KARLI LAMBOT sai Eesti Muinsuskaitse Seltsi teenetemedali

1832

Külavanem KARLI LAMBOT on ligi 30 aastat hooldanud ja laiendanud Juminda merelahingu mälestusmärki.

Eesti Muinsuskaitse Selts andis esmaspäeval, 18. aprillil muinsuskaitsekuu pidulikul avamisel Tallinnas Paksus Margareetas üle teenetemärgid ja tänukirjad.
Teenetemärgi said muinsuskaitsjate 6 abilist, nende seas ka Juminda külavanem Karli Lambot kui Juminda merelahingu mälestusmärgi rajamise, hooldamise ja renoveerimise võtmeisik. Tema kandidatuuri esitas Eesti Muinsuskaitse Seltsi aseesimees Priit Herodes.
Juminda miinilahinguga seotult sai teenetemärgi ka Lahemaa rahvuspargi endine juht Aarne Kaasik, kes Eesti Looduskaitse Seltsi kohaliku osakonna esimehena osales määravalt merelahingu esimese mälestuskivi paigaldamisel 1972. aastal, ümbruse heakorrastamisel ja hooldamisel.
Käesoleval aastal täitub Juminda miinilahingu toimumisest 75 aastat. Öösel vastu 28. augustit 1941. aastal sattusid Tallinnast ja Paldiskist Kroonlinna poole suundunud laevad põgenevate punaarmeelaste ning mobiliseeritud ja evakueeritavate inimestega Juminda poolsaare lähedal pommi- ja torpeedorünnaku alla. Sõjaajaloolaste andmetel jäi kadunuks 66 alust, hukkus umbes 15 000 inimest. Juminda lahingut hinnatakse 20. sajandi rängimaks merelahinguks.
Karli Lamboti eestvedamisel on Jumindal mere ääres korrastatud ja uuendatud-täiendatud miinilahingus hukkunute mälestusmärki. Seal on neljas keeles infotahvel 60 pildiga ning eestikeelsed plaadid põhja läinud laevade nimede ja hukkunute arvuga.
Karli Lambot rääkis, et tänavu 28. augustil on taas plaanis mälestada merelahingut suurejoonelisemalt, läbirääkimised käivad kaitseministeeriumi ja saatkondadega.
Ta lisas, et siis võiks korraldada samuti ajalookonverentsi, nagu oli Jumindal 2001. aasta augustis. Mereajaloolane Mati Õun on leidnud uusi andmeid.