Kehra rahvamajas on kohalike harrastuskunstnike maalinäitus

2501
Harrastuskunstnikud MALLE RAUK, RAISSA KERSON, õpetaja MARE VILLEMSOO, LEA PREIMUT ja JAAN KALLASMÄE kunstitunnis Kehra sotsiaalkeskuses.

Veebruari lõpuni kestval näitusel on seitsme harrastuskunstniku tööd.

Kehra rahvamaja fuajees on maalid harrastuskunstnikelt, kes käivad Kehra kunstidekooli õpetaja Mare Villemsoo juures kunstiringis.
„Varem olid näitused igal aastal, nüüd pole vahepeal mitu aastat olnud,“ ütleb Mare Villemsoo.
Kui Kehra kunstidekool tegutses vanas majas, oli tal seal kaks täiskasvanute gruppi – ühes käisid pensionärid, teises nooremad inimesed: „Kooli kolimisega tekkis ruumiprobleem ning nooremate grupp jäi ära, pensionäridega oleme nüüd koos käinud sotsiaalkeskuses.“
Praegu osaleb Mare Villemsoo iganädalastes kunstitundides 7 inimest. Need on Jaan Kallasmäe, Ljudmila Šeherina, Vladimir Šeherin, Malle Rauk, Raissa Kerson, Lea Preimut ja Lia Kerb. Näitusel on nende kõigi looming, igaühelt kaks pilti.
„Rohkem lihtsalt ei mahtunud. Palusin neil ise valida ning pildid pidid olema sellised, mida nad said raamida, mõned raamisin ka ise,“ lausub juhendaja.
Lea Preimut lisab, et teistele näitamiseks valiti ikka ilusamad pildid, sellised, mis endale kõige rohkem meeldivad.
Mare Villemsoo on näitusega rahul: „Kui oleksime saanud rohkem pilte üles panna, oleks valik olnud mitmekesisem, sest nad kasutavad väga erinevaid tehnikaid.“
Kuna ka tema enda maalid rahvamaja fuajee seintele praegu ei mahtunud, tuleb neist veebruari lõpus, kui tema õpilaste tööde näitus lõpeb, eraldi näitus.
Maalimine on õpitav
Mare Villemsoo kunstitundides on enamik seitsmest harrastuskunstnikust käinud aastaid. Endised õpetajad Malle Rauk ja Raissa Kerson tulid kuus aastat tagasi, kui jäid pensionile. Maalinud nad varem polnud, kuid algklassiõpetajatena tuli ka lastele joonistamistunde anda.
„Tuleme siia rõõmuga, see on meile ka suhtlemiskoht,“ kinnitavad nad.
Jaan Kallasmäe on Kehras tuntud harrastuskunstnik, Lea Preimut käib kunstitundides alles möödunud sügisest.
„Elasin Tallinnas, kui Kehrasse kolisin, arvas sõbranna, et mul on siin tegevust vaja ja kutsus kunstiringi,“ räägib ta.
Sõbranna ise seal enam ei käi, kuid eluaegne kaubandustöötaja Lea Preimut, kes polnud maalimisega varem kunagi kokku puutunud ning olevat esialgu teinud vaid kriipsujukusid, on nüüd juhendaja sõnul hakanud väga kenasti maalima.
„Kõik on õpitav, tähtis on ära õppida võtted, kompositsioon ja värvide segamine, siis tuleb ka pilt. Lea on ainus, kelle maal on tahetud sellelt näituselt ära osta,“ ütleb juhendaja.
Kunstiringis põhiliselt maalitakse, kuid juhendaja sõnul on igaühel välja kujunenud oma meelisžanrid – kes teeb akvarelle, kes pastellmaale, kes joonistab värvipliiatsitega. Maalitakse erinevaid asju: „Mõned teevad lilli, kui neist isu täis, maalivad maastikke. Olen neile ka kompositsioone ette pannud, et teeksid natüürmorte, nüüd on nad neist pisut tüdinud.“
Raissa Kerson nimetab oma lemmikuks akvarelli, kuna sellega olevat looduspilte kõige parem maalida. Ka Malle Rauk peab akvarellidega maalimist oma viimase aja lemmikuks, kuid märgib, et mõni pilt sobib paremini akrüüli- või õlivärviga.
„Nad on juba staažikad tegijad, väga iseseisvad, mina enamasti igavlen, vaid aeg-ajalt pisut juhendan. Kuna nad on väga enesekriitilised, siis tahavad mõnda kohta mitu korda parandada, kuid sellega võib pilt muutuda hoopis halvemaks,“ selgitab juhendaja.
Ta lisab: „Kunstis ei tohi põdeda, siin ei tohi olla higi ja pisaraid, tuleb, mis tuleb, kõik on lubatud.“
Suvel käiakse koos väljas kunstiringi mõne liikme koduaias või suvilas maalimas, talvel maalitakse peamiselt fotode või kalendripiltide järgi.
Oma pilte on nad kinkinud lastele, sugulastele ja tuttavatele, ka üksteisele. Jaan Kallasmäe sõnab, et paljud tema pildid on maailmas laiali, palju on neid ka Kehra sotsiaalkeskuses.
Mare Villemsoo kinnitusel on Anija vallas päris palju harrastuskunstnikke, ka 30-40aastaste ja veel nooremate seas, sealhulgas mitmeid kooli- ja lasteaiaõpetajaid. Ta loodab, et vahepealne ruumiprobleem leiab lahenduse ning sügisel on võimalik Kehra kunstidekooli juures avada ka neile taas kunstiring.