Kehra ÜVK rajamine on graafikust mitu kuud ees

1286

Vahepealsetest külmapühadest hoolimata usub projektijuht PEETER LAIDMA, et jaanipäevaks on Kehra ühisveevärgisüsteem valmis.

Kehra ÜVK rajamise tööd olid 30. jaanuarist 6. veebruarini peatatud.

„Rohkem kui 15 külmakraadiga tööd teha ei saa – materjal ei kannata. Torude plastik muutub liiga hapraks ja puruneb kergesti. Lihtsam on pidada paar nädalat pausi, kui hiljem hakata lõike välja vahetama,“ selgitas ASi Merko Ehitus projektijuht Peeter Laidma.

Pärast suuremate pakaste lõppu on brigaadid alustanud Kehras järk-järgult uuesti tööd. Tipphetkel töötas Kehras 14 brigaadi, praegu on vähem.
Kesklinnas ja Lehtmetsas töö käib, Põrgupõhja linnaosas ja vanas asulas veel mitte. Projektijuhi sõnul võtsid osa mehi puhkuse välja, suvel selleks aega pole ning töödega ollakse graafikust nagunii mitu kuud ees. Lepingujärgne tähtaeg on 5. oktoober, kuid plaanitakse tööd valmis saada jaanipäevaks.

Talvekülmaga oli tema sõnul ette arvestatud: „Sel aastal läks meil väga hästi, detsembrini oli ju täielik suvi. Selle võrra jõudsime plaanidest kõvasti ette.“

Kõige agaram töö käib praegu Lehtmetsa linnaosas, kus mehed on vahetustega väljas ööpäevaringselt. Peeter Laidma põhjendas, et seal on võimalik kaevata ja torusid paigaldada vaid siis, kui pinnas on külmunud: „Kõrge maanteevalli kõrval on torud väga sügaval, kui maa poleks jääs, kukuks maantee sisse. Planeerisime need tööd teadlikult külmaks ajaks. Lükkasime neid sellepärast ka mitu korda edasi ja ootasime veebruaripakast. Nüüd kasutame aega maksimaalselt ära, töötame seal 24 tundi ööpäevas, korraga on peal mitu brigaadi.“

Töötatakse rasketehnikaga, mille abil saab enamustes kohtades külmunud pinnasest läbi. Vaid kesklinnas, Kooli tänaval oli probleem, kus tuli tehnika välja vahetada ja võtta appi suurem ekskavaator ning pinnase lõhkumiseks spetsiaalne hüdrovasar. Mujal on projektijuhi sõnul lumi takistanud külmal minna väga sügavale maasse.

Praeguseks on uude veevärki juba ühendatud üksikud lõigud kesklinnas ja vanas asulas, eramajad saavad ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni pärast liitumislepingu sõlmimist Velko AVga ning majapidamisesiseste  torustike ühendamist liitumispunktiga. Merko töö on viia toru ja kraan umbes meetri kaugusele krundi piirist, sellega ehitusfirma töö piirdub.

Porine aeg veel tuleb
Kehra inimesed kurtsid enne lume tulekut, et linn on nagu porimülgas, jala ei ole seal enam võimalik käia.

„Ütlesin kohe alguses, et tööde ajal ei näe Kehra ilus välja. See on lihtsalt paratamatus, millega tuleb teatud ajal arvestada,“ märkis Peeter Laidma.

Ta soovis elanikke hoiatada, et kõige hullem aeg veel tuleb: „Kevadel, kusagil märtsi lõpus-aprillis ilmselt kuu aega kõik sõna otseses mõttes karjuvad, et on väga must, porine, lagane ning küsitakse, millal selle korda teeme. Kohe, kui ilmad vähegi lubavad, hakkame paralleelselt torude paigaldamisega tegelema ka haljastusega, kuid ühe päevaga me seda ei jõua. Maikuu lõpuks peaksime saama enamuse pinnast taas normaalseks.“

Haljastustööd soovib AS Merko Ehitus lõpetada samuti juba jaanipäevaks, kuigi see on Peeter Laidma hinnangul optimistlik graafik, realistlikemate plaanide järgi peaksid need lõppema juulis.

Eelmine artikkelKolgas põles väikebuss
Järgmine artikkelSotsiaalminister HANNO PEVKUR käis Arukülas