Kehra kunstidekoolis enam ettevalmistusklasse ei ole

778

Õpetaja ÜLLE RAUD on tunde läbi viinud ka tasuta – peaasi, et lapsed ei kannataks.
Anija valla lapsi hakkab kunsti- ja muusikakooliks ette valmistama MTÜ Kehra Kultuuriselts.

Aprillis otsustas Anija vallavolikogu kaotada alates uuest õppeaastast Kehra kunstidekoolist 5-6-aastastele mõeldud eksperimentaalklassid ning ettevalmistusklassid, kus õppisid peamiselt 7-8-aastased lapsed.

Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaaltöö vanemspetsialisti Marge Raja sõnul tõstatati hariduskomisjonis mitmel korral küsimus kunstidekooli eksperimentaal- ja ettevalmistusklasside otstarbekusest.

„Kunstidekooli eksperimentaaltunnid toimusid reeglina ennelõunal ehk sageli samal ajal, kui lasteaedades olid analoogsed tunnid – meisterdamine, joonistamine, laulmine jne. Tunnid dubleerisid osaliselt üksteist ning keset päeva vahepeal laste äraviimine häiris lasteaia töökorraldust,“ rääkis ta.

Vallaametniku sõnul lapsevanematele eksperimentaa­l­klassid meeldisid, kuid praeguses majandusolukorras oli otstarbekam neist loobuda: „Nende tegevus ei kuulu otseselt huvikooli programmi. Kuid kui tulevad paremad ajad, miks mitte need taastada.“

Ka ettevalmistusklassidest loobumist põhjendati rahalise kokkuhoiuga.

„Kuna riik huvikoole ei finantseeri ning need tegutsevad üksnes omavalitsuse rahakoti peal, tuleb omavalitsusel mõnikord teha valikuid. Meie ei leidnud praegu raha ettevalmistusklasside avamiseks,“ selgitas Marge Raja.

Tema kinnitusel ei ole ettevalmistusklasse päris paljudes muusika- ja kunstikoolides, ta tõi näitena Kose ja Loksa muusikakooli.

Selle aasta algul õppis Kehra kunstidekoolis 131 last, neist eksperimentaal- ja ettevalmistusklassides käis 36. Kooli eelarve on tänavu 3,35 miljonit krooni, eksperimentaal- ja ettevalmistusklasside sulgemisega hoitakse õppe­aasta jooksul kokku 32 000 krooni personalikulu.

Kultuuriselts õppetasu ei tõsta
Kehra kunstidekooli direktoril Lilia Semjonoval on väga kahju, et eksperimentaal- ja kunstiklassid kaotati.

„Kui raha ei ole, pole midagi teha. Kuigi meile oli neist ettevalmistavatest klassidest suur abi. Oskasime nende põhjal lapsevanematele soovitada, kas laps võiks edaspidi jätkata kunsti- või muusika­õpinguid,“ rääkis ta.

Kevadel, kui vallavolikogu ettevalmistusklasside sulgemise otsustas, oli see koolijuhi kinnitusel lapsevanematele suur šokk, kuid nüüd on otsustanud töö üle võtta Kehra Kultuuriselts. Direktor tegi kooli poolt vallavalitsusele taotluse, et MTÜ saaks tasuta kasutada kunstidekooli ruume. Selleks on nõusolek saadud.

Kehra Kultuuriseltsi liige ja kunstidekooli õpetaja Ülle Raud jutustas – kui selgus, et vald enam ettevalmistusklasse ei toeta ning lapsevanemad hakkasid kooli murelikult helistama, arutas kultuuriselts asja ja otsustas ise hakata kunstidekoolile lapsi  ette valmistama.

Registreerimine kestis eelmise nädala lõpuni ning eksperimentaal- ja ettevalmistusklassidesse tuleb 36 last.

Ülle Raua sõnul on selts võtnud eesmärgi, et lapsevanem muutuste tõttu ei kaotaks. See tähendab, et 300-kroonist õppemaksu ei ole kavas tõsta: „Tõenäoliselt kaotavad õpetajad, kes ilmselt ei saa enam tundide eest senist tasu.“

Sellest hoolimata on nad nõustunud ettevalmistusklasside lapsi õpetama.

 „Eesmärk on saada ju enda koolile järelkasvu,“ sõnas Ülle Raud.

Lisaks temale hakkavad ettevalmistusklasside lapsi õpetama kunstiõpetaja Mare Villemsoo ja solfedžoõpetaja Ene Kerb, pillierialade õpetajatega käivad veel läbirääkimised.

„Ei tea, mis sellest välja tuleb ja kuidas hakkab minema, kuid mina olen optimist – küll me hakkama saame. Igal juhul tahame oktoobrikuus alustada,“ lausus Ülle Raud.

Eelmine artikkelSoodlast leitud mürsk
Järgmine artikkelAS RAJU abiga taastati Joaveskil ja remonditi Nõmmeveskil sild