Kehra Mariann ja Kadri – mõlemad 40

3232

40 aastat tagasi ühe kollektiivina alustanud lauluansambel ja tantsurühm tegutsevad üle viie aasta eraldi, kuid juubelit pidasid 10. aprillil endiselt koos.

Marianne lauljad ja Kadri tantsijad koos juhendajatega ühisel sünnipäevapeol 10. aprillil.  Foto Kersti Oja
Marianne lauljad ja Kadri tantsijad koos juhendajatega ühisel sünnipäevapeol 10. aprillil. Foto Kersti Oja

1975. aastal loodi Kehra tselluloositehase veteranide ansambel, kus hakkasid laulma tehase pensionärid. Nende esimene juhendaja oli lastemuusikakooli õpetaja Helga Kuus. Kui esimesed laulud selged, tehti ka rahvatantsurühm, mida hakkas juhendama Juta Makarenko.
Helga Kuus juhendas lauljaid kaks aastat, seejärel lauldi neli aastat Leili Viirmanni käe all. 1981. aastast siiani juhib lauluansamblit Reet Männik, tantsurühma alates 1985. aastast Anu Mäeorg.
Nime Mariann sai ansambel 15. sünnipäevaks. Selle mõtles välja Reet Männik. Mari tähendas lauljaid ja Ann tantsijaid.
Aastakümnete jooksul on pensionäride laulu- ja tantsuansambel Mariann osalenud peaaegu kõigil kohalikel pidudel, kuid esinemas on käidud kogu Eestis ning ka kaugemal, Krimmis ja Karpaatides.
„Vene-ajal oli igasugu konkursse tohutult, oleme saanud näiteks esikoha metsa- ja puidutööstuse ametiühingute klubide ülevaatusel,“ meenutab Reet Männik.
Pärast seda, kui 2003. aastal võideti Harjumaa ja Tallinna  naisansamblite konkurss, käidi esinemas Soomes Salo linnas.
Viis aastat eraldi
Umbes viis aastat tagasi, enne 35. sünnipäeva jagunes Mariann kaheks pensionäride kollektiiviks: lauluansambliks ja tantsurühmaks. Ansambli nimeks jäi endiselt Mariann, memmede tantsurühm sai nimeks Kadri. Kolm naist teevad kaasa mõlemas, nii laulavad kui tantsivad, ülejäänud koosseisud on erinevad. Laulmas käib praegu 9, tantsimas 13 naist.
Mariannes laulavad Milvi Mänd, Endla Roop, Tiiu Paasik, Aime Kozik, Urve Prits, Juta Vainola, Ermiine Markna, Laine Loidap ja Reet Männik.
„Ei tea, kaua veel vastu peame, jääme ju iga aastaga vanemaks,“ ütleb juhendaja ning samas kinnitab, et võtaks ansamblisse veel lauljaid, kui vaid oleks huvilisi. Eriti oleks vaja sopraneid.
„Aga meelsamini minnakse lauluklubisse, sest seal on lihtsamad laulud,“ tõdevad naised.
Marianne laulud valib juhendaja ning naised temaga selle üle ei vaidle, kui just mõni laul kohe üldse ei meeldi. Seevastu sünnipäevakontserdi kava pandi kokku koos, kõigi lauljate lemmiklauludest.  Üleüldine lemmik on „Meie laul“, umbes 30 aastat on repertuaaris olnud „Heliseb maailm“ ja „Leib jahtub“. Igal aastal õpitakse ka kaks-kolm uut laulu.
Kadris tantsivad Laine Laaneveer, Milvi Mänd, Aili Sillard, Tiiu Kaubi, Ilme Luberg, Juta Vainola, Marika Anari, Sirje Põlendik, Eda Fjodorov, Laine Loidap, Viivi Kuusemets, Reet Tala ja Tiina Raja. Nagu laulunaised, teevad ka tantsijad proove üks kord nädalas. Tantsud valib juhendaja. On nii lihtsamaid, kui naiste meelest päris keerulisi tantse.
„Pärast esimest proovi tundub uus tants ikka keeruline. Tuleb palju harjutada, siis saab selgeks,“ sõnab Anu Mäeorg ja lisab, et mõni esialgu raskena tundunud tants soojendatakse aasta pärast üles, sest tantsud tahtvat laagerdumist.
Kõige rohkem tunnevad tantsijad puudust uutest rahvariietest, Harju-Jaani rõivad, milles praegu tantsitakse, on juba 45 aastat vanad ning kipuvad selga ära lagunema.
Nii laulu- kui tantsunaised kinnitavad, et esinemispuudust neil pole, kevadel-suvel on veel eriti palju: valla laulu- ja tantsupäev, kodukandipäev, jaanipeod,  Harjumaa memme-taadi pidu. Tantsijad on võtnud osa ka Tuhamägede ja Viljandi talvistest tantsupidudest.
40 aasta jooksul on ansamblis laulnud 46 naist, vahepeal soleeris koos naistega ka Harri Ellart, tantsurühmal on erinevatel aegadel kokku olnud 51 liiget. Praegusest koosseisust on vanim laulja 87aastane Endla Roop, tantsijatest suvel 80. sünnipäeva tähistav Milvi Mänd.
„Tantsime, kuni jalad kannavad,“ lubab Kadri tantsija Ilme Luberg.
„Kui otsustada meie sünnipäevapeo järgi, laulavad-tantsivad naised sajani välja,“ naerab Anu Mäeorg.

Eelmine artikkelPolitseiuudised
Järgmine artikkelÕed ANGELIKA ROOS ja NATALJA NAGORNAJA-VOLOSKOVA on mõlemad aeroobikatreenerid