MARGUS SOOM teeb dokumentaalfilmi Eesti karatest

1841

Film „Relvitu võitlus“ tahetakse valmis saada tuleva aasta aprilliks.

Kuusalu Karate Kooli treener, Kuusalu vallavolikogu liige Margus Soom teatab Facebookis, et Kuusalus on alanud Eesti karate ajalugu kajastava dokumentaalfilmi „Relvitu võitlus“ võtted. Peamised võttepäevad on mais ja juunis Tallinnas, Tartus, Võrus. Kuusalus filmitakse dojo etiketti ja küünla kustutamise lööki. Kuusalus on karate treeningutega tegeletud alates 1977. aastast, kui juhendama hakkas Mihkel Paljak.
Margus Soom on filmi produtsent ja käsikirja autor. Režisöör on filmimees ja riigikogu liige Artur Talvik, operaator Artur Granström, muusikaliselt kujundab Sven Grünberg. Filmi valmimist saab jälgida Facebooki lehel Relvitu Võitlus.
Produtsent rääkis Sõnumitoojale, et ta on kaks ja pool aastat viinud edasi ideed teha karatest dokumentaalfilmi, otsinud mõttekaaslasi ja abilisi. Toetada on lubanud sellised karatega seotud inimesed nagu Lembit Kolk, Jüri Kraft, Jüri Põld, Priit Kelder, Villu Mengel, Heikki Krimm, Timur Seifullen, Eduard Tinn, Mati Kooskora, Kalev Põlluaas, Alar Eiche, Jaanus Rahumägi ja teised. Koostööd tehakse ERRiga.
Filmis kõnelevad Eesti edukad karatesportlased ja nimekad treenerid endistest aegadest ja karatega seotud ettevõtmistest kaasajal – treeningutest koolides, kaitseväes, teistes jõustruktuurides.
„Tänapäeval on karate kahjuks valdavalt koolinoorte spordiala, kuid on hakanud taas leidma harrastajaskonda ka täiskasvanute seast. Eesti karate kõrgperioodiks loetakse aastaid 1979-1984, Eestist oli kujunenud siis Nõukogude Liidu juhtiv karatekeskus, paljud eestlased tulid siis NLi meistriteks. NLi esimesed meistrivõistlused karates toimusid 1979. aastal Tallinnas,“ kirjeldas Margus Soom.
„Pärast 1984. aastat oli karate­ga tegelemine keelatud, riik ei usaldanud, et rahval on karateoskus kui relv. Paljus olime iseõppijad. Soomlaste ja rootslaste abiga jõudis meieni karated tutvustavad raamatud, žurnaalid. Kirjanduse ja pildimaterjali põhjal pidime aru saama võitluskunsti tehnikast, liikumise dünaamikast ja idamaise filosoofia põhimõtetest.“
Film peaks valmima aprilliks 2017, kui Eestis toimuvad Põhjamaade meistrivõistlused karates.

Eelmine artikkelSõnumitooja 11. mai lehes
Järgmine artikkelNELE TRUBER Kiviloolt on Eesti meister maadluses