Kehra tehase rahvapeol käis üle 1000 inimese

1735
Juubelipidu algas rongkäiguga paberitehase eest läbi linna Kehra staadionile. Foto Jaan Oruaas

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS korraldas Kehras tehase 75. sünnipäeva tähistamiseks vabaõhupeo.

Pühapäeval, 25. augustil oli Kehra staadionil tehase suur juubelipidu. Päev algas rongkäiguga tehase juurest. Kõige ees marssis pasunakoor, muusikute järel tulid tehase juhtkond, rahvatantsuansamblid ja HC Kehra fännklubi ning kõikide tsehhide töötajad peredega. Kokku osales enam kui paarsada inimest.
Kui esimesed lavani jõudsid, olid viimased alles tänaval.
Üllatuse valmistasid ehitustsehhi töötajad – vahetult enne rongkäigu algust sööstis selle ette­otsa auto, kus seisid kaks kostümeeritud figuuri: Ameerika Vabadussammas ja Fantoom.

Horizoni juhatuse liige Aime-Kersti Kelder ütles, et rongkäigu idee sündis koos mõttega teha ettevõtte suvepäevade asemel hoopis juubeliaasta pidu kõikidele elanikele: „Rongkäik tundus loomulik. Olen ka laulupeol rongkäikudel hurraa-hüüdja. Ehitustsehhi auto oli tõeline üllatus. Eks nende idee tuli sellest, et palusime end huvitavalt esindada ja dekoreerida.“

Rongkäik suundus Kehra staadionile, kuhu oli püstitatud lava esinejatele. Aime-Kersti Kelder ütles töötajatele edasi tehase juhi Sonny Aswani tänusõnad, et tehas ei oleks nendeta midagi väärt. Vallavanem Tiit Tammaru tänas tehast, et see on säilitanud töökohad valla rahvale, ning endist juhti Žanna Botvinkinat, kes tervislikel põhjustel kohal ei viibinud, selle eest, et tehas jäi 1990ndatel aastatel püsima.

AS Horizon kinkis kõikidele oma töötajatele juubeliks välja antud Pekka Erelti raamatu „Kehra tehas 75“, tehase logo ja pildiga kommikarbid, veinipudelid ning ümbrikud kõikidele võrdse rahalise preemiaga.

„Mitu töötajat tuli raamatu eest tänama ja ütlesid, et see on tõeline kingitus. Oli väga hea meel kuulda, et seda väärtustati,“ sõnas Aime-Kersti Kelder.

Peol oli väljas infotelk, kus sai tutvuda tehase ajalooga ja toodetud paberi näidistega. Lapsed meisterdasid jõupaberist mütse, tuulelohesid ja kaarte.
Üheskoos tehti tehasele ka jõupaberist nelja meetri pikkune ning suure paberirulli kõrgune kaart, mis nüüd on pandud kontorihoone seinale.
Täiskasvanud osalesid viktoriinis, peaauhind oli perepakett Toila spaasse. Võitis Nadežda Tšetšneva. Esinesid kohalik plaatpilliansambel Xilofono ja ansambel Kodu. Tellitud esinejad olid Uku Suviste, Sandra Nurmsalu ja Väikeste Lõõtspillide Ühing.

Kehra elanik ja endine tehase töötaja Luule Kiipli kiitis pidu: „Kui öeldakse, et alati saab paremini, siis seekord ei pea see paika. Päev oli lihtsalt täiuslik, nii suurt pidu ei ole Kehras varem olnud. Hästi oli tehtud, et tellitud esinejate vahel olid laval kohalikud ja rahvas sai kenasti liikuda. Palju tegevust oli lastele. Õlut küll müüdi, aga ei olnud näha, et märkimisväärselt oleks alkoholi tarbitud, ja ühtegi purjus inimest ka silma ei jäänud. Pean end ikka tehase inimeseks, kuigi olen sealt juba 40 aastat ära olnud. Käisin ka rongkäigu lõpus natuke maad kaasas.“

Tehase endine töötaja Madis Kask ütles samuti, et nii suurt ja võimsat pidu ei ole tehas varem korraldanud: „Tore üritus oli. Vanasti olid tehase peod väiksemad ja isetegevuslikud, nüüd väga suurelt ette võetud ja tellitud esinejatega. Juubeli rongkäiku ei ole varem olnud. 1950ndate alguses tehti rongkäik, kui tehasesse pandi Stalini kuju. Siis ei mindud mitte tehasest staadionile, vaid vastupidi.“

Aastaid tehases töötanud Jüri Lillsoo lisas, et tavaliselt on tehase juubeleid peetud kinniste pidudega ja kut­setega: „Rahvale meeldis, sest vanasti olid Kehras alati suuremad su­ve­üritused, ka Kehra linna päev, aga nüüd pole enam olnud.“

„Tundub, et inimesed jäid rahule. Üks kohalik elanik saatis meile e-kirja, et tänada,“ rõõmustas Aime-Kersti Kelder.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Allika külas
Järgmine artikkelKehra algklassid alustasid kooliaastat remonditud koridoridega majas