tegeles vaid kohvikupidamisega – müüs endaküpsetatud suitsulihaga võileibu ja muud.

Hoolimata kehvast ilmast jagus Anija mõisa kohvikutepäevale külastajaid.

Kuna kogu laupäevaks ennustati vihmasadu, otsustasid korraldajad Alge Kiiup ja Elen Sõnajalg teha Anija teise kohvikutepäeva mõisa peahoone esimesel korrusel. Kokku oli müügikohti 9, lisaks veel mõisas statsionaarselt tegutsev kohvik Peaproov.
Endises Piibe butiigis müüs mõisa arendusjuht Janne Kallakmaa endaküpsetatud suitsulihaga võileibu, Margit Kuusiku küpsetatud leiba ja palju muud. Fuajees pakkus Katrin Roomere Kehrast sushit ning kooke-küpsiseid. Salongis müüsid oma toodangut Vildivilla naised Arukülast ning kodutehtud kooke-pirukaid Liivi Loik Soodlast. Kunstitoas sai valida nii soolast kui magusat Kuusalu koka Anceelika Leesalu tehtust, verandal pakkus kodukokk Ülle Niinemets Viimsist lisaks kalasupile ja itaaliapärastele suupistetele ka erinevaid kooke. Saalis, kus musitseerisid Harfihaldjad, müüsid Tallinnast tulnud lapsed, harfimängija Triin Hio 6aastane poeg Kudmuntur koos sõbranna Mia-Elora ja tema ema Elo Trofimoviga, juustupirukaid morssi.
Kaks kohvikut oli ka väljas. Anija valla naised Mari-Liis Tüvi ja Anu Talver tegid mõisamaja taha üles pandud telgis suppi ja pannkooke. Ka Carmen Meikar, kelle kodumaja on mõisa kõrval, plaanis kohvikut pidada välitelgis, kuid tuul lõhkus selle ning viimasel hetkel kohandati koos abikaasa Endry Tõeväljaga kohvikuks ehitusjärgus saun.

Kohvikupidajatele meeldis
„Ma pole kunagi kohvikus töötanud, aga tütar Ethel sattus sellest mõttest vaimustusse,“ sõnas Carmen Meikar.
Eelmisel õhtul pandi koduõue üles telk, sätiti paika toolid-lauad ja lillepotid, ta küpsetas peaaegu kella kolmeni öösel, kuid hommikul selgus, et tuul oli õues kõik valmispandu lõhkunud. Pere kohvilauas tehti kiire koosolek, jagati tööülesandeid ning pereisa ehitustandrist sai täpselt kella 11ks mugav kodukohvik.
„Kuigi hommikul oli korraks mõte, et lööme käega, oli väga vahva päev. Meie juurde tulid peamiselt Tallinna inimesed, Nad kiitsid Anija mõisa ja selle ümbrust,“ ütles Carmen Meikar.
Ka Aruküla Vildivilla naised Maia Raudkivi ja Tuuli Maastik alustasid ettevalmistusi eelmisel päeval ning laupäeva hommikul ärkasid naised juba viie paiku, et hakata saiakesi küpsetama. Nad märkisid, et väga suurt trügimist Anijal ei olnud, inimesi oli parajalt. Paljud ostsid neilt algul kohapeal söömiseks, siis kaasa: „Oleme ka ise saanud siin ringi käia ja maitsta igasugu häid asju: marineeritud baklažaani, trühvlitorti, maasuitsusinki, maasikarullbiskviiti.“
Viimsi kodukokk Ülle Niinemets, kes leidisinfo kohvikutepäeva kohta Anija mõisa Facebooki lehelt, rõõmustas: „Kartsin, et ilm peletab inimesed ära, kuid läks üllatavalt hästi. Tulen kindlasti ka järgmisel aastal, sõidan meeleldi mööda Eesti mõisaid meeleldi.“
Anceelika Leesalu Kuusalust pakkus Anijal salatit ja võileiba tema enda väljamõeldud retsepti järgi tehtud kotletiga, millega ta võitis neli aastat tagasi kotletivõistluse, peale selle beseerulle ja 7 erinevat kooki-torti.
„Tahtsin siia tulla, mõisahõng on mõnus ja nostalgiline. Müük läks päris hästi, paljud ostsid kooke karbiga kaasa,“ sõnas ta.
Liivi Loik käis eelmisel aastal külastajana, sel korral otsustas ise kohvikupidamist proovida ning tegi müügiks viineripirukad, kodukanade munadest tehtud rull­biskviiti ja juustukooki.
Mari-Liis Tüvi ja Anu Talver arvasid, et edaspidi võiks kohvikutepäev olla juulis, nagu mullu, siis on ka koduaiast söögilauale rohkem võtta. Sel aastal rõhusid nad rohkem soolasele, kuna magusat pakutakse kohvikutepäeval niigi palju: „Sooja suppi süüakse iga ilmaga.“

Ka külastajad kiitsid
Raasikul elav Toomas, kes oli kohvikutepäeval koos abikaasa ja tütrega, tuli, et kodus poleks vaja süüa teha. Ta kiitis Ülle Niinemetsa kalasuppi ning Katrin Roomere maiustusi.
„Oleme Raasikul uued inimesed, kohvikutepäevadele pole varem juhtunud, kuid käime peaaegu alati OTTidel nii Arukülas kui Raasikul,“ sõnas külastaja.
Kunstnik Aivar Juhanson Saunjast tuli Anijale nii sööma kui uudistama ning sai juba esimeses kohvikus kõhu täis: „Jannel on vägev lihavõileib ja Margiti kook on alati imeline. Kui kõht täis, on hea minna teisi kohvikuid uudistama.“
Tallinnast perega Anijale sõitnud Ingrid Polis sai info Facebookist: „Pole siin varem käinud ning kohvikutepäev andis võimaluse tulla vaatama mõisa, mille olemasolust teavad kõik eestlased. Muljed on väga head, harfimuusika oli imeline, ka kõik, mida maitsesime, oli suurepärane, ostame ka koju kaasa. Tuleme ka järgmisel aastal ning juba augustis laadale.“

Eelmine artikkelAnija valla uude üldplaneeringusse saab teha ettepanekuid
Järgmine artikkelRaasikule rajatakse kanalisatsiooni