Pühapäeval, 9. augustil korraldati Kehras teist korda sealt pärit laulja SILVI VRAIDI muusikapäeva.
Aasta tagasi avati Kehra gümnaasiumi esisel kooli vilistlase, tuntud laulja ja pedagoogi Silvi Vraidi mälestuseks pink ning toimus mälestuskontsert, mille korraldasid Tartu Kontsert ning Silvi Vraidi endised bändikaaslased ansamblist Fix.
„Vaatasime, et saame sellega ka ise hakkama,“ põhjendas Anija vallakultuurikeskuse juhataja Ruth Lille, miks otsustati sel aastal Silvi Vraidi muusikapäev korraldada oma jõududega.
Ta lisas: „Püüdsime esinema kutsuda muusikuid, kellel on olnud kokkupuuteid Silvi Vraidi või Kehraga. Tegime neile ettepaneku: kel on Silvi Vraidiga seotud meenutusi, võiks neid esinemiste vahel jagada. Kuid see on just muusika-, mitte mälestuspäev, ehk soovime, et see oleks rõõmus sündmus.“
Anija vallavanem Arvi Karotam märkis: „Mul on väga hea meel, et aasta tagasi algatatud traditsioon on saanud toreda jätku.“
Silvi Vraidi ja Kehraga seotud muusikud
Kehra koolimaja trepil toimunud kahe ja poole tunni pikkuse kontserdi avas Anne Velli, kes on Kehraga olnud tihedalt seotud oma lapsepõlves ning elab nüüd taas seal. Ta rääkis, et Silvi Vrait oli kahtlemata Eesti üks parimad naislauljaid ning jääb selleks ilmselt pikaks ajaks.
„Kahjuks lõppes tema elutee vara, kuid meie, kes me siin esineme, oleme uhked, et meil on olnud õnn Silvi Vraiti tunda ja temaga koos esineda,“ rääkis Anne Velli.
Nii tema kui ka kõik teised pühapäeval Kehras esinenud muusikud, kes lauljat tundsid, kinnitasid: Silvi Vrait oli väga andekas ja mitmekülgne laulja, kes võis esitada absoluutselt iga stiili: džässi, estraadi, muusikali, operetti, klassikat. Akordionist Henn Rebane ütles, et Silvi Vraidi meelislaulud olid Prantsuse šansoonid ning koos käidi neid esitamas paljudes kohtades üle Eesti.
„Algul käisime kahekesi, hiljem liitus meiega pianist Jaak Jürisson. Need olid tõeliselt professionaalsed esinemised, kuid mõnikord sai ka nalja,“ sõnas ta ning meenutas, kuidas unustas kord jõulude ajal Valklasse esinemisele noodid kaasa võtta: „Silvi ütles siis: „Noh, Rebane, mängi nüüd peast!“ Õnneks oli ikka nii palju eelnevalt proove tehtud, et suutsin enda kokku võtta ja lõpuks sai sellest üks meie parimaid kontserte.“
„Mina nägin Silvi Vraiti esimest korda Vanemuises rockooperis Põhjaneitsi ja viimati Raul Vaigla juubelisünnipäeval, aasta enne tema lahkumist vikerkaare taha , kus ta oli veel väga heas vormis,“ sõnas kontserdi lõpetanud Marju Länik.
Muusikapäeval esinesid veel ansambel Laine, kitarristid Paul Daniel ja Mart Soo, noor laulja Ketter Orav, keda saatis Tõnu Laikre ning Heli Karu laulustuudio lauljad Carmen Kaalo, Elis Loos, Liis Õunpuu, Saara Kaldma ja Susanna-Reti Räim.
Ketter Orav, kelle ema Kare Kauks on samuti Kehrast pärit, rääkis Sõnumitoojale, et kuigi on sündinud Tallinnas, on ta lapsena kõik suved veetnud vanaema juures Kehras või suvilas Pikaveskil: „Mäletan, et olen õega käinud isegi kinos tehase endises klubis, mis on nüüd kahjuks lammutatud. Kehrale mõtlen soojade tunnetega, mäletan, et siin oli alati meid ootamas vanaema kookide-mooside ja mõnusate juttudega. Õhtuti laulsime ema, vanaema ja õega mitmel häälel, ehk saigi just sealt alguse minu huvi laulmise vastu.“
Ketter Orav lisas, et tal on olnud võimalus mõnel Valge Gospeli kirikukontserdil laulda ka koos Silvi Vraidiga: „Silvi oli mõned aastad mu ema töökaaslane Otsa-nimelises muusikakoolis. Ema on pidanud Silvist nii laulja kui inimesena väga lugu. Kuna ema praegu ei esine, oli mul meeldiv au laulda Silvi Vraidi mälestuseks.“
Tuleval suvel taas
Ruth Lille hinnangul oli tänavu muusikapäeval publikut vähem kui mullu, umbes 200-250 inimest.
Ta märkis, et kultuurikeskusel tuli teha pool talve tööd, et leida ja kutsuda esinema Silvi Vraidi ning Kehraga seotud muusikuid: „See oli ikka päris suur ja rasvane amps, mille võtsime, kuid ma ei kahetse, saime selle korraldamisega päris hea kooli.“
Kultuurikeskuse juhataja jutustas, et nõusoleku tulla Kehrasse esinema andsid peaaegu kõik kutsutud muusikud, segaduse tõttu jäi tulemata vaid reklaamis välja lubatud Boris Lehtlaan – selgus, et temal on samal ajal mujal teine esinemine.
„Mõni ei küsinud oma tavalist esinemistasu, kuna tegemist oli mälestuskontserdiga, mõni ütles, et see on tema jaoks siiski töö ja soovis täishinda. Õhtujuhiks plaanisin kutsuda ühe noore staari, kuid tema soovis selle eest meie jaoks üüratut summat. Kogesin ka seda, et paljud lauljad on seotud mänedžeri või agentuuriga ning otse nendega suhelda ei saa. Mänedžeri kaudu muusiku tellimine on muidugi ka kallim,“ rääkis Ruth Lille.
Ta arvas, et kõigest hoolimata korraldatakse muusikapäev ka tuleval aastal oma jõududega ning siis kutsutakse esinema juba uued muusikud.