Kehra ja Loksa komandot sulgemine ei ohusta

1041

Kehra komando võib ümberkorraldustega mõne töökoha juurde saada.

Harjumaa Omavalitsuste Liidu nõupäeval teatas päästeameti peadirektori asetäitja Alo Tammsalu, et päästeala eelarve on viimastel aastatel vähenenud ligi 20 protsenti: „Täna enam tuleviku arvelt elada ei saa.”

Kogu Eestis on praegu 81 kutselist päästekomandot, neis töötab ligi 2000 inimest. Päästeameti haldusalas on kokku 2500 töötajat. Lõviosa pääste­ametile riigilt eraldatud rahast kulub tema sõnul komandodele – peale personalikulude ka uuendamist vajavale varustusele. See on kallis, näiteks maksab üks paakauto 300 000 eurot, redelauto üle 600 000 euro. Masinad on vanad, Eesti komandode paakautode keskmine vanus on 30 aastat.

Kui jätkata samade komandodega, on puudu 7,5 miljonit eurot. Järgmisel kolmel aastal pole eelarve suurenemist loota.

Päästeamet näeb lahendust komandode töö ümberkorraldamises ja osade komandode sulgemises. Alo Tammsalu rääkis, et 81st komandost 55s ei ole praegune koosseis kvaliteetse teenuse pakkumiseks piisav, 18s on vajalikust veidi suurem, kuid nende koosseisude vähendamisest ei jätku kõigi ülejäänud komandode suurendamiseks.
 
„Seetõttu võtsime luubi alla need komandod, milles pole tagatud aastaringset valmisolekut või vähemalt kolmemehelist pidevat valvet. Need asuvad mõne teise komando läheduses või on väljasõidupiirkonna elanike arv alla 5000,” selgitas ta.

Niisuguseid komandosid on Eestis 23. Neist jäeti kõrvale komandod, mille sulgemise järel asuks järgmine riiklik komando kaugemal kui 30 minutit autosõitu või oleks sulgemisega kaasnev negatiivne mõju liiga suur – nende tööpiirkondades on suuremad ohuallikad või elanike väga suur kontsentratsioon.

Kui päästeameti kavandatud muudatused viiakse ellu, suletakse järgmisest aastast Eestis 9-12 päästekomandot, 18s vähendatakse ja 45s suurendatakse koosseisu.

Harjumaal, kus on praegu koos Tallinnaga 14 riiklikku päästekomandot, suletakse Saku komando, milles on praegu vaid kaks töötajat – pideva kolmemehelise valve tagamiseks peaks töötajaid olema vähemalt 17.

Alo Tammsalu kinnitas Sõnumitoojale, et Loksa komandos muudatusi ei tule, Kehra komando saab praeguste plaanide kohaselt mõne töökoha juurde.
Eesmärk on, et kõigis komandodes oleks tugev elupäästevõimekus. See eeldab, et ühes päästemeeskonnas on neli inimest.

„Niisugune meeskond on võimeline minema ohukeskkonda – tegema suitsusukeldumist, ründavat taktikat. Kahe mehega saab põlevat hoonet kustutada vaid väljast, kuid vara sellega ei päästeta,” märkis ta.

Võsu komando kaitseks
Lääne-Virumaad puudutavate ümberkorraldustega on plaanis kinni panna Võsu päästekomaniddo. Sel juhul jääks Võsu ja Käsmu piirkonna lähimateks tuletõrjujateks Loksa komando mehed, Kunda ja Rakvere omad asuksid kaugemal.

Võsu ja Käsmu piirkonna rahvas kogus komando allesjäämise toetuseks allkirju, neid saadi üle 700.

Eelmisel nädalal saatis Kuusalu vallavalitsuse nimel Võsu päästekomando jätkamiseks toetuskirja ka Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi. Ta põhjendas, et Kuusalu valla idapoolsema piirkonna turvalisus langeb, kui Võsu komandot pole.

Eelmine artikkelKuusalu noortekeskuses oli Õuduste öö
Järgmine artikkelRaasiku ja Kolga vabatahtlikud kuuluvad Eesti Priitahtlikku Päästeliitu