Kehra rahvamaja kollektiivid mängisid katkendeid „Kosjasõidust“

2085
Kehra „Kosjasõidus“ oli kõrtsimamma rollis SIRJE PÕLENDIK, Mats Mürki mängis MART SCHMEIDT ning kõrtsipidaja tütart Liisit ANŽELIKA OTTIS.

Anija valla kodukandipäeval esietendunud laulumängus tegi kaasa umbes 70 harrastusnäitlejat, lauljat ja tantsijat. 

August Kitzbergi kirjutatud rahaahnusest kõneleva laulumängu „Kosjasõit“ ainetel kokku pandud umbes tunni pikkust etendust  mängiti Anija valla kodukandipäeval, 20. juunil Kehra staadionile üles seatud vabaõhulaval. Kaasa tegid Kehra rahvamaja näiteringi Pantheon liikmed, memmede tantsurühm Kadri ja naisrühm Kadrel, lauluklubi Helin, hiljaaegu loodud rahvamuusikaansambel ning Anija naisansambel. Näitlejad esitasid katkendeid „Kosjasõidust“, lauljad esitasid selle originaallaule, tantsijad esinesid tantsunumbritega.
Kõrtsimamma rollis oli lavastaja Sirje Põlendik, tema tütart Liisit mängis Anželika Ottis, mulk Mats Mürki Mart Schmeidt, metsavaht Rästast Valter Jürna, tema sulast Jaani Ivar Neio, teenijatüdrukut Miilit Sirje Voolmaa. Ajakirjanik Kägu oli Sirje Põlendik, Lõoke Laura Restov ja Ööbik Nelli Restov.
Näitemängu lavastaja Sirje Põlendik rääkis, et Kehras toimunud kodukandipäeval on alati esinenud ka kohalikud taidluskollektiivid. Seekord soovisid nad valla kultuurikeskuse juhataja Ruth Lillega teha pisut teisiti – siduda nende kõigi esinemine üheks terviklikuks kavaks.
„Pakkusin ise välja, et teeme „Kosjasõitu“. Algul vaatasin, kes ja millega esinevad, siis otsisin näidendist välja sobivad katkendid,“ ütles Sirje Põlendik.
Laulumängus kõlanud Juhan Simmi sada aastat tagasi selle tüki jaoks kirjutatud originaallaulude noote käis ta otsimas teatri- ja muusikamuuseumis. Laulud õpetasid esitajatele selgeks juhendajad Kaisa Tiismaa ja Liivi Kütt, tantsurühmad esitasid vahele enda aasta jooksul õpitud tantse, Kadrel esitas ka selleks puhuks õpitud tantsu „Veerekese pääle“.
Lavastaja rääkis, et soovis ansamblit Kodu laulma ja selle liikmeid ajakirjanikke mängima, kuid kahjuks ei olnud neil võimalik sel ajal esinema tulla, küll aga oli valmis kaasa mängima Kodu laulja Nelli Restov.
„Kosjasõidus“ metsavahti mänginud Valter Jürna, kes pole samuti Pantheoni liige, tegi aastaid kaasa Kehra Nukus: „Meil oli sügisel temaga juttu, et ta tahaks tulla näiteringi, kuid siis läks ta ära linna tööle ega saanud osaleda. Nüüd, kui oli „Kosjasõitu“ vaja mehi, tuli ta mulle meelde. Ka ajakirjanikke oleksid pidanud mängima mehed, aga paraku pole meil neid võtta.“
Valter Jürna rääkis, et kuigi pole aastaid laval esinenud, oli kohe nõus, sest on nooremana näitemängu teinud, kihk on endiselt sees. Ta ei tundnud enne etendust hirmu, pigem oli pabin umbes kuu aega varem, kui sai kätte osateksti.
„Kartsin, kuidas see pähe jääb. Aga lugesin mitu korda läbi, tekst jäi silmade ette. Vaatasin internetist veel kunagist Ugala teatri „Kosjasõitu“ ja sain sealt natuke inspiratsiooni,“ lausus ta.
Lavastaja jutustas, et enne etendust proove väga palju ei tehtud. Ta andis näitlejatele tekstid kätte, peamiselt õppisid nad ise, proove tehti vaid paar-kolm korda. Koos lauljate-tantsijate ja pillimängijatega mängiti rahvamajas tükk algusest lõpuni läbi.
Etendus läks vabaõhulaval Sirje Põlendiku hinnangul kenasti, kokkumäng sujus hästi.
„Ehk oleks võinud veel kollektiive kaasata, kuid me ei tahtnud etendust ajada väga pikaks. Peale selle oli alles maikuus Anija valla laulu- ja tantsupidu, kus kõik nad said esineda,“ lausus ta.
Lavastaja kiitis, et uus rahvamuusikaansambel andis laulumängule palju juurde: „Kapell sobis siia nagu rusikas silmaauku.“
Seda, kas „Kosjasõidu“ katkendeid mängitakse veel, ei osanud Sirje Põlendik öelda: „Osalised soovisid küll, et võiks seda veel teha just siseruumides. Sest tagantjärele kuulsime, et näitlejate mikrofonid jäid veidi nõrgaks ja tagumistesse ridadesse polnud õues teksti kuigi hästi kuulda.“
Lavastaja arvas, et ehk mängitakse „Kosjasõitu“ sügisel rahvamajas taidlejate ühispeol.

Eelmine artikkelHC Kehra – vabatahtlike juhtimisel tegutsev professionaalne spordiklubi
Järgmine artikkelMida arvate pagulaste tulekust Eestisse ja kuidas peaks seda korraldama?