Kas külamaja võiks Sigula asemel tulla Hirvlisse?

1810

ANTS AAMAN on valmis külamaja jaoks kinkima Hirvli koolimaja juurest maatüki.

Kuusalu valla Hirvli küla elanik Mihkel Lilleväli on hakanud koguma ümbruskonna külade inimestelt allkirju, et Hirvli, Sigula, Kosu, Kursi ,   Aru külade, ka Kahala-Liiva  keskus ehitataks Hirvlisse, kunagise koolimaja asukohta. Kirjas nimetatakse, et sinna võiks kerkida hoone, mis oleks külamaja, ning kus võiksid olla ruumid ka raamatukogu ja võimaliku tulevase poe jaoks.

Mihkel Lilleväli sai innustust sellest, et käis talvel arhiivides Tartus ja Tallinnas, kogus andmeid Hirvli endise koolimaja kohta ning leidis materjale, mille järgi võib oletada, et kool on olnud külas varem, kui seni märgitud aasta 1867, mis on kantud kooli juures olevale mälestuskivile. Arhiivist on saadud Kolga valla volimeeste 24. veebruaril 1867 koosoleku protokoll, kus on kirjas, et arutati Hirvli uue koolimaja ehitamist. Selline sõnastus viitab, otsekui oleks olnud kool juba olemas ning ehitada plaaniti uut maja. 

Koos Ants Aaman seenioriga Kursi külast jõuti mõttele, et seni teadaolevast vanem kool võis paikneda Kooliniidu kinnistul. See kinnistu on Hirvli mahapõlenud koolimaja vundamendi kõrval, selle tagumine külg läheb kokku Kooliniidu kinnistu piiriga. Kooliniidu kinnistu kuulub Ants Aaman seeniorile ja seal asub rehehoone vundament, mis võiski olla veel vanem koolimaja.

Tutvunud dokumentidega, teatas Ants Aaman seenior, et on valmis Kooliniidu kinnistu kinkima külamaja jaoks – nii lahendaks juurdepääsutee ja ka parkla küsimuse, kuna uuema, 1985. aastal maha põlenud koolimaja vundament ja maa on erastatud, need kuuluvad Hirvli külavanemale Andres Turganile. Eraomanduses on ka 1867. aastal ehitatud koolimaja, kus asub Kuusalu raamatukogu Hirvli filiaal.

Mihkel Lilleväli rääkis Sõnumitoojale, et tema meelest peaks ümbruskonna külade inimeste kokkusaamispaik olema Hirvlis, kuna see on ajalooliselt olnud piirkonna keskus. Ta kinnitas sama ka aasta tagasi, kui Sõnumitoojas ilmus lugu „Sigula küla rahvas vaidleb külamaja pärast“. Hirvli külakeskust toetavale kirjale hakkab praeguseks tema sõnul ligi sada allkirja kokku saama.

MTÜ Sigula Küla Ühendus sai 2009. aastal PRIAst külamaja ehituseks 938 000 krooni, Kuusalu vallaeelarvest on MTÜle üle kantud omaosaluse katteks ligi 100 000 krooni. Sigula külamaja on plaanis ehitada Ämmapaju kinnistule. Maja ehitus ei ole seni alanud. PRIA projekt tuleb ellu viia kahe aasta jooksul, see aeg on täis. MTÜ on saanud PRIAlt pooleks aastaks pikendust.

Ka Ants Aaman kinnitas, et tema meelest ei ole Sigula küla Ämmapaju koht ümbruskonna külade inimeste kokkusaamiseks sobiv: „Ma ei pea seda otsust läbimõelduks ega õigeks, sest ajalooliselt ei ole seal käidud, see on piirkonna tagumine kant. Rohumaa tahetakse teha kokkusaamispaigaks. Ajalooliselt on meie esiisad ja -emad käinud Hirvlis koolis ja kogunenud sinna pidudeks. Hirvli koolimaja juurde või asemele rajatud külamaja kannaks endas aegade sidet ning ka ühendusteede mõttes oleks see paik igati loogiline.“

Ants Aaman lisas, et tema kingiks maa, kuid külamaja rajamisega seonduvat enda vedada ei võta. Ka tõdes ta, et PRIA ei saa Sigula külamaja jaoks lubatud raha teisele objektile anda, selle suunamist Hirvli külamaja jaoks võiks taotleda vaid MTÜ Sigula Küla Arendus.

Hirvli külavanem Andres Turgan sõnas, et tema on kogu aeg rääkinud – mahapõlenud ehk uue koolimaja vundamendile võiks teha külamaja. Sigula külamaja kohta lausus ta, et arvamusi on mitmesuguseid, kuid teised ei saa Sigula küla MTÜ eest otsustada ega seniseid otsuseid muuta.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ütles, et vallavalitsus kontrollis 2010. aasta lõpus, mis on saanud vallaeelarvest Sigula külamaja ehituse toetusrahade omaosaluseks antud summast ning veendus, et see oli MTÜ arvel alles: „Selle aasta lõpus kontrollime rahakasutust jälle. Selge on, et kahe külamaja ehitamiseks sellesse piirkonda vald oma toetust ei anna. See on külade endi vaheline küsimus, kus piirkonna külamaja asuma hakkab.“

Sigula külavanem Rein Riiberg kommenteeris: „Mida rahale lähemal oleme, seda hullemaks propaganda muutub. Meie ajame oma asja rahulikult edasi, tulemusi on oodata üsna varsti. Loodame, et enne talve saab külamaja katuse alla.“

Eelmine artikkelAlavere noormees purjetas Krusensternil
Järgmine artikkelAARE ETS soovitab Raasiku valla rahval end külla kutsuda