Pikva elanik SALME SÖÖNURM on töötanud tegevusjuhendajana kaks aastat.
Hoolekandekodu Kehra Kodu alustas Kehra külje all Lehtmetsas tegevust kahe aasta eest. Seal elavad kuues peremajas psüühilise erivajadusega kliendid, keda on kokku 60. Peremajades elavad mehed ja naised koos, enamikul on oma tuba. Igas majas on ka üks kaheinimese tuba.
Sama kaua on seal tegevusjuhendajana töötanud Alavere lasteaia endine direktor Salme Söönurm.
Ta kiidab oma tööd: „Olen kogu elu inimestega töötanud. See ei muutu kunagi üksluiseks ning iga päev on erinev. Oluline on kliente motiveerida ja tunnustada.“
Tegevusjuhendajaks hakkas ta pärast seda, kui oli lasteaia direktori koha nooremale kolleegile üle andnud: „Olin seal pikki aastaid töötanud. Päris koju jääda ei soovinud, aga tahtsin poole kohaga tööd, et jõuaksin ka oma majapidamises toimetada. Kandideerisin siia ja sain tegevusjuhendajaks.“
Tema tööletulek hoolekandekodusse valmistas mõnele tuttavale üllatuse ja päriti, miks ta ometi sellisesse kohta läks.
„Küsisin vastu, et mis te arvate, mida mu töö endast kujutab. Arvati, et pean siin klientide järelt koristama. Tegelikult teevad ja otsustavad kliendid ise. Nad koristavad oma tube, pesevad pesu, valmistavad hommikusööki. Millal midagi teha, on ka nende otsustada ja üheskoos lepime ajakava kokku. Mina ainult juhendan,“ selgitab Salme Söönurm.
Positiivne juhendaja meeldib kõigile
Tegevusjuhendaja päev algab kell pool kaheksa hommikul ning kestab 12 tundi. Salme Söönurm tunnistab, et õhtuks on ta päris väsinud, kuid päev möödub kiiresti, sest Kehra Kodus on tegevusjuhendaja nii töö sees, et ei mõtlegi millelegi muule.
Kuigi Salme Söönurm on tegelenud eripedagoogikaga, Alavere lasteaias oli erivajadustega laste rühm, siis täiskasvanute juhendamine on tema sõnul hoopis midagi muud. Neid tuleb kuulata ja mõista, ulatada vajadusel abikäsi, siis läheb kõik hästi. Iga klient on omaette isiksus, aga kõikidele meeldib, kui tegevusjuhendaja on positiivse ellusuhtumisega. Siis tulevad ka kliendid tema ideede ja ettepanekutega rõõmuga kaasa.
Kuna Kehra Kodu on avatud hoolekandekodu, käivad paljud kliendid ise Kehras, aga enne minekut peavad sellest tegevusjuhendajale teada andma. Teised liiguvad linnas koos tegevusjuhendajaga. Käiakse ka üheskoos pikematel matkadel veehoidla ümbruses.
Majapidamistöid teevad kliendid iga päev. Mõned kliendid käivad ka Kehras tööl.
„Nad saavad käia abiks näiteks koristamas. Kui klient hakkab väljaspool kodu tööl käima, sõlmime tööandjaga lepingu. Võimalusi tööl käia võiks neil rohkem olla , pakkumised on teretulnud.“
Kontaktid kogukonnaga on tihenenud
Kliendid külastavad Kehra raamatukogus, et lugeda raamatuid ja kasutada internetti. Majades tehakse muinasjuttude ettelugemist ja pärast arutletakse loetu üle. Tegutseb õmblusring, aga tehakse ka muud käsitööd. Lisaks veel joogat, karaoket ja seeniortantsu.
„Meil olid naistepäeva- ja vastlapäevapidu. Kolmekuningapäeval tegime igas majas koogi, mille sisse panime ühe oa. Kes oa endale sai, krooniti maja kuningaks. Tulemas on talendijahi võistlus ja üle-eestiline talispordipäev, kus ka mõned meie kodu kliendid osalevad,“ räägib Salme Söönurm.
Kontaktid Kehra Kodu ja kohaliku kogukonna vahel on tihenenud. Salme Söönurme sõnul on inimesed hoolekandekodu olemasoluga leppinud ja harjunud ning tehakse koostööd. Kehra Kodu pere osaleb kultuurikeskuse üritustel. Lasteaia lapsed käisid Kehra Kodu klientide esitatud näidendit vaatamas ja Alavere kooli lapsed neile esinemas. Eriti hea koostöö on Anija valla sotsiaalkeskusega.
„Nende hoolealused on osalenud Kehra Kodu üritustel. Samas on meie kliendid käinud koos kohalike elanikega Rakvere SPAs ja Maardu ujulas ning varsti sõidavad soovijad koos Anija valla sotsiaalkeskusega Keilasse puuetega inimeste tervisepäevale. Oleme siiralt tänulikud heatahtliku ja mõistva suhtumise eest ning loodame, et koostöö tiheneb veelgi,“ ütleb tegevusjuhendaja.
Kehra Kodu juhataja Inge Varblase sõnul käib Anija vallast tööl 16 tublit inimest, nende seas ka Salme Söönurm, kelle kohta jagub juhatajal vaid kiidusõnu: „Töökas, kohusetundlik ja hooliv töötaja. Kuigi tal puudub eelnev hoolekandevaldkonna kogemus, on ta saavutanud klientidega hea koostöö ning oma noorusliku särtsakuse ja ettevõtmisinnuga on Salme kaastöötajatele eeskujuks. Tema abikaasa Heldur Söönurm käib vabatahtlikuna meie klientidele tantsuõhtutel ja ühisüritustel akordioniga muusikarõõmu pakkumas. Oleme mõlemale väga tänulikud.“