KAISA LINNO,
Lahemaa Turismiühingu juhatuse esimees
Mäletan kerget hirmu- ja aukartusetunnet, mida lapsena tundsin, kui mainiti Lahemaa rahvusparki. Rahvuspark oli kohalikele seotud keeldudega. „Siin ei tohi lillegi murda, see on ju rahvuspark!” – oli üsna tavaline väljend. Uurisin vanaema käest, kas me ikka oma esivanemate maal ravimtaimi korjata tohime.
Meie jaoks Kolgakülas oli Lahemaa rahvuspark nagu mingi abstraktne koll, kes meie üle valvas. Teda kardeti, teda austati. Aga keegi polnud teda näinud. Sest ta elukoht, pesa oli Palmse mõis, kuhu meie sattusime harva. Palmse oli küll ilus ja põnev, aga tundsin väiksena, et seal peab eriti korralikult käituma, sest keegi justkui jälgiks mind. Seal oli kuri isegi luik.
Kui hakkasin 2009. aastal külaseltsi juhtima ja Lahemaal asju ajama, sai kollist ametnik. Aga ikka sama kontrolliv. Keelud jäid, aukartus samuti. Selleks ajaks oli rahvuspargi administratsioon juba kaotatud ja rahvuspargi valitsejaks saanud keskkonnaamet. Võimalik, et kohalikud seda ka teadsid, aga omavahel räägiti ikka vaid rahvuspargist. Lahemaa rahvuspark (mitte keskkonnaamet!) oli see, kes saatis ametlikke paragrahve ja sätteid sisaldavaid keerulisi kirju, kellega tuli vaielda, kes oli süüdi selles, et meie oma maal pidime kellegi teise reegleid täitma. Ta ei olnud enam abstraktne, vaid konkreetne asutus, ametnik, kellega tuli iga hinna eest võidelda. Sest mida ta ka teab, meie elame ja ehitame nii, nagu meie tahame!
Aeg läks, ma uurisin Lahemaa ajalugu, loodust ja inimesi. Sain targemaks ja hakkasin mõistma, kui palju oleme võitnud tänu rahvuspargile ja sellega kaasnevatele keeldudele. Ja Lahemaa rahvuspark hakkas mulle sõbraks saama. Koll oli kodustatud, ametnik oli omaks saanud. Palmse mõisas käisin sirge seljaga. Hirmu polnud, austus jäi. Jõudsin arusaamisele, et Lahemaa rahvuspark oleme ennekõike meie, Lahemaa inimesed. Elame küll kahes eri maakonnas, aga me ju kõik armastame oma Lahemaad, oma rahvusparki. Paljud pered on elanud siin juba sajandeid. Palju toredaid ja tarku inimesi on siia tööle ja elama sattunud just seetõttu, et on rahvuspark. Ja et rahvuspark on siin just meie pärast.
Turismi õppides sain teada, et Lahemaa on ka Eesti kõige populaarsem loodusturismi sihtkoht. Siin käib aastas sadu tuhandeid külastajaid. Need sajad tuhanded on meie külalised. Ja meie saame kujundada muljet, mis neil jääb Lahemaast, vahel ka kogu Eestist. Turismikorraldus Eestis on muutumas. Eelmisel nädalal Rakveres toimunud Põhja-Eesti turismikonverentsil räägiti, kuidas edasi võiks minna. Seniselt maakonnapõhiselt turismijuhtimiselt minnakse üle sihtkohapõhisele juhtimisele. Lahemaa on tugev ja armastatud sihtkoht, oleks aeg meil endil seda juhtima hakata. See on üks põhjusi, miks sel kevadel sai loodud Lahemaa Turismiühing. Kõik kohalikud turismiasjalised on oodatud ühinguga liituma, et üheskoos hakata Lahemaad arendama, turundama ja juhtima ühtse sihtkohana.
Kallid lahemaalased, meie rahvuspark saab järgmisel aastal viiekümneaastaseks. On aeg hakata juubeliks valmistuma. Tunda üheskoos uhkust selle üle, et Lahemaa on meie rahvuspark, et koos olemegi Lahemaa rahvuspark.