Kehra tehases uus tselluloosiliin

1542

Teisipäeval, 6. märtsil osales pidulikul avamisel keskkonnaminister KEIT PENTUS.


Tselluloosikeeduliini avamisel lõikasid jõupaberist lindi läbi keskkonnaminister KEIT PENTUS ja Tolaram Grupp Eesti juht SONNY ASWANI.

Uus tselluloosikeeduliin on esimene samm Horizon Tselluloosi ja Paber ASi 55 miljoni euro suurusest kolmeaastasest investeerimisprogrammist.

„Uus liin on energiasäästlik ja keskkonnasõbralik. Kulutame senisest 25 protsenti vähem energiat, veetarbimine väheneb 0,7 miljonit kuupmeetrit aastas. CO2 heitmed vähenevad 35 protsenti, mis on võrdne 5000 auto liiklusest kõrvaldamisega,“ rääkis Horizoni juhatuse liige Aime-Kersti Kelder.

Horizonile tähendab investeering aastas 2,5 miljoni euro suurust kokkuhoidu.

Projekti alustati üle-eelmise aasta augustis, lõpetati mullu novembris ning tselluloosikeetmise uus liin hakkas tööle detsembris. Töötajaid juurde ei võetud, töö on automatiseeritud.

Jõupaberist lindi lõikasid läbi tehase omaniku, Tolaram Grupp Eesti juht Sonny Aswani ja keskkonnaminister Keit Pentus18 meetri kõrguste ja üle viie meetri laiuste katelde ees. Juhtkond tegi ministrile ja teistele külalistele tehases ringkäigu.

„See lõhn, mida tunnete, on täiesti looduslik ja loomulik. Kehra inimesed ütlevad, et see on raha lõhn – kui on tunda, on inimestel tööd ja sissetulekut,“ rääkis Aime-Kersti Kelder.

Uus liin on ministri sõnul hea näide, kuidas keskkonna heaks tehtud investeeringust võidavad elanikud, sest võrreldes aastakümnete taguse ajaga on tootmine oluliselt puhtam. Võidab keskkond, sest õhku paisatakse vähem saastet, ja ka tehas tänu kulude kokkuhoiule.

Keit Pentus lisas, et kaasajal on eduka ettevõtte tunnus, kui vähese ressursikuluga püütakse saavutada võimalikult palju ja mõjutatakse keskkonda võimalikult vähe. Ta tänas Horizoni, et on pidanud investeeringuid keskkonda alati tähtsaks.

Horizoni juhte tänas ka Anija vallavanem Tiit Tammaru, kes avaldas lootust, et halvemad ajad on möödas ja vallarahvas saab tehases tööd ka edaspidi.

Aime-Kersti Kelder rääkis, et masu-aja mõõnast sai tehas kiirelt üle uute turgude leidmisega – varem jäi toodangust 70 protsenti Euroopasse, paar aastat tagasi leiti uus turg Aasias: Lõuna-Koreas, Sri Lankal, Indoneesias. Viimasel ajal on Euroopa osakaal hakanud taas kasvama, sinna eksporditakse umbes 40 protsenti Horizonis toodetud jõupaberist. Kokku viiakse Kehra paberit praegu 52 riiki.

Käimas on järgmised kaks suurt investeerimisprojekti – tsel­luloosi tootmisjäätmete taas­kasutus ja puidutöötlemisliini uuen­dus. Mõlemad peaksid valmima 2013. aastal. Uue puidutöötlemisliiniga suureneb tootmisvõimsus, saab toota senisest kvaliteetsemat laastu. Aime-Kersti Kelderi sõnul ei sõltu Horizon seejärel nii palju sisseostetavast laastust. Praegu ostetakse vajaminevast laastust 30-40 protsenti, ülejäänu tehakse ise.

Kui need investeeringud tehtud, on plaan välja vahetada 60 aasta vanused paberimasinad, mille sisu on aja jooksul uuendatud, kuid raamid endised.

„Tahame ka tootmismahtu poole võrra suurendada. Teiste tootmisliinide valmidus selleks on olemas. Kuna maailmas on üldine trend, et paber asendab plastikut, peaks turgu olema,“ lausus Aime-Kersti Kelder.

Eelmine artikkelVarastati katuseplekki
Järgmine artikkelKehra hoolekandekülas kerkivad esimesed kodud