Päästeamet annab raha, et parandada tuleohutust toimetulekuraskustega kodudes, kus on katkised küttekolded ja elektrijuhtmed.
Tänavu aasta alguses eraldas päästeamet kõikidele omavalitsustele raha, et vahetada välja küttekolded ja elektriseadmed kodudes, kus elavad lasterikkad pered, eakad, puuetega inimesed, toimetulekuraskustes leibkonnad. Abivajajate nimekirjad pani kokku päästeamet koos omavalitsuste ametnike ja sotsiaaltöötajatega. Kodudest moodustati pingerida, töid alustatakse kõige kehvemas seisus küttekolletest.
Raasiku vallas pandi järjekorda kümmekond kodu, Anijal 5 ja Loksal 7. Kuusalu vallavalitsus palus vallaelanikel teada anda, kelle kütteseadmed vajaksid vahetust või remonti, kokku saadi nimekiri 24 koduga.
Anija vallale annab riik 10 902,13 eurot, Kuusalu vallale 9848,21 eurot, Raasiku vallale 7945,17 eurot, Loksa linnale 14 474,87 eurot. Riik ootab, et omavalitsused panustaksid projekti vähemalt sama summaga.
Loksa linn
Loksa linn tänavu oma eelarvest riigilt antavale 14 474,87 eurole juurde ei lisa. Päästeameti juhtivspetsialist Anne Hein ütles Sõnumitoojale, et Loksa linn on lubanud panustada järgmisel aastal, sest projekt kestab kaks aastat.
Ta kiitis, et Loksal on jõutud esialgu kõige kaugemale, esimesena on esitatud ühte kodusse uue ahju ja korstna tegemise kohta lõplik aruanne. Selle saab esitada siis, kui töö tehtud, päästeameti töötaja vaatab üle, annab kooskõlastuse.
Loksa abilinnapea Andres Kaskla rääkis, et Loksal oli esialgu plaan teha töid 3 kodus, lisaks ahjule-korstnale korrastada kahes korteris elektrisüsteemi, mis on kehvas seisu. Kuna saadi soodsad hinnapakkumised, on võimalus teha veel ühes vanas majas ahi korda. Ta tõdes, et pottseppade leidmiseks tuli saata välja palju kirju, paljud ütlesid ära, sest suvehooaeg on neil kõige kiirem tööaeg.
Anija vald
Ka Anija valla eelarvest riigilt saadavale 10 902,13 eurole tänavu juurde ei lisata. Majandusspetsialist Enn Pung põhjendas, et eelarves seda ei ole, kuna eelarve koostamisel ei osatud niisugust kampaaniat ette näha. Küll aga on kavas vallaeelarvest ettevõtmisse panustada järgmisel aastal.
Riigi toetuse eest on plaanis töid teha viies kodus – nende kohta andis vallavalitsusele info Kehra päästekomando. Kõige mahukam töö on ühes majapidamises, kus vahetatakse välja kogu küttesüsteem ning ehitatakse uus korsten. Pliit, ahi ja soojamüür remonditakse kahes kodus ning samuti kahes kodus vahetatakse välja ohtlikus olukorras elektrisüsteemid.
„Hinnapakkumised on võetud, selleks on läinud arvatust kauem aega. Soov on, et saaks augustis-septembris kõik tööd tehtud,“ sõnas Enn Pung.
Kuusalu vald
Kuusalu valla eelarvest on riigilt eraldatud 9848,21 eurole lisatud 10 000 eurot. Töid tehakse 4 kodus. Üks paljulapseline pere on saanud nüüdseks uue ahju ja korstna, teises kodus tehakse korda elektrijuhtmed. Kaks kodu saavad veel uued ahjud, ühele neist pannakse ka uus pliit.
Abivallavanem Anu Kirsman tõdes, et „Kodud tuleohutuks“ projekti tõttu on tööde hinnad tõusnud, kuna nõudlus on suur. Abivajajate nimekiri on pikk, kontrollkäikudel on ilmnenud, et mitut kodu oleks vaja veel kiiresti aidata, sest ahjud-pliidid-korstnad on ohtlikult katki, peredel pole endal võimekust oma raha eest korda teha. Ka on mitmel pool kehvas seisus või ohtlikult elektrijuhtmed. Ta märkis, kindlasti peaks projekt jätkuma.
Raasiku vald
Raasiku vallas on 2018. ja 2019. aastal plaanis tuleohutuks muuta vähemalt 4 kodu. Riik eraldas Raasiku vallale 7952 eurot, omaosaluseks lisas vallavalitsus sama suure summa valla tänavusse esimesse lisaeelarvesse.
Valla haldus- ja arendusosakonna juhataja Aare Ets ütles, et praeguseks on ühes kodus tööd lõppenud, paigaldati uus pliit koos soojaplaadiga. See läks maksma 1500 eurot. Praegu tehakse töid pingereas teisel kohal olevas kodus, kuhu ehitatakse 5000 euro eest uus ahi. Teada on ka kolmanda kodu vajadus – sinna plaanitakse samuti ehitada uus ahi, mille jaoks tuleb võtta hinnapakkumised, ka selleks peaks piisama riigi eraldatud rahast. Neljanda kodu ehitustööd pole veel täpselt paika pandud.
Aare Ets märkis, et päästeameti kodukülastuste ning valla sotsiaaltöötajate info põhjal moodustus Raasiku vallas pingerida, kuhu jõudis 8 kodu, kus oleks vaja teha hädavajalikke töid. Kas kõik pingereas olevad kodud jõutakse projekti käigus korda teha, pole veel teada.