„Kalevala“ lugemine algas Anija mõisas

3072

Piibe päeval loeti ette Soome rahvuseepost.
RAIMO JÕERAND ja KELLY KRUUSMANN lugesid „Kalevalat“ Anija mõisa terrassil.

Tänavu möödub 170 aastat Soome rahvuseepose „Kalevala“ autori Elias Lönnroti retkest Eestisse. Ta käis tutvumas kohaliku eluolu ja kommetega ning rändas jalgsi läbi Eestimaa. Marsruut kulges peamiselt mööda Piibe maanteed.

Selle sündmuse tähistamiseks otsustas MTÜ Piibe Maantee Arendus korraldada 7. juunil „Kalevala“ ettelugemise maantee äärsetes turismikohtades. Kokku loeti eepost 11 kohas, kus lugemisega kaasnes turismikohta tutvustav kultuuriprogramm. Igas lugemispunktis filmiti sündmust kaameraga ja kanti veebi kaudu üle ajalehe Õhtuleht kodulehel.

Anija vallas loeti eepost ette kahes punktis – Anija mõisas ja Kõrvemaa matka- ning suusakeskuses. Anija mõisa terrass oli esimene „Kalevala“ ettelugemise punkt kogu teekonnal.

Sissejuhatuseks musitseerisid Kehra kunstidekooli õpetajad Juta Hinnobert ja Kaidi Russing. Seejärel lugesid Kelly Kruusmann ning Raimo Jõerand kordamööda ette „Kalevala“ alguse. Kui terrassile tuli lugemist kuulama-vaatama vaid väike seltskond, siis saalis vaatas ekraanilt lugemist paarkümmend inimest.

Pärast lugemist ütles Kelly Kruusmann, et endalgi hakkas huvitav ning peaks edasi lugema. Kuna „Kalevala“ lugemine toimus ürituse Anija mõisa Avatud Laupäev raames, jätkus päev kultuuriprogrammiga. Esinesid Heli laulustuudio mudilased ja noored lauljad, Kehra rahvamaja naisrahvatantsurühm Kadrel, memmede tantsurühm Kadri ning Kehra naisrahvatantsurühm Päikeseratas, Eda Jürisoo flöödiõpilased ja Anija naisansambel. Päeva jooksul olid erinevad töötoad, õhtu lõppes Eva Eensaare ja Maria Petersoni kontserdiga „Saladus“. Töötas kogukonnakohvik, kus pakuti suppi, pannkooke ja küpsetisi. Kontserdi ajal kolis Anija mõisa maakauba kohvik Kuus Hernest. Päev lõppes vestlusringiga mõisa verandal.

Kõrvemaa matka- ja suusakeskuses pakkus 7. juunil ka sportlikku programmi. Toimus matkapäev perele, sai mängida discgolfi, lasta vibu, orienteeruda.

Veel loeti „Kalevalat“ ette  Jäneda mõisas, Aravete Kangrumäel, Järva-Jaani päevakeskuse ees, Koeru ja Jõgeva kultuurimajas, Lahu koolis, Kuremaa mõisas, Tabivere keskuses ja Jääaja keskuses.

MTÜ Piibe Maantee Arendus juhatuse liige Arlet Palmiste ütles, et Piibe päev täitis eesmärgi, mida oodati: „Mõte oli tõmmata tähelepanu Piibe maanteele, tegime reklaami televisioonis, raadios, Päevalehes. Me kodulehte vaadati viimastel päevadel üle 6000 korra. „Kalevala“ lugemise ideesse suhtusid paljud skeptiliselt. Meedias ülekandmine tundus keeruline. Nüüd öeldakse, et tuli hästi välja. Ülekandega esines vahepeal tõrkeid, mis olid tingitud levist, aga olid lühiajalised ja saime üle.“

Eelmine artikkelKehra rahvamajas on käsitöönäitus
Järgmine artikkelÖko-noored ehitavad Hara külas jääkmaterjalidest elumaja