Linastes taluriietes üheksa inimest lõikasid Kuusalu vallas Kalme külas TOOMAS VÄINSAARE põllul sirpidega 70 rukkivihku.
Eesti Vabaõhumuuseum korraldas 7. augustil Kalme külas rukkilõikuse, et saada näidisrukist. Vabaõhumuuseumi üritusjuht Vivian Siirman rääkis, et rukkilõikus on muuseumi traditsioon: „Käime igal lõikuskuul põllul rukist lõikamas. Septembris toimub meil aastaid Eesti leiva päev, kus tutvustame leivaviljaga seotud töid, näiteks kootidega rehepeksu.“
Toomas Väinsaar lubas oma põllult vilja lõigata kolmandat aastat. Tema põllul kasvab Sangaste rukis, mis on muuseumi jaoks eriliselt väärtuslik.
Vivian Siirman: „Meil on vaja korralikke viljavihke, mida saab ainult ise käsitsi lõigates, kombainid ei jäta kõrt terveks. Sangaste on vana sort, millel on ilus pikk kõrs nagu vanasti, mil rukkiõlg oli üks levinumaid katusekattematerjale. Tänapäeval kasvatatakse peamiselt lühikese kõrrega rukist ja ilusat Sangaste rukki põldu ei ole kerge leida.“
Ta lisas, et Toomas Väinsaare põld on muuseumile teadaolevalt Tallinna lähedal ainus, kus Sangaste rukist kasvatatakse.
Sangaste rukki põlde on Toomas Väinsaare kinnitusel viimasel ajal juurde lisandunud: „Kui Euroopa Liit hakkas jagama toetusi põlissortide aretamiseks, hakati Sangaste sorti taas rohkem kasvatama.“