Kehras kasvavad kuused asendatakse teiste puudega

1671

Lähiajal võetakse maha Kehras väikese koolimaja, vallamaja ja mänguväljaku ning Kose maantee vahel kasvavad kuused, asemele istutatakse ilupuud ja põõsad.

Kuna maanteeamet tegi Anija vallavalitsusele ettepaneku Kehra linnas Kose maantee ääres liiklusnähtavust piiravad kuused maha võtta, küsis vallavalitsus puude kohta dendroloogide arvamust. Eesti Dendroloogia Seltsi president Aino Aaspõllu andis Kehra kuuskede seisukorra kohta hävitava hinnangu. Ta leidis, et nende seisukord muutus kardinaalselt halvemuse poole paar aastat tagasi.
„Puude võrad on hõredad, palju on poolkuivanud oksi, okkad on ebanormaalselt lühikesed ja kollakad, tüvi on all veidi paksenenud ja tüvel vaigutilgad,“ kirjeldas dendroloog ja lisas, et kõk see näitab, et puid on juba ammu kahjustanud  seenkahjur  kuuse-juurepess.
„See juhtub sageli liiga viljakal mullal  kasvavate  kuuskedega, mis  on  üle  40  aasta  vanad,“  märkis ta.
Juurepess levib eostega, kuid hekkides ka puude kokkukasvanud juurte kaudu. Seetõttu ei ole Aino Aaspõllu hinnangul mingit mõtet säilitada ka neid puid, mis on praegu rohelised, sest needki on kindlasti nakatunud. Samale kohale ei tohi dendroloogi kinnitusel asemele istutada uusi kuuski, sest haigus säilib mullas aastakümneid ning kuna kuuse pindmise juurestiku on juurepess rikkunud, on juured pudedad.
„Need puud tuleb välja raiuda enne, kui nad kukuvad tuulega hoonete või inimeste peale. Elamute vahel ei saa oodata nende loomulikku lõppu, see on liiga ohtlik,“ hoiatas dendroloog.
Anija vallavanem Arvi Karotam ütles Sõnumitoojale, et Kose maantee äärsed kuused võetakse maha lähinädalail. Seda tööd alustatakse kohe, kui on välja valitud kõik puud ja põõsad, mis istutatakse asemele.
„Koos aiandusringi juhendaja Helve Vaarmanni ja haljastuset­te­võtja Hannes Pikkeliga oleme puukoolidest välja valinud erinevaid puid ja põõsaid. Minu soov on muuta ühtlasi Kehra linna haljastust kaasaegsemaks ja õitsevate puude-põõsastega lisada värvi,“ rääkis vallavanem.
Kuuskede asemele on vallamaja parkla ja Kose maantee vahele kavas istudada püramiidhaavad: „Need on kiire kasvuga ja dekoratiivsed. Puud ei tule tiheda seinana, vaid ka vallamaja on nähtav.“
Mänguväljaku ja maantee vahele istutatakse pihlakad, mänguväljaku ette erinevad ilupõõsad ning maantee äärde väikese koolimaja ja raamatukogu ette õuna- ja kirsipuud. Vallamaja parklast väljasõit jääb kahelt poolt umbes 7-8 meetri ulatuses avatuks, et tagada ristmikule parem nähtavus.
Arvi Karotami sõnul on hiljemalt mai keskpaigaks vanad kuused uute puude-põõsastega asendatud: „Kuigi saame ettekasvatatud puud, siis nende tõeline ilu tuleb esile 5-10 aasta pärast. Tulevikus on kavas leida aedniku kogemu­sega inimene, kes hakkab meie val­la parke ja haljasalasid regulaar­selt hooldama.“