Kehra klubihoone läheb lammutamisele

3550

Anija vallavalitsus andis möödunud nädalal Kehra tehasele loa klubihoone täielikuks lammutamiseks.

„Klubihoone küsimusega on tegeletud 2004. aastast, see on pikk saaga. Ajahammas on maja söönud, ei ole mõistlik seda alles hoida. Loomulikult on meil kõigil kahju, ikkagi Kehra jaoks meenutamist vääriva huvitegevuse ajalooline ja arhitektuuriline mälestusmärk, aga sellise suure kolossi kordategemine ja ülalpidamine käiks üle jõu,“ kommenteerib Anija vallavanem Tiit Tammaru.

„Olnuks hoone ka valla oma, ikkagi ei ole mõistlik seda taastada, kui lähtuda energiasäästlikkuse seisukohalt. Peame keskenduma teistele kohtadele, kus saab noortele ja kogu linnarahvale pakkuda aktiivset vaba aja tegevust. Antiikmaades on küll hoitud keset linna alles väärtuslikke varemeid, näiteks Roomas ja mitmel pool mujal, aga Kehra klubihoonel ei ole ka sellist väärtust, et teha temast atraktsioon.“

Anija vallavalitsus on alates 2004. aastal saatnud klubihoone omanikule, Horizon Tselluloosi ja Paberi ASile, ettekirjutusi, et maja muuta ohutuks. Ettevõte on uksed-aknad kinni löönud, kuid laudu kangutatakse eest ära, lapsed on sageli sinna sisse roninud, kirjeldab vallavanem.

Ta ütleb, et vallavalitsus on pidanud tehasega pikalt läbirääkimisi klubihoone saatuse üle. Sisulisemaks läksid need umbes aasta tagasi, kui tehas otsustas hakata tegelema lammutamise ettevalmistusega.

Mullu septembris kinnitas vallavalitsus projekteerimistingimused lammutusprojekti koostamiseks. Nüüd on see olemas ning tehas esitas 6. veebruaril taotluse ehitusloa väljastamiseks – ka lammutusprotsessi jaoks on tarvis ehitusluba, kus fikseeritakse töödele esitatavad nõuded.

Vallavalitsus andis korralduse ehitusloa väljastamiseks ülemöödunud teisipäeva, 12. veebruari istungil.

Tiit Tammaru: „Loomulikult mõtlesime ka emotsionaalse poole peale, oleme rääkinud klubi endise juhataja Milvi Männiga, paljude teiste inimestega. Kõigil on kahju, aga ütlevad, et on ka selge, seda monstrumit pole mõtet säilitada.“

Aastatel 1962-2003 Kehra klubi perenaise ametit pidanud Milvi Mänd kinnitab: „Olen maja jälginud aastaid, ei usu, et päästa annab, sest see on lastud niisugusesse olukorda. Kui lapsed on aknaid lahti võtnud, on ka täiskasvanud seal sees käinud, teinud pilti. Hingeliselt on piltidelt väga valus vaadata, mis seal sees praegu on juhtunud. Kõige inimlikum on ta maha lammutada – oleks veel midagi järel, aga ainult sambad on ning needki lagunevad.“

Kehra klubihoone aadressiga Sõpruse väljak 2 on ehitatud 1958. aastal, täielikult tühjana jäi seisma kümme aastat tagasi 2003. aastal, kui Milvi Mänd keeras 6. novembril enda järel ukse lukku.

„Kaks sellist Eestisse ehitati, teine on Saaremaal, see suudeti õigeaegselt päästa, renoveeriti. Klubihoone oli Kehra sümbol, inimestele on ta väga südamelähedane. Aga olgem realistid. Kui tõesti juhtuks ime ja võidaksin loteriiga, siis panustaksin sinna,“ kõneleb Milvi Mänd.

„Kui kuulsin lammutamisest, käis peast läbi mõte, et enne teeme maja juures suure hüvastijätupeo. Jutt on läinud liikvele, helistatakse ja palutakse, et kui hakkame kogunema, andku teada, tullakse kohale,“ lisab ta.

Hüvastijätupeo asjus on appi asunud MTÜ Kehra Raudteejaam juht Anne Oruaas. Ta ütleb, et küsis tehasest, millal hakatakse lammutama, kuid seni pole aega öeldud: „Oleme valmis kiiresti midagi korraldama, kui saame lammutamise kuupäeva teada. Vallamajast kuulsin, et kõigepealt tuleb tehasel korraldada hange, et leida ehitusfirma, kes maja lammutab. Seega päris kohe ilmselt maha võtma ei hakata.“

Kehra päevakeskus korraldab esmaspäeval, 25. veebruaril eakate kohvik-klubi raames kokkusaamise, kus meenutatakse aegu, kui Kehra tehase klubi tegutses.

Sõnumitooja palus lammutamise kohta kommentaari Horizon Tselluloosi ja Paberi ASist.

Juhatuse liige Aime-Kersti Kelder selgitab: „Kehras asuva endise klubihoone omandamisest ja tegevuse arendamisest ei ole huvitunud kinnisvara arendajad, vald, organisatsioonid ega üksikisikud. Hoone ei ole olnud pikka aega kasutuses ning varisemisohu tõttu on see ohtlik eelkõige uudishimulikele, kes piiretest hoolimata hoonesse sisse murravad. Lammutusluba iseenesest ei kohusta lammutamist alustama ja tehas on meeleldi valmis kinnistu realiseerima. Juhul, kui hoone lammutatakse, siis otsustab lammutaja, mis jäätmetest saab.”

Eelmine artikkelEemaldati sõiduteele vajunud puu
Järgmine artikkelVAINO NAPILE ja URMAS LAANEMILE anti üle aukodaniku tiitlid