Kehra teatrifestivalilt läksid näitlejapreemiad Kuusallu

1145

Vihasoo näiteringi liikmed MARGUS KESKÜLL ja tema õde MAARIKA ROHI enne „Kosjasõidu“ etenduse algust Kehras.Nädalavahetusel Anija valla kultuurikeskuses toimunud Harjumaa harrastusteatrite festivalil mängiti seitset etendust.

Vihasoo näitering mängis festivalil August Kitzbergi „Kosjasõitu“, mille lavastas Andres Napp. Kuusalu näitering Latern esitas Jaan Võõramaa „Mamma“, mille lavastas Vendo Peebo. Mõlemad tükid esietendusid suvel.

Kuue trupi mängitud seitset etendust hindas žürii, kuhu kuulusid pedagoogikaülikooli õppejõud Margus Tuuling, Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer ning harrastusteatrite liidu juhatuse liige, Eesti Näitejuhtide Teatritrupi liige Viivi Metslaid.

Festivali Grand Prix ja õigus osaleda järgmise aasta 8.-10. jaanuarini Rakveres toimuval üleriigilisel harrastusteatrite festivalil läks Jõelähtme Lavatrupile, kes tõi lavale Enn Vetemaa „Õhtusöögi viiele“.

Näitlejapreemiad anti Kuusalu näiteringile – parimaks naisosatäitjaks nimetati Elvi Reinvald Mamma rolli eest ning parimaks meesosatäitjaks Kaupo Rüütsalu Daanieli osa eest.

Eripreemiad said Jürgen Kajakas Kiisa Laulu- ja Mänguseltsist ning Viimsi näite­trupi Comos lavastaja Rünno Karna.

Žüriil jagus kõigile kiidusõnu
Festivali žürii liige Kristiina Oomer rääkis Sõnumitoojale, et Jõelähtme trupi etendus jäi silma kui kõige terviklikum lavastus, selles oli tunda nii head lavastajakätt kui näitlejamängu, trupp ise oli väga ühtlane.

Kuusalu tüki puhul meeldis žüriile materjalivalik ning silmapaistvad rollid Elvi Reinvaldilt ja Kaupo Rüütsalult.
„Neil oli raske ülesanne, nad mõlemad pidid mängima tegelasi, kes on neile võõrad, samas oskasid nad olla väga avatud ja siirad,“ sõnas Kristiina Oomer.

Ta lisas, et Kuusalu etendust vaadates jäi mulje – harrastusteatrit ei tehta seal üksnes lusti pärast, vaid see on kultuurilis-sotsiaalne tegevus: „Kui nad oleksid tahtnud teha ainult nalja, poleks nad seda näidendit valinud. Järelikult see teema puudutas neid, nad olid selle tegemises väga siirad, mitmel näitlejal endal olid laval silmad märjad.“

Vihasoo näitemängu juures kiitis žürii liige lavastajat, kes tõi korraga lavale sedavõrd palju osalisi ning suutis neile leida seal ka tegevust. Ta nimetas, et tükis oli mitmeid toredaid rollilahendusi ning energiat ja mängulusti, mis lavalt kiirgas.

Kuigi festivali jaoks oli „Kosjasõitu“ lühendatud, ei kaotanud see Kristiina Oomeri sõnul sellest midagi: „Lühendamine on omaette oskus, kuid harrastusteatrid peavad materjali tihti kärpima, sest nad ei jaksa viis tundi järjest mängida.“

Žürii liige hindas kõigi Harju harrastusteatrite tänavuse materjalivaliku heaks ning festivali taseme märkimisväärseks.

„Mulle jäi mulje, et Harjumaal käib tõsine harrastusteatri tegemine, kõik trupid on seadnud endale väga kõrged eesmärgid,“ märkis ta.

Korraldaja on rahul
Festivali peakorraldaja, Anija valla kultuurikeskuse juhataja Margit Aasmaa tõdes, et täiskasvanute teatrifestivali korraldamine on tunduvalt raskem kui kooliteatritele.

„Lastetruppidele ütled lihtsalt aja, millal nad kohal peavad olema ning nad tulevad. Täiskasvanutega on keerulisem – nende tegemisi dikteerib töö ja isiklik elu ning väga raske on leida aegu, mis kõigile sobivad,“ põhjendas ta.

Siiski arvas ta, et maakondliku festivali lükkamine kevadest sügisesse oli hea: „Varem oli sageli probleem, et tükki ei jõutud valmis või oli see liiga toores. Nüüd on neid suve läbi mängitud. Ka Margus Tuuling arvas, et festivali edasi lükkamine oli hea, kuna iga lavastus saab päris valmis alles pärast kümnendat etendust.“

Kuigi eelmisel aastal Viimsis toimunud festivalil oli osalejaid väga vähe, tuleks Margit Aasmaa arvates Harjumaa harrastusteatrite festivalide korraldamist jätkata. Ta rõõmustas, et kahel päeval toimunud teatrietendusi oli vaatamas ka kohalikke inimesi, mõned neist vaatasid peaaegu kõiki tükke.

Eelmine artikkelMadalamates jalgpalliliigades peeti viimase vooru mängud
Järgmine artikkelValimistel edukamad ANDRE SEPP, JÜRI LILLSOO ja KALMER MÄRTSON