Kehra gümnaasiumi võistkond osales Vikerraadio mälumängus

3524
Kehra gümnaasiumi mälumängurid TRIINU FROSS, KATERINE KAING, HEETE KUUSKLA, KEIJO-JOHANN NORDEN ja JAAN VIIRMANN koos Miniturniiri saatejuhi IVO LINNAGA. Foto Arne Holm

Septembrikuu neljas Miniturniiris vastas saatejuht IVO LINNA küsimustele Kehra gümnaasiumi 5liikmeline võistkond.

Miniturniir on laste mälumängusaade, kus sarnaselt ligi 50 aastat kestnud Mnemoturniiri saatele vastavad mälumängurid saatejuhi esitatud küsimusele erinevatest eluvaldkondadest. Miniturniiris vastavad küsimustele 5.-7. klassi õpilased. Iga kooli võistkond osaleb neljas veerandtunnises saates, igas saates esitatakse 7 küsimust: 6 võistkondadele ja ühe esitavad koolilapsed saatejuhile. Kui Ivo Linna õiget vastust ei tea, saavad võistkonnad 2 punkti, nagu ka iga õigesti vastatud küsimuse eest.
Ühe hooaja jooksul osalevad Miniturniiris 9 kooli võistkonnad. Kevadel selgub, kes kogus kõige rohkem punkte. Võitja saab võistelda ühes saates Mnemoturniiri seltskonna vastu, alanud hooaja võiduvõistkond sõidab kevadel europarlamendi saadiku Kaja Kallase kutsel Brüsselisse.
Septembris alustas Miniturniiri 12. hooaega ning esimeses neljas saates võistlesid Kehra gümnaasiumi 6. klassi õpilane Heete Kuuskla ning 7. klassi õpilased Keijo-Johann Norden, Jaan Viirmann, Triinu Fross ja Katerine Kaing. Nelja saatega teenisid nad 56st võimalikust 46 punkti, seejuures esimeses ja viimases saates jäi maksimaalsest 14st punktist puudu vaid üks punkt.

Kehra osales esimest korda
Kehra gümnaasiumi huvijuht Eve Rohtla rääkis, et Miniturniiris sooviti osaleda juba möödunud õppeaastal: „See oli eelmise direktori Ivo Tupitsa idee. Ta küsis, kas meil on noori, kes võiksid minna mälumängu. Vastasin, et kindlasti on. Panime end mullu septembris kirja, aga jäime registreerimisega hiljaks ega pääsenud mängu. Ütlesime siis, et tahame kindlasti järgmisel õppeaastal osaleda. Kevadel kordasime üle, et tahame tulla.“
Augustis anti huvijuhile teada, et Kehra noored on oodatud raadiosse. Eve Rohtla pani koos õpetaja Rain Rannaäärega võistkonna kokku ning neile tehti paar mälutrenni. Laste vahel jagati ära teemad, mille kohta pidi igaüks neist saatejuhi jaoks ette valmistama viis küsimust.
Augusti lõpus sõitis kooli võistkond Tallinnasse raadiomajja salvestusele – kõik neli saadet salvestati korraga.
„Saime pärast iga saate salvestust korraks püsti tõusta ja end sirutada, siis jätkus järgmise salvestamine,“ ütles Kehra noor mälumängur Keijo-Johann Norden.
Ta kinnitas, et sellest hoolimata ei olnud nad pärast kolme raadiomajas veedetud tundi sugugi väsinud ning oleksid meeleldi veel kas või viis saadet salvestanud: „Küsimused olid väga huvitavad, saime palju teada, igav kohe kindlasti ei olnud.“
Keijo-Johann Nordeni sõnul ei tekkinud neil kellelgi eetrikrampi ning stuudios tunti end üsna vabalt, kuna kõik salvestati ning vajadusel oli võimalik uuesti teha. Üks koht tuligi uuesti salvestada, kuna kogemata öeldi Ivo Linnale esitatud küsimuse vastus ette. Siis valiti uus valmismõeldud küsimus ja saatelõik tehti uuesti.
Kes millisele küsimusele vastab, ei olnud Kehra võistkonnal ära jagatud, vastas see, kes vastust teadis või arvas teadvat. Kui keegi ei teadnud, hakati omavahel arutlema:  „Ka saate tegijad rõhutasid meile, et kui kohe vastata ei oska, tuleb hoida arutelu üleval. Et ka kuulajal oleks huvitav.“
Miniturniiri saatejuht Ivo Linna on Keijo-Johann Nordeni sõnul väga tore ja soe inimene ning suurte teadmistepagasi ja laia silmaringiga: „Ka toimetaja ütles, et tema paneb küsimused valmis ning kui annab need saatejuhile, võib Ivo Linna iga asja kohta alati palju huvitavad juurde rääkida.“
Kehra noormees kinnitas, et võistkond jäi oma tulemusega Miniturniiril väga rahule.
„Läksime sinna oma kooli esindama ja saama uusi kogemusi, mitte jahtima tulemust,“ märkis ta, kuigi esimese saate salvestamise ajal  oli  olnud  vahva  kuulda,  et võitjad pääsevad kevadel Brüsselisse.
Sel nädalal osalevad Kehra noored mälumängurid nukuteatri, lastekirjanduse keskuse ning teatri- ja muusikamuuseumi korraldatud mälumängus Gerald Durrelli loomingu kohta. Seal on Heete Kuuskla asemel Karoli Rusin, ülejäänud võistkond on sama.
Ka Kehra gümnaasiumi ise alustas tänavu 7.-12. klassi õpilastele mõeldud Kuldvillaku sarja. Õppeaasta jooksul on 5 võistlust, iga klassi esindab 4liikmeline võistkond.

Teisena võistleb Kolga kool
Miniturniiri oktoobrikuu neljas saates võistleb Kolga kool. Võiskonnas on Kerttu Saagpakk, Uku-Kristjan Sass, Sanne Säär, Aleksander Seeder ja Peeter Paul Plakk. Ka nemad teenisid esimeses saates 13 punkti 14st võimalikust. Teine saade on eetris reedel, 9. oktoobril kell 9.45, kordusena kell 18.30.
Kolga kool osales Miniturniiris ka üle-eelmisel õppeaastal, siis võistlesid kooli eest Nikolai Treiberg, Robi Varul, Anri Raudsepp, Siim Maran ja Kristina Mumm. Nelja saatega kogusid nad 43 punkti.
Kahel eelmisel õppeaastal on Miniturniiris osalenud ka Raasiku põhikool. 2014. aasta mais võistlesid Gabriel-Alarich Eskor, Karoliine Karu, Jako Kriitberg, Kristel Kukk ja Nele Otsalt. Tänavu mais lõpetasid Miniturniiri hooaja Karoliine Karu, Kristel Kukk, Hendrik Ehatäht, Nele Otsalt ja Jako Kriitberg, kes kogusid 46 punkti.
Kõiki Miniturniiri saateid saab järelkuulata internetilehel http://vikerraadio.err.ee/l/jarelkuulamine.

Eelmine artikkelKehra kultuurijuht on MART JÜRISALU
Järgmine artikkelKuusalu valla kooliteede arengukava koostamisest