Pikavere kandi koduloolase VAINO NAPI 11. raamat räägib Tauriast.
Kui koduloolane Vaino Napp reedel, 27. aprillil Pikavere mõisas oma uut raamatut esitles, oli külarahvast kuulamas vähe. Suurema osa publikust moodustasid meesansambli Kuldne Õhtupäike lauljad. Raamatu autor Vaino Napp tõdes, et pealkiri „Tauria Pikaveres, Peterburis, Krimmis” kõlab võõralt: „Kui olen teinud raamatuid küladest, on selge, millega tegu. Tauria tähendust üldiselt ei teata, kuid ka nüüd sai kaante vahele üks osa kodukandi ajalugu, sekka törts Venemaa ajalugu, mis segatud rahvaluule, folkloori ja veidi minu fantaasiaga.”
Ta selgitas, et Tauria on hoone hüüdnimi rahvasuus, nagu Tallinnas oli Karla katedraal. Vaino Napp jutustas, et ligi 150 aastat tagasi ehitati Salu külasse Pikavere koolimaja, külaelanikud imetlesid uut, valendavate palkide ja kollase õlgkatusega maja. Kuna külas oli igal majapidamisel oma nimi, sai hoone nime Kooli talu. Rahvasuus hakati kooli aga hoopis Tauriaks kutsuma, see jäi nii 21. sajandi alguseni.
Miks just selline nimi, oli Vaino Napile huvitav mõistatus, mille üle juurdles aastakümeid: „Salu küla koolimaja nimi oli pärit Krimmi poolsaare keskaegsest nimest Tauria, mis tulenes Taurike mäeahelikust ja tauride hõimust. Salu külasse ei jõudnud see otse Krimmist, vaid Peterburist. Siia jõudsid lood Katariina II ja vürst Potjomkini kohta, kes Krimmi Venemaaga liitis. Potjomkin sai kingiks uhke Tauria palee, mis sädeles pargis Peterburi kesklinnast eemal. Potjomkinit hakati kutsuma Tauria vürstiks. Juba tollal loeti ajalehti, kuid oli ka mehi, kes käinud Peterburis ning ka Türgi sõjas. Need mehed polnud kitsid kohalikele lugusid pajatama.”
Vaino Napp rääkis, et kui 1906. aastal hakkasid Tauria palees toimuma Riigiduuma istungid, olid ajalehed juba rohkem kättesaadavamad: „Salu uus koolimaja andis põhjust tõmmata paralleele Peterburi kuulsa lossiga ja nimi oligi sündinud. Otsustav võis olla ka asjaolu, et koolimajagi asus uhkes üksinduses Salu küla serval.”
Lisaks Pikavere koolimaja hüüdnime loomisele räägib Vaino Napp raamatus kooli ajaloost, aga ka Krimmist, Grigori Potjomkini ja Katariina II armuloost, Peterburi hiilgeaegadest, Novorossiast pikemalt.
Kõrvalepõige Pikavere kooli mälestuste kogumisest
Vaino Napp sõnas, et Tauria mõistatuse harutamine oli väga põnev ning ta otsustas leitud seosed kaante vahele panna. Praegu koostab koduloolane Pikavere kooli vilistlaste mälestusteraamatut. Järgmise aasta suvel tähistab koolimaja 150. sünnipäeva, kooli asutamisaastaks loetakse Tauriaks kutsutud Salu koolimaja ehitusaega. Praegu on Tauriaks hüütud maja asukohal tiigiase, lauda kivimüüri jupp, paar pargipuud ja sirelid. Kooliharidust antakse praegu naaberküla Pikavere mõisas.
Autor ütles, et kuna kooliloo kirjutamisest jäi aega üle, otsustas ta teha Tauriast eraldi peatüki. Infot sai ta entsüklopeediatest, Eesti ja Venemaa ajalooraamatutest ja Pikavere kooli arhiivist.
Tauria raamatut tellis ta paarsada, trükikulud tasus oma rahast. Autor loodab, et kooli juubelil saab ehk mõned raamatud müüki panna, vajadusel tellida kordustrüki.
Raamatuesitlusel oli ajaloolane Eesti Mälu Instituudist juht Toomas Hiio. Ta lausus, et sirvis raamatu esitlusele eelnenud kontserdi ajal läbi ning talle oli üllatus, et ka Pikavere koolimaja sai Tauria nime. Ta lisas, et kindlasti peaks Vaino Napi raamatud olema kusagil poes müügil, sest Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho on nende suur austaja, kes alati küsib, kust saada Pikavere koduloolase uut raamatut.
Vaino Napp: „Tauria raamat annab lugejale edasi sõnumi ja loo sellest, et maailm on nii väike. Teave suurel Venemaal ja kauges Krimmis toimunu kohta jõudis juba poolteist sajandit tagasi kiiresti ka Eestimaale ja leidis äramärkimist Pikaveres asuvas väikeses Salu külas.”