Kiiu kohvikute päevale tuldi ka Arukülast ja Kehra kandist

2433
Kõige pikem järjekord kogunes vallavanem URMAS KIRTSI pannkookidele. Vahvleid küpsetasid MARIA KIRTSI ja SANDER KADAJANE. Foto Jüri Pihel

Seekord olid 6 kohvikut koondatud Kiius vallamaja kõrvale platsile.

Pühapäeva, 2. septembri öösel ja varahommikul sadas kõvasti vihma. Kohvikute päeva peakorraldaja, Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi MTÜst Kiiu Arendus rääkis, kuidas tekkis lootusetuse tunne: „Oled 80 inimesele eelmisel päeval sooja toidu valmistanud ja mõtled, et kui vihm järele ei jää ja rahvast ei tule, kes selle ära sööb. Õnneks Norra ilmateade ei petnud, lubas, et vihm lõpeb keskpäevaks.“

Sooja toidu all mõtles ta pannkookide täidiseks valmistatud segusid: hakkliha seente ja sibulaga ning kana porru ja paprikaga. Kuna ilm läks ilusaks, sööjatest puudust polnud. Rahvast käis kohvikute päeval palju ning Urmas Kirtsi praadis pannkooke neli tundi järjest. Kokku kulus nende perel pannkoogi- ja vahvlitaigna peale 12 liitrit piima. Kolmel korral käidi kodust taigna jaoks kraami juurde toomas.

Tema naaber Margit Nikker oli samamoodi vihma pärast muretsenud – küsis end laupäeva õhtul Heli Lillepoest kella kuue paiku töölt vabaks, küpsetas neli kooki ja tegi seenekorvikesi hilja ööni, hommikul hakkas keetma suvikõrvitsa suppi, endal süda sees värisemas, et kuidas ilmaga. Kuid kookidel-korvikestel oli menu, said otsa pooleteise tunniga.

Kiiu Arenduse mehed Herko Sunts, Urmas Kirtsi ja Lembit Nikker panid pühapäeva hommikul vihma kiuste Kiiu mõisa kõrvale üles neli suurt telki. Üks MTÜ enda oma, teine Ökokratilt ja kaks perekond Valdnalt kasutuseks saadud.

Esimesed uudistajad olid kohal kümme minutit enne kella 12 – paar prouat Arukülast olid tulnud uurima, kuidas Kiius kohvikute päeva tehakse. Ka Arukülas toimus see tänavu teist korda, juuli alguses.

Kaugemalt külastajaid oli teisigi. Anija vallasekretär Annika Voosel oli koos nelja kolleegiga Anija vallamajast. Nemad sõitsid tutvuma Kuusalu valla vaatamisväärsustega – Turje keldri, Muuksi linnamäe ja Tsitre rannaga – ning põikasid ka kohvikute päevale.

„Esimesed, keda kohtasime, olid samuti Anija vallast, meie aktiivsed pensionärid. Sõime Kuusalu vallasekretäri Maire Lingi tehtud kooki ja tema naabrinaise keedetud põnevat suppi,“ jutustas ta. „Arutasime töökaaslastega, et väga tore on, aga arvestades, kui palju on Kiiu kortermajades inimesi, oli kohvikuid vähe. Sama kipub ka meil ja mujalgi olema, et üks seltskond organiseerib, kaasatulijaid on mõned. Muidugi rääkisime ka seda, et meie kandis võiks midagi samasugust teha, aga kes enda kanda võtaks.“

Kiiu kohalikest inimestest olid müümas veel OÜst Aitan Alati Karin Viskar ja Marika Veetõusme. Rahvasuus kutsutakse nende Veski tänaval asuvat söögikohta „hamburgeriputkaks“. Pakuti kartulisalatit, singi-juustu kringlit, küpsisetorti, pontšikuid ja kohvi.

Firma juht Marge Meigas ütles, et muidu kohvikute päev meeldis, aga osavõtjaid oleks võinud olla veel rohkem: „Nii väikese müügiga ei saagi kasumist rääkida, kuid kahjumit ka polnud. Külas peaks asi lõppema tantsu ja tralliga ning lastelvõiks midagi teha olla. Igal ettevõtmisel on külas tähtsus, tore on, kui neid tehakse ja veel rohkem rahvast kokku kutsutakse.“

Veidi hiljem asusid oma paari koogiga müügileti taha Kiiu naised Cätlin Sunts ja Piret Kamber.

Pärispea pannkoogihommikute kohvik
Kõige suurema üllatuse pakkusid Pärispea noored pered, kes tulid oma kohvikuga Kiidu kauplema valla teisest otsast.

MTÜ Pärispea Seltsimaja juht Asko Aug ja Ingeldrin Viljak koos kolme tütrega ning nende naaber Kerli Kaha oma perega kauplesid samuti pannkookidega.

Asko Aug: „Lugesime reedel Facebookist üleskutset ja tuli mõte osaleda, meil on ju Pärispeal samal ajal alati pannkoogihommik, tegime sellega nüüd väljasõidu. Ingeldrin küpsetas kukeseene ja singiga pitsa, võttis selle enne siiatulekut ahjust. Kerli valmistas erinevaid pirukaid. Mina tõstsin autosse pannkookide praadimiseks suure panni ning endakeedetud tikri- ja mustsõstramoosi.“

Huviga vaadati leti juurde üles pandud Pärispead tutvustavat tahvlit, küsiti seltsimaja tegemistest juurde ning õnnestus ära müüa üks Pärispea raamat.

„Korraldajad on väga tublid, sellele päevale eelnes kindlasti palju jooksmist ja muretsemist, aga tundub, et nad on kokkuvõttes rahulolevad. Ilmaga ju vedas,“ tunnustas Asko Aug.

Noorteväe noored
Kuusalu valla noorsootöötajate Monika Soosaare ja Marju Jaanimäe MTÜ Noortevägi kohvikus toimetasid koos nendega Uuri ja Kahala noored Merily Rool, Roland Vilepaju, Algimantas Skipitis ja Janele Jürikivi. Pakkusid pannkooke moosiga, mis oli tehtud noorteväega. Nagu kõik teised müüjad, ütlesid nemadki, et kasumit ei teeninud, suurt kahju ka ei kandnud, pluss on see, et sai toreda päeva.

Kulud katab Kiiu Arendus
Kohvikute päeva kulude katteks andis iga müügikoht 20 protsenti sissetulekust ehk tasus kohalikku käibemaksu – nagu kommenteeris Urmas Kirtsi.

Kuna esinema oli kutsutud Bonzo, kes astus üles kolmel täistunnil, siis ei katnud see esinejakulusid. Ülejäänu võeti Kiiu Arenduse varust, mis saadud MTÜ liikmete ja kohalike ettevõtete annetustest.

MTÜ Kiiu Arendus juht Herko Sunts selgitas, tänavu koondati kõik kohvikud mõisa juurde selleks, et tekitada ühtne tervik: „Kuna oli esineja, oleks tekkinud küsimus, missuguse kodu õues ta esineb. Tekitasime ühise söömiskoha laudade ja toolidega, sai valida, kelle kohvikust ostab. Üldiselt jäädi sellise korraldusega rahule, kuigi oli ka neid, kes oleksid tahtnud külastada kohvikuid kodude aedades.“

Esmaspäeva õhtuks oli Kiiu Arendus saanud Facebooki kaudu hulgaliselt positiivset tagasisidet. Herko Sunts oli seda meelt, et kohvikute päeva traditsiooniga tuleks jätkata, iseasi, mismoodi. Üks mõte on, et ehk teha tuleval aastal külade kohvikute päev. Sellest edasi tekkis idee, et miks mitte ühendada külade kümnevõistlusega. Mis ja kuidas tegelikult, selgub arutelude käigus.

Eelmine artikkelPeningil rünnati naist
Järgmine artikkelKuusalu valla Kalme küla võitleb sadade seeneliste-marjulistega