Iris Fiber OÜ tooted lähevad Skandinaaviasse.
Iris Fiber OÜ on valmistanud klaasplastist tooteid Raasikul, Tapa vallas ja Narvas alates 1994. aastast. Raasikul on firma arendusosakond ning töökoda, kus lõigatakse, viimistletakse ja ladustatakse autokatustele kinnitatavaid suusabokse. Osakonnas töötab praegu 10 inimest, kes kõik pärit lähiümbrusest. Aastas valmistatakse 3500 boksi, mis teeb Iris Fiber OÜst selle valdkonna suurima tootja Eestis. Narvas toodetakse paate. Tapa vallas Saiakopli külas tehakse erinevaid detaile autodele, kaasaarvatud suusabokside toorikuid, mis tuuakse viimistlemiseks Raasikule.
„Praegu on bokside müügi hooaeg. Teeme 12 tükki päevas, kavas on tõsta see number 15 peale – võtsime selleks sügisel juurde ühe töötaja ning otsime praegu veel üht inimest lisaks,“ tutvustas osakonnajuhataja Indrek Laks.
Läheb paremini
Iris Fiber OÜ kasvas välja ASist Iris, mis tegi 1990ndate alguses autodele plastikust logareid. 1990ndate keskel hakati valmistama suusabokse ning firma müüdi rootslastele.
„Üks partii bokse, mis oli teel Rootsi, läks Estonia laevaga põhja. Sel ajal oli see ettevõttele suur löök. Õnneks pääses autojuht eluga,“ meenutas Indrek Laks.
Parimad aastad ettevõttele olid tema sõnul 2008 ja 2009, mil valmistati 25 boksi päevas ehk üle 5000 aastas. Aasta hiljem järgnes suurim tagasilangus.
„Autotööstuses tulid kehvad ajad, kuid meie toodamegi autotööstusele. Näiteks läks meie suur klient Saab pankrotti,“ selgitas osakonnajuhataja.
Ettevõte ei pääsenud koondamistest. Kui Raasiku osakonnas kaotas töö neli inimest, siis kogu OÜ 101-st töötajast jäi alles vaid 42. Aasta hiljem oli väiksem tagasilangus ning möödunud aasta oli stabiilne.
„Loodetavasti firma kosub ja meil hakkab nüüd paremini minema. Sügisel, enne hooaja algust, oli veel ladu täis ning töötasime osalise ajaga,“ jutustas Indrek Laks.
Ettevõttes töötavad nii mehed kui naised. Mehed peamiselt lõikajatena ja vajadusel ka transpordivad kaupa. Naised tegelevad viimistlemise ja pakendamisega. Osakonnajuhataja sõnul ei ole meestööjõudu sugugi lihtne leida.
„Naistööliste leidmisega muret ei ole, aga mehed ei tule vestlusele kohalegi. Üllatav, et huvitatud noori ei ole, pigem keskealised. Siinne töö ei ole nii raske, et täiskasvanud mees hakkama ei saaks. Tõsi, üsna rutiinne on see küll,“ avaldas ta arvamust.
Meeskonda peab ta väikeseks ja sõbralikuks. Vanemad töötajad juhendavad uusi. Kolm on olnud tööl ettevõtte algusaegadest.
Valik on suur
Suusabokse tehakse peamiselt Rootsi ja Norra edasimüüjatele. Eestisse jääb vaid üks protsent kogu toodangust. Kokku valmistatakse 12 erinevat tüüpi boksi. Valik on suur – mõõtmed jäävad vahemikku 60-115 sentimeetrit laius ja 140-280 pikkus. Põhivärvid on must, valge, punane ja hall, kuid vastavalt kliendi soovile on võimalik teha ka eritellimusi.
„Näiteks oleme teinud erinevate reklaamidega bokse,“ ütles osakonnajuhataja.
Saiakoplist viiakse toorikud Raasikule. Seal lõigatakse need parajaks, pannakse külge detailid, lihvitakse ja poleeritakse ning kõrvaldatakse pisivead. Seejärel pakitakse, kleebitakse logod ja ladustatakse.
Kes soovib, võib minna kohale ja osta boksi ka Raasikult. Päris uusi tooteid viimasel ajal tulnud ei ole, kuid disaini on muudetud.
„Peab tegema oma kauba stiilsemaks ja atraktiivsemaks. Vaatamata sellele, et tegeleme mitmesuguste ohtlike ainetega, püüame olla võimalikult keskkonnasõbralikud. Meie tooted on saanud keskkonnasertifikaate ja rakendame taaskasutust,“ sõnas Indrek Laks.