ALEKSANDER ABERGI mälestusvõistlustel osales 151 noort

3848

Seoses Kolgast pärit kuulsa maadleja 130. sünniaastapäevaga toimusid tema mälestusvõistlused kreeka-rooma maadluses esmakordselt Kuusalu spordikeskuses.


Abergi maadlusklubi asutaja ja treener, Kolga juurtega TANEL RENTER ning Kuusalu spordikeskuse juhataja KADRI IDAVAIN. 

Tänavu 12. augustil täitus 130 aastat Aleksander Abergi sünnist Kolga mõisa väravamajas. Aleksander Abergi mälestusvõistlusi kreeka-rooma maadluses hakati aastakümneid tagasi korraldama Kehras, hiljem toimusid need Kolga koolis, seejärel Maardus Kallavere keskkoo­lis, kus 2004. aastast tegutseb maadlusklubi MTÜ Aberg.

Klubi asutaja ja treener on Kallavere keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja Tanel Renter, kes juba lapsena sai Kolgas vanaema Ilme Laurendi juures käies teada omaaegsest kuulsast maadlejast Abergist. Kallavere kooli juurde on nüüdseks tehtud maadlusmaja. Tänavu juunis korraldas MTÜ Aberg Kuusalu spordikeskuses nädalase suvelaagri.

Tähistamaks jõumehe juubelit, pakkus Kuusalu vallavalitsus MTÜle Aberg, et traditsiooniline mälestusvõistlus kreeka-rooma maadluses võiks seekord toimuda Kuusalu spordikesku­ses. Tavapäraselt on see novemb­ri esimesel laupäeval.
 
Tänavused võistlused olid 40. korda. Tanel Renter on neid korraldanud alates 2005. aastast.

Osalesid maadlejad Eestist, Lätist ja Soomest. Võistlusi toetab Eesti Kultuurkapital. Auhinnafondi aitasid täiendada võistlustel osalenud laste vanemad. Kuusalu vallavalitsus oli auhinnaks välja pannud kroonika-DVDd Kuusalu vallast.

Vallapoolse toetusena said kõik võistlustega seotud inimesed käia spordikeskuses tasuta ujumas. Ruumide kasutamise eest renti ei võetud. Kuusalu vald kattis treeneritele ja kohtunikele kohvilaua.

Avamisel ütles tervitussõnad Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi. Lepiti kokku, et juubelivõistlused hakkavad edaspidi iga 5 aasta tagant toimuma Kuusalu vallas.

Võistluste lõpuks jõudis sinna Abergi lähisugulane ja ta pärandatud esemete hoidja Astrid Veltsmaa Kolgast.

Tanel Renter kiitis, et võistlused sujusid hästi, spordikeskuse juht Kadri Idavain oli kõik kenasti korraldanud. Osalejatele meeldis ka see, et oli võimalus minna ujuma.

Näitus ALEKSANDER ABERGIST
Kolga muuseumi fondihoidja Ulvi Meier pani võistluste puhul spordikeskusesse üles näituse Aleksander Abergist. Neljal tahvlil on kajastatud maadleja elukäik. Näitus on väljas novembri lõpuni.

Ulvi Meier rääkis, et koostas tekstid muuseumis oleva ja raamatukogust laenutatud kirjanduse põhjal. Eesti Spordimuuseu­mist Tartus näitasid peavarahoidja Kaie Voolaid ja teadur Kaarel Antons Abergile kuulunud esemeid-medaleid ja fotokogu. Fotode koopiaid aitas suurendada Ken Liivik.

„Valisin koopiad fotodest enda maitse järgi, et kajastada Abergi mitte ainult võimsate musklitega maadleja-sportlasena, vaid välja tuua, et ta oli rahulik ja sõbraliku loomuga,“ ütles Ulvi Meier.

Näitusele paluti ka Astrid Veltsmaa kasutuses olevaid materjale, kuid ta ei nõustunud. Ta selgitas, et tegi juba 2007. aastal ettepaneku korraldada Abergi kohta konverents, et rääkida läbi, kuidas maadleja mälestust jäädvustada, kuid seda pole tehtud. Nüüd, juubeliaastal, oleks samuti võinud konverents toimuda, aga piirduti võistlustega.

Eelmine artikkelKorstnast tõusis leek
Järgmine artikkelUued elamurajoonid on lõpuni ehitamata – nii ka Leegiranna Kuusalu vallas