Kehra tänavakioskid jäävad ÜVK trasside ehitusele ette

1073

Vallavalitsus nõuab kolme kioski teisaldamist, üks omanik keeldub.

Oktoobri lõpus teatas Anija vallavanem Tiit Tammaru Kehra tänavakaubanduse alal tegutsevale kolmele ettevõtjale kirjalikult, et nende kioskid jäävad ette ühisveevärgi- ja kanalisatsioonitrasside paigaldamisele. Ta palus kioskid 10 päeva jooksul teisaldada.  Lisatud oli, et vallavalitsus on valmis arutama kioskite ajutise paiknemise kohta, kuid vajalike toimingute tegemine on omanike kohustus. Kui seda ei tehta, tõstab kioskid teise kohta kaevetööde tegija ning tema ei vastuta kioski ega selles oleva inventari ja kauba eest.

Üks kolmest kauplejast, kelle kiosk ÜVK ehitust takistab, praegu ei tööta ning tõenäoliselt lõpetab oma äri. Kaks ülejäänut – lihamüüja Avo Kuusk ja toidukaupadega kauplev Raivo Kontus saatsid vallavanemale vastuse, milles keeldusid kioskeid teisaldamast.

AVO KUUSK otsib lahendust
16 aastat Kehras neli korda nädalas liha müünud Avo Kuusk Lääne-Virumaalt ütles, et sai vallavanema kirjast aru – kiosk tuleb üldse ära viia: „Kuid nüüd öeldi, et seda on vaja kaks-kolm meetrit nihutada. On loogiline, et kui trassi on vaja kaevata, siis tuleb liigutada.”

Ta käis vallavalitsuses ning jõudis kokkuleppele: „Need kioskid ei ole küll liigutatavad, aga nagu öeldakse – pole selliseid asju, mida ei saa teha. Mõtlen nüüd, kuidas seda teha.”

Lihamüüja lisas, et kioski nihutamine on raske ettevõtmine, kuna kraanaga seda tõsta ei saa. Põrand kukuks alt, sest kioskis on külmutuskapid ja muu, mida uksest või aknast välja tõsta ei saa, kuna on kokku pandud kioskis sees.

„Tuleb ilmselt kiosk alt niimoodi toestada, et oleks võimalik seda pisut tõsta ja nihutada. See pole ühe ega kahe päeva töö,” arvas ta.

Avo Kuusk tõdes, et  vallava­litsuse nõutud kümne päeva jooksul kioskit nihutada ei jõua, kuid arvas, et nii ruttu ei tule veel ka ehitusmehed trassi kaevama.

RAIVO KONTUS kioskit ei liiguta
Enam-vähem sama kaua Kehras toidukaupade kioskit omanud Raivo Kontus ütles, et ei kavatse oma kioskit teisaldada ega nihutada.

„Need ei ole puukuurid, vaid kohtkindlad ehitised, mida ei saa liigutada. Minu kioskis on külmikud, mis lähevad puruks, kui hakkaksin poodi teise kohta tõstma,” sõnas ta ning küsis: „Kui elektriliin lõigatakse läbi, kes maksab kinni uue liitumise?”

Tema on seda meelt, et muuta tuleb ÜVK trasside projekte või puurida torud maapinda lõhkumata maa alt: „Kui teie maja alt läheb läbi kanalisatsiooni­trass, kas siis tõstetatakse maja teise kohta? Ei tõsteta, vaid torud tõstetakse ringi.”

Raivo Kontus imestas, et teisaldamist nõutakse vaid 10 päeva jooksul ning vallavanema kirjas pole öeldud, kuhu tuleks kioskid panna ja millise seaduse alusel: „Vallaisandad näevad jälle võimalust meist lahti saada. Mul on neli palgatöölist, kui pean tegevuse lõpetama ja nad lahti laskma, tuleb sellest teatada kaks kuud ette.”

Ta ütles, et ei kavatse lasta oma vara lõhkuda. Kui kioskit tullakse jõuga teisaldama, kutsub kohale politsei ja laseb algatada kriminaalmenetluse.

Vallavalitsus põhjendab
Vallavanem Tiit Tammaru avaldas siiski lootust, et kioskeid nihutatakse rahumeelselt, kuna miljoneid maksvat ÜVK ehitust ei saa nende tõttu peatada ega alustada ettevõtjatega uuesti diskussiooni, kas ja kui legaalsed on nende kauplemiskohad.

„Vee- ja kanalisatsioonitrasside projektid olid avalikul väljapanekul, toimusid arutelud, ei saa väita, et torustike ehitus tuleb ootamatult,” lausus ta.

Eelmine artikkelKorstnast tõusis leek
Järgmine artikkelUued elamurajoonid on lõpuni ehitamata – nii ka Leegiranna Kuusalu vallas