Käooja elamupiirkond on Kuusalu Soojusele võlgu üle 3000 euro

2053

Kuusalu Soojus on teinud Salmistu külas Käooja arenduse elanikele kaks hoiatavat veekatkestust – augusti alguses ja möödunud nädalal.

Kui Kuusalu Soojus katkestas 1. augustil Käooja arenduspiirkonnas veevarustuse, oli elanike ehmatus suur. Selgus, et Käooja piirkond on joogivee eest ettevõttele võlgu ligi 2500 eurot, ehkki  maksti mõõdikute näitude alusel.
Elanike esindajad palusid abi Kuusalu vallavalitsuselt. Vallavanemat puhkuse ajal asendanud abivallavanema Aare Etsi eestvedamisel toimunud kohtumisel lepiti esmalt kokku, et vett tuuakse tsisterniga. Sama päeva jooksul leiti lahendus, Kuusalu Soojus avas veekraani paaril õhtul kella 16-19 ajaks. Hiljem jäi veevarustus avatuks, lepiti kokku, et Käo­oja piirkond eesotsas arendaja OÜga Kuusalu Veevarustus lahendab probleemi.
Ent võlga kogunes juurde, eelmise nädala alguseks oli jõudnud üle 3000 euro ning Kuusalu Soojus keeras esmaspäeval, 9. novembril Käooja veekraani uuesti kinni.
Taas käisid elanike esindajad Kuusalu vallamajas abi palumas, seekordsete kohtumiste tulemusena sõlmis Kuusalu Soojus joogivee varustamiseks Käooja ühe kinnistu omanikuga ajutise lepingu, mis kehtib kuni käesoleva aasta lõpuni. Tarbijad lubasid hakata vee eest tasuma ettemaksena. Veevarustus taastati kolmapäeval, 11. novembril, kui esimene ettemakse oli laekunud.
Käooja uusarenduses on elamukrunte kavandatud kokku 30, alaliselt elavad seal viis peret, mõnda maja kasutatakse suvilana, mõnel krundil ehitus käib või on jäänud pooleli. Vett saavad pered Kuusalu Soojusele kuuluvast Salmistu veevärgist. Veemõõdukaevust Käoojani kulgev veetorustik kuulub OÜle Kuusalu Veevarustus, seetõttu pole Kuusalu Soojus saanud kinnistuomanikega eraldi tarbimislepinguid sõlmida.
Kuusalu Soojuse juht Kalle Küngas selgitab, et esialgu pidi Käooja kinnistuteni jõudma vesi Kuusalu Veevarustusele kuulunud Klaukse pumbamajast, mis varustas ka Klaukse arenduspiirkonda. Kuid see sai väidetavalt piksetabamuse ning taastamine osutus liiga kulukaks. Et kahe elamurajooni elanikud saaksid joogivett, sõlmis Klaukse elanik Tiit Parro 2012. aasta juulis Kuusalu Soojus OÜga vee ostmiseks lepingu. Teised pered hakkasid vee eest tasuma temale, Tiit Parro edastas summad Kuusalu Soojusele. Kõik tarbijad tasusid mõõdikute alusel, ent suvel 2013 hakkas kogunema võlg. Kuna Klaukse arenduse suunal oli olemas üldmõõdik ja sealsed näidud klappisid, pidi vahe tekkima Käooja poolel.
Kalle Küngas: „Esialgu polnud probleemi, Tiit Parro otsustas inimesi aidata ning hakkas vahendama vee eest makstud raha. Suuremad vahed tarbimises ja tasumises hakkasid tekkima 2013. aasta lõpus. Palusime Tiit Parrol võlgnevus tasuda. Tiit Parro selgitas, et võlg on tingitud Käooja piirkonnas Kuusalu Veevarustuse OÜ torustikuga liitujate tõttu. Kohtusime Kuusalu Veevarustus OÜ esindaja Andres Kulbasega, kes lubas lahenduse leidmisele kaasa aidata. Kaheksa kuu jooksul mitte midagi ei toimunud. Kuna OÜ Kuusalu Veevarustus ega ka elanikud Tiit Parrole võlasummat, 2500 eurot, ära ei maksnud, pidime vee augusti alguses hoiatuseks kinni panema. Augustis lubasime vallamajas toimunud kohtumisel, et oleme valmis Kuusalu Veevarustusele kuuluva torustiku üle võtma ning oma veemõõdukaevu tegema teise väljavõtte. Tingimus on, et meile antaks ka torustiku ehitusdokumentatsioon. Paraku ei ole Kuusalu Veevarustuse torustikul seni kasutusluba.“
Tiit Parro: „Klaukse elanikud tasuvad vee eest korralikult. Võla on tekitanud Käooja majad. Kui seal hakati 2013. aasta juunis üht uut maja ehitama, tekkis esmakordselt veekadu. Teatasin sellest Kuusalu Soojusele ja Kuusalu Veevarustusele. Käooja elanikud ei tunnistanud veekadu, nad lõpetasid minu kaudu tasumise ja väitsid et maksavad Andres Kulbasele. Käesoleval aastal hakkasin Käooja elanike palvel neile taas joogivett vahendama, ei tahetud enam arendajat vahendajaks. Läbimõtlematult võtsin enda ülesandeks uuesti vett vahendada, oleks pidanud kokku leppima, et kui võlg tekib, enam ei vahenda.“
Praeguseks on Kuusalu Soojus ehitanud veemõõdukaevu ümber, Kuusalu Veevarustus tegeleb kasutusloa taotlemiseks vajaliku dokumentatsiooni kogumisega. Seni ei ole saadud maaomanikelt nõusolekut torustiku servituutide osas, joonised ja ehituse ülejäänud dokumentatsioon on korras.
Kalle Küngas avaldab lootust, et Kuusalu Soojusel on võimalik Käooja ja Klaukse veevarustus aasta alguseks üle võtta, siis sõlmitakse kõigi tarbijatega eraldi lepingud.

Mis saab võlast?
Käooja elanikud kinnitavad, et kinnistu ostu-müügi lepingusse on märgitud veevarustuse tagamine. Kes ostsid maa varem, kui sai valmis torustik, neil on lepingus kirjas, et veevarustus luuakse ja tuleb maksta liitumistasu. Hilisematel ostjatel on liitumistasu ostuhinna sees. Nii räägib toimetusele Käo­oja elanik Erkki Villems, kes möödunud nädalal sõlmis Kuusalu Soojusega lepingu ja vastutab ettemaksete laekumise eest.
Erkki Villems tõdeb, et tagantjärele oskab olla tark, kuid maja ehitama hakates ei uurinud ta arendajalt, kuidas joogivesi täpselt majja jõudma hakkab: „Minu lepingus oli kirjas, et vee saan Kuusalu Veevarustuse pumbajaamast. Hiljem kuulsin, et varustab Kuusalu Soojus, maksta tuleb Tiidule. Veekaost me pere ei teadnud. Alles  veekatkestusega seoses hakkasime uurima, avastasime mitmeid lekkeid, üks ka minu maa peal. Oleks varem teada saanud, poleks võlg suureks kasvanud. Võõrastel kinnistutel reeglina ei käi, kuid just vahetult enne novembri veekatkestust leidsin ühelt vundamendiga krundilt pooleldi avatud veekraani. Samas pole võimalik tuvastada, kui palju ühest või teisest kohast vett on maasse jooksnud ning raske on määrata, kes ja kui palju peaks võlast tasuma.“
Andres Kulbas OÜst Kuusalu Veevarustus ütles Sõnumitoojale, et tema ei ole vett kulutanud ega võlga tekitanud ning lisas, et tegeleb veetorustiku seadustamisega.
Kogu loos on veel palju nüansse seoses kõigi osapooltega . Kui lahendused on leitud, kajastab seda ka Sõnumitooja.

Eelmine artikkelMaadlustreener MARTIN PLASER: „Aruküla on trennide alustamiseks ideaalne koht.”
Järgmine artikkelAlgas Kolgaküla mälumängu 18. hooaeg