Kasispea sildist Suurpea teel

1926

VÄINO PIIKMAN
Turbuneeme küla põliselanik

Kuusalu valla peamaakorraldajale Peeter Raudsepale.
Lugesin 30. septembri Sõnumitooja artiklist „Miks Loksa ja Suurpea vahelisel teel on Kasispea silt?“, et Kasispea küla ulatub Eru lahe äärest läbi Pärispea poolsaare kuni Hara laheni. Ametnikud tegutsesid tulenevalt standardist.
Sellelt Loksa-Pärispea teelt saab Suurpea lõunapoolsete majade juurest mööda rööbasteed sõita Kalleparda metsavahikohani ja kui kaugel see Kasispea siis Kallepardalt on. Sama mõtteviisiga võiks Kasispea sildi panna kas või Virumaa piirile, kui Vihasoo läbida saaks Kasispeale.
Kuidas Kasipea küla ulatub läbi Pärispea poolsaare? Veidi ajalugu. Kui 1880ndatel aastatel Kolga mõisa maad krundistati, jäi Pärispea poolsaare keskseljandik mõisamaaks aina Loksa tellisetehase maadest kuni Purrekari neemeni. Eesti iseseisvumisel muutus see riigimaaks, sest kellelgi ei olnud huvi sellisele kõnnumaale elama asuda.
Kui 1930ndatel aastatel võeti riigikogus vastu niinimetatud popsiseadus, et iga maata või vähese maaga maakodanik pidi saama elumaja ümber õuemaa ja vajaduse korral enamgi, siis Turbuneeme tekkis seitse uut kinnistut ja viiele kalurikohale anti maad juurde.
Kasisipea külas oli vaba maad napilt ja nii said mõned vabadiku pered lahustükid Suursoost põhja pool. Mitu neid oli ei või ma öelda, kuid vähem kui kümme kõrvuti kuivas männikus. Nii liikusid Kasispea asunikud oma maadele Sepa talu suunas. Sepa oli Kasispea loodepoolseim talu.
Keegi maasaajatest Suursoo lähedale elama ei asunud, üldnimetus oli Polendnumme metsatükid. Põhja pool olevad kohanimed Selksi soo ja Selksi seljandik näitasid,  et  need  maad  kuulusid  Viinistu elanikele.
Tolleaegsetel talukaartidel oli märgitud servituuditee Turbuneemest Suurepeale, kuid Kasispea asunikel ei olnud mingit vajadust Suursoost Suurpeale liikuda.
Mainitud külasildi kohta on artiklis selgitatud, kui keeruline see on, kui tuleks silt ära võtta, aga vaikitakse, et see on olnud algusest peale vales kohas.
Artikli lõpus on arvamus –  võibolla teised vastupidi tahaksid, et silt jääks. Mina küll arvan, et neid teisi võiks ühe käe sõrmedel loetleda.

Eelmine artikkelRaasiku Joker viigistas liidriga, Kuusalu Rada tõusis koha võrra
Järgmine artikkelVäkk, rõve!