Jaanuari viimasel pühapäeval oli Kehra muuseumis kontsert, kus esines Kehra gümnaasiumi ja kunstidekooli vilistlane, pianist Themuri Sulamanidze koos oma õpilastega Viljandi Kultuuriakadeemiast ja Suure-Jaani muusikakoolist. Kehra kunstidekooli 60. aastapäevale ja Kehra muuseumi 5. aastapäevale pühendatud kontserdil mängiti esmakordselt muuseumi uuel digiklaveril.
MTÜ Kehra Raudteejaam juht Anne Oruaas sõnas, et viie aasta jooksul on muuseumis olnud väga palju kontserte, esinenud on kohalikud muusika- ja lauluõpilased, aga ka näiteks pianist Nata-Ly Sakkos.
„Iga kord on pidanud esinejad kaasa tooma oma digitaalse klaveri. Nata-Ly Sakkos tuli sellega Tallinnast, kui kohalikud õpilased esinevad, on pill tulnud tuua muusikakoolist, väga sageli on pidanud oma klaveriga tulema muusikaõpetaja Heli Karu. Kui avasime muuseumi püsinäitust, oli tal vaja vaid ühe laulu saatmiseks oma pill kaasa vedada. See on ebamugav ning ka pillile ei tule kasuks, kui pidevalt ühest kohast teise transporditakse,“ rääkis Anne Oruaas.
Ta lisas: „Seetõttu leidsime, et parem on, kui muuseumil on oma digiklaver, siis saame kutsuda esinejaid ilma pead vaevamata, kust saaks nende jaoks klaveri. Muuseum on kultuuriasutus ja kultuuriasutuses peaks olema ka pill.“
MTÜ Kehra Raudteejaam esitas projekti kohaliku omaalgatuse programmi, sealt anti MTÜle digiklaveri ostmiseks 2495,70 eurot, 200 euro suuruse omaosaluse jaoks saadi raha Anija vallaeelarvest.
Klaver jõudis Kehrasse 18. jaanuaril. Anne Oruaas selgitas, et digiklaver on oma olemuselt arvuti, sellel on erinevad registrid, pill teeb ka oreli ja klavessiini häält. Pilli seadis töökorda Heli Karu, kes mängis sellel ka esimesed lood. Esimene, kes uuel klaveril publiku ees esines, oli Themuri Sulamanidze koos oma õpilaste Grethel Seegeli, Raia Luhti ja Kristi Kajasaluga Viljandi Kultuuriakadeemiast ja Laura Vainolaga Suure-Jaani muusikakoolist. Õpetaja saatis klaveril, õpilased vaheldumisi laulsid ja mängisid klaverit, Laura Vainola ka plokkflööti.
„Kontsert oli väga vaheldusrikas, esitati kergemat laadi muusikat – jazzi, poppi, ka filmimuusikat. Themuri Sulamanidze kutsus publikust ühe lapse enda juurde klaveri taha, koos esitasid Rongisõitu – tema mängis meloodiat, laps saadet. Pianist hindas meie klaveri väga heaks,“ jutustas Anne Oruaas.
Ta märkis, et tänu statsionaarsele klaverile on edaspidi võimalik esinejaid kutsuda muuseumis toimuvate konverentside pauside ajaks esinema ning korraldada muuseumis veel rohkem kontserte: „Meil oli Urmas Sisaskiga kokkulepe, et tuleb muuseumisse esinema, kui saame endale klaveri. Kahjuks nüüd, kui klaver olemas, ei ole enam Urmas Sisaskit. Kuid meile on lubanud esinema tulla kunstidekooli õpetaja Eda Jürisoo oma õpilastega. Nemad mängivad küll flööti, kuid neil on vaja ka klaverisaadet. Millal kontsert toimub, veel selgub.“