PEETER KIVIMÄE piketeeris Tallinnas AIVAR SIMSONI toetuseks

3822

Harju maakohus mõistis Seaküla Simsoni süüdi politseimantli kandmises, määras väärteo eest trahvi 80 eurot ja mantli hävitamisele.

Näkiallika tööriistamuuseumi peremees PEETER KIVIMÄE ja skulptor AIVAR SIMSON ehk Simson Seakülast Tallinnas kohtumaja ees.  Foto  Stanislav Moškov/Õhtuleht
Näkiallika tööriistamuuseumi peremees PEETER KIVIMÄE ja skulptor AIVAR SIMSON ehk Simson Seakülast Tallinnas kohtumaja ees.
Foto Stanislav Moškov/Õhtuleht

Möödunud neljapäeval avaldas Õhtuleht foto, kus Kuusalu valla Kupu külavanem ja Näkiallika tööriistamuuseumi peremees Peeter Kivimäe ning Tammispea küla elanik Aivar Simson ehk skulptor Seaküla Simson seisavad Harju maakohtu ees koos plakatiga „Seaküla Simson õigeks mõista“.
Mehed võeti pildile kohtumaja juures kolmapäeval, 15. aprillil. Siis arutas kohus Seaküla Simsonile esitatud süüdistust – tänavu 9. veebruaril kell 11 kandis ta seljas politseiametniku mantlit koos õlakutega, millel oli neli tärni ehk teenistusastme tunnus. Aivar Simson kandis politseisümboolikaga mantlit külmhoones, kui tegi vabariigi aastapäevaks jääskulptuuri.
Peeter Kivimäe registreeris kohtumaja ette istungi ajaks piketi, et avaldada meelt hea sõbra toetuseks. Näkiallika peremehel oli seljas samuti vana politseimantel, kuid ilma eraldusmärkideta. Pähe oli ta pannud vene tankisti mütsi. Plakati teisele poole oli kirjutatud: „Talendid on Eestimaa pärlid“.
Peeter Kivimäe rääkis Sõnumitoojale, et kutsus ka tuttavaid sõpra toetama, kuid oli tööaeg: „Kui see jama politseimantliga hakkas, ütles Simson, et keegi appi ka ei tule, lubasin, et toetan. Oleme temaga mõlemad kollektsionäärid, mitte mingid pahatahtlikud tüübid. Minult võeti mõni aasta tagasi sedamoodi täägid ära, need on siiamaani tagasi saamata. Maksin riigile 10 000 krooni trahvi. Seadus siis ei lubanud tääke kollektsioneerida, nüüd lubatakse. Mind solvati tookord. Kui nüüd Simsonil probleem tekkis, pidin reageerima.“
Ta rõhutas, et Simson ei käinud tänaval politseimantliga kedagi eksitamas ega hirmutamas: „Need pagunid tema vanal politseimantlil on ammu aegunud. Mina nimetan Simsoni süüdistamist riigi lühinägelikkuseks. Nii võib ju ka küsida, et kuidas tohib näitleja kanda filmis kindralipaguneid, kui ta ei ole kindral. See politseimantel oli kunsti osa, seda kasutati siseruumis kunstiüritusel.“
Aivar Simson nentis, et süsteemi vastu ei saa, aga kindlasti kavatseb Harju maakohtu otsuse ringkonnakohtus vaidlustada: „Sain eraruumis kokku tuttavate kunstnikega. Olen kollektsionäär, politseimantel oli mul kotiga kaasas. Tahtsin seda kolleegidele näidata ja tõmbasin selga. Ma ei teadnud, et keegi pildistab ja paneb foto Delfisse üles. Küsisin nüüd kolleegidelt Ekke Välilt ja Tiiu Kuslapuult, kes samas ruumis olid, et kas eksitasin neid selles mantlis, kas pidasid mind politseinikuks või ikka tuttavaks kunstnikuks.“
Ta märkis: „Mina ei tohi politseimantlit omada ja see võeti ära, aga osta ja müüa politseisümboolikat võib. Kui internetis avada Osta.ee portaal, müüakse seal Eesti politsei embleemi 5 eurot tükk. Avastasin, et kohtuniku tooli seljatoel oli minu tehtud vapp, tegin neid presidendikantseleile 4 eksemplari. Keegi on võtnud koopia, kogu kohtusüsteem on täis minu tehtud vappe. Näitasin kohtunikule ka, et näete, minu kunsti on kopeeritud. Autorikaitse ütles, et midagi ei saa teha.“
Kohtus kandis Aivar Simson 1940ndatest aastatest Rootsi sõjaväe frentši. Kokku on tal erinevaid sineleid paarikümne ringis. Mitmesuguseid vormimütse on umbes 300. Kui filmivõteteks või etendusteks vaja, on ta neid lubanud kasutada.
„Teen Tammispeale oma vanast majast muuseumi, sinelid ja vormimütsid panen teisele korrusele välja,“ lausus ta.
Ka Peeter Kivimäe ütles, et ta on oma Näkiallika muuseumisse kogutud vormiriietusi laenutanud filmirahvale.
Politsei- ja piirivalve pressi­esindaja Helen Ulrich ütles Õhtulehele, et inimene ei tohiks kusagil politseivormi kanda ega ka omada, kui ta ei tööta politseis ning pole töö asjus korravalvuritega kokkupuuteid.
Aivar Simson sattus politseinike huviorbiiti ka 23. veebruaril Jõhvis, kui politsei sai väljakutse, et promenaadil kõnnib mees automaadiga, peas natsisümboolikaga müts. Tegu oli Seaküla Simsoniga, kellelt võeti Saksa sõjaväe müts ja automaattulirelva taoline ese. Kuna see polnud tulirelv, anti mõlemad esemed talle tagasi.