Kehra Kodus oli lahtiste uste päev

1235

Kehra külje all Lehtmetsas asuva hoolekandekülaga käis neljapäeval tutvumas mõnikümmend inimest.

Mullu septembris tööd alustanud hoolekandeküla Kehra Kodu avas kõigile huvilistele uksed teist korda, esimene lahtiste uste päev oli enne jõule.

Kehra Kodu juht Inge Varblas ütleb, et nii tahetakse Anija valla rahvale tutvustada erihoolekandeteenuseid, millest Kehra kodu pakub kahte: ööpäevaringne erihoolekandeteenus ning tugevdatud toetus sügava liitpuudega klientidele. „Näitame, kuidas elame, millega tegeleme, vaba aega sisustame ning milline on meie üldine töökorraldus külas. Me töötajad tutvustasid maju, kus kliendid kümnekaupa elavad. Oli avatud kohvik, müüdi koos klientidega valmistatud suupisteid. Osta sai ka me klientide tehtud käsitööd – vaipu, keraamikat, viltimistehnikas meisterdatud asju.“

Kehra Kodusse on ehitatud kuus elumaja. Seal elatakse peredena, hommikusöögid tehakse ise töötajate juhendamisel. Koos ka koristatakse ja pestakse pesu, rohitakse ja kastetakse aiamaad, hoolitsetakse territooriumi korrashoiu eest. Eraldi koristusteenust hoolekandekülasse tellitud ei ole. Lõuna- ja õhtusöögid tuuakse Valkla Kodu köögist.

Juht jutustab, et külas elab 60 elanikku, kes suuremas osas on tulnud Ravila hooldekodust, 20 neist aga Valkla Kodust, sest seal kadus sügava liitpuudega erihooldusteenus. Võrreldes suurte hooldekodudega on nüüd klientide elutingimused suurepärased ning nende omavahelised suhted kujunenud lähedasemaks.

Inge Varblas lisab, et ta viis vallavalitsusest tulnud tutvujad majja, kus elavad sügava liitpuudega kliendid. Nad pole võimelised iseseisvalt liikuma ning vajavad rohkem abi ja toetust. Teiste majade elanikud on võimelised külas ja lähiümbruses iseseisvalt liikuma, koos juhendajaga käiakse kinos ja teatris Tallinnas ning ka kohalikel üritustel.

Juhataja sõnab, et jäi lahtiste uste päevaga rahule, huvilisi ei loendatud, aga kindlasti oli neid vähemalt 30-35. Kehra Kodu oli neljapäeval, 6. juunil avatud hommikul kella 11 kuni õhtul seitsmeni, et tulla saaksid ka tööinimesed.

Anija valla haldusspetsialist Maarika Kungla kiidab, et mulje jäi väga hea: „Läksime uudishimust, et näha, kuidas seal elatakse. Kõik oli viimase peal, majad on ilusad ja ruumikad, elamistingimused suurepärased, territoorium kena. Osadele klientidele on sugulased ostnud arvutid ja telekad. Niisuguses kohas võiks ka ise oma vanaduspõlve veeta.“

Ta sõnab, et Kehra linnas oli hoolekandeküla asukaid rohkem näha siis, kui nad olid just sinna kolinud, nüüd jalutavad linna peal harvem ja koos saatjaga: „Nad ei ole kedagi seganud, kartma neid ei pea. Kuid töötajatele, kes seal on ametis, tuleb küll au anda. Pole kerge töötada vaimse puudega inimestega. Eriti kurb oli raskemate osakonnas, seal peab kogu aeg olema klientidel abiks.“

Kehra sotsiaalkeskuse töötaja Anu Kirsman käis neljapäeval koos eakatega väljasõidul Pikva külas, tagasiteel tahtsid paljud sisse astuda ka Kehra Kodusse.

Ta räägib, et oli seni näinud Valkla hooldekodu elanikele mõeldud tegevusruume: „Kehras nähtu jättis väga sümpaatse mulje. Majad on moodsa arhitektuuriga, neis on kena elada. Mõnedki eakad arutasid omavahel, et oleksid ise ka nõus kunagi sellistes oludes elama. Küsiti naljatamisi, kas saaks end kirja panna.“

Kehra Kodu hoolekandekülas on 27 töötajat. Juhi sõnul on enam kui pooled neist Anija vallast. Vabatahtlikena käivad töötajatel abis kaks neidu Alaverest – Janelyn Aaso ja Riina Oja.

Eelmine artikkelKiiu alevikust varastati liiklusloendur
Järgmine artikkelValdadesse jõudsid rekordkogused Euroopa Liidu toiduabi