Kuusalurahva Teatri uus lavastus toob näitlejad publiku keskele

2358
Palgamõrtsukad (TERJE MULTER ja ELVI REINVALD) on kinni võtnud muusiku (JOONAS PÜRG).

Vaatajatele on toolid seatud saalis kolme külge.

„On hea meel, et me hulgas on sedavõrd julged inimesed, kes suudavad end teiste ees vabaks lasta ja niimoodi mängida. Milline vabadus, kui arvestada, et tegu on harrastusnäitlejatega!“ kiitis Kuusalurahva Teatri esietendusel Kersti Tunger Kolgast.

„Kui vähegi aeg võimaldab, tulen koos sõpradega tükki uuesti vaatama. Enn Kirsmanit tean kohalikust poliitikast, näitlejana pole teda varem näinud. Müts maha kogu trupi ees,“ sõnas ta.

Jõelähtme teatritrupi juhendaja Maie Ramjalg tunnustas, et Marcel Ayme` komöödia „Teise mehe pea“ on kõige sümpaatsem neist kolmest lavastusest, mida näitleja Tõnu Tamm on Kuusalu trupiga lavale toonud.

„Oli väga meeldiv üllatus. Näitlejatele on leitud sobiv paigutus. Nad on tublid, esimeses vaatuses läks mäng hooga käima,“ kommenteeris Maie Ramjalg.

Tähtsaid prokuröre mängivad Enn Kirsman ja Kaupo Parve, nende naisi Ene Valdmann ja Tiia Kumm, surmamõistetud muusiku rollis on Joonas Pürg, teenijannat ja riigi peremehe abilist mängib Inge Aun, riigi peremees on Kaupo Rüütsalu ning ta kaastöölised Terje Multer ja Elvi Reinvald.

Esietendus oli Kuusalu rahvamajas neljapäeva, 5. juuni õhtul, teist korda mängiti pühapäeval, 8. juunil. Nii publiku kui ka Kuusalurahva Teatri näitlejate jaoks on uudne, et tegelased on toodud vaatajatele väga lähedale – saali keskele, tooliread ümbritsevad kolmest küljest.
Küllike Enok sattus esietendusel istuma kohas, kus osa tegevusest toimus otse tema juures. Ta tõdes, et elas kaasa ja unustas end nii, et jalad kippusid jääma näitlejate liikumisele ette.

Lavastaja Tõnu Tamm rääkis, et näidendi materjal tingis sellise saalipaigutuse: „Teiseks tahtsin, et näitlejad õpiksid julgema olla need, kes nad on. Et nende mäng ei käiks tavapäraselt alla saali, neljas sein laval toetavalt selja taga. Praegu saavad nad tugineda vaid vastaspartneritele ja minna täielikult mängu sisse.“

Tõnu Tamm jäi esietendusega rahule ning lausus, et tundub, näitlejad on oma vabaduse kätte saanud, ollakse üksteisega hõivatud ja kontsentreeritumad.

Kaupo Parve jutustas, et saali keskel oli väga põnev mängida: „Alguses ehmatas ära, kui Tõnu pakkus, et tuleme lavalt rahva sekka. Aga müstiliselt äge oli esietendusel, kui vaatajad olid kohal ja hingasid niiöelda kuklasse. Kogu see vabadus on lavastaja teene. Tükki hakkasime õppima hoopis teisest otsast, ei tuupinud teksti pähe. Protsess ise oli väga põnev. Tõnu oskab panna end hästi tundma, vabadus tulebki sellest, et sundust ei ole. Kui näitlejatel pole omavahel klappi, siis tükist asja ei saa.“

Ene Valdmann kehastab komöödias edevat, kerglaste elukommetega enesekeskset naist ning kinnitas, kui ta abikaasa oleks saalis, ei suudaks sedasi mängida: „Meil on kokkulepe, et tema me etendusi vaatamas ei käi, nii on mul tükk maad lihtsam. Võtan seisukoha, et laval on teine inimene, kui olen päriselus. See on näitleja võimalus mängida kedagi teist ilma piirideta. Minul oli vaatajate keskel lihtsam mängida, olen lühinägelik, võtsin läätsed ära. Pigem võisid vaatajad end esialgu veidi ebamugavalt tunda, sest nad olid etenduses otsekui osalised, istuti üksteise vastas ja märgati, kuidas keegi kaasa elab.“

Joonas Pürg märkis, tema arvas, kui publik on ees, taga ja kõrval, on sellel mängule suurem mõju, aga ei olnud: „Minul ei olnud erilist vahet, lavanärv on niikuinii iga kord sees.“

Enn Kirsman on peale näitlemise ka Kuusalurahva Teatri mänedžer. Hiljuti jõudis teatritrupini uudis, et MTÜ Kuusalu Matkaselts kaudu on saanud temakirjutatud projekt KOPist toetusraha järelhaagise ostmiseks – saab hakata lavavarustust transportima, kui sõidetakse külalisetendustele. Seni pidi haagist rentima. Seda võivad kasutada ka valla teised MTÜd.

Näitlemise kohta kõneles Enn Kirsman, et see on tema jaoks lõõgastus: „Lähed rullsuusatama või jalgrattaga sõitma, enda mõtted tulevad kaasa, neist ei saa lahti. Laval näideldes ei tohi isiklikke mõtteid mõelda, pead mõtlema oma tegelaskuju mõtteid ja tundma tema tundeid. See on minu jaoks suur lõõgastus ja samas ka füüsiliselt koormav, särk on pärast paaritunnist proovi seljas märg.“
Kuusalu trupi lavastuses „Teise mehe pea“ on mitmeid vaimustavaid stseene. Üks meeldejäävamaid on Terje Multeri ja Elvi Reinvaldiga, kui nad saabuvad palgamõrtsukatena prokuröri majja, seljas nunnarüü.

Neljapäeval ja pühapäeval uut lavastust vaatamas käinud inimesed kinnitasid, et tükk on vahva, naljakas ja samas mõtlemapanev, ning soovitavad teistelegi.

Enn Kirsman lubas, et komöödiat „Teise mehe pea“ mängitakse suve jooksul kindlasti veel vähemalt neljal-viiel korral, kus ja millal täpselt, selgub lähinädalatel, rahvamajadega käivad läbirääkimised. Kindlasti etendub „Teise mehe pea“ lähikuudel Kolgaküla rahvamajas ning kuna saali mahub tavapärasest vähem publikut, siis veel ka Kuusalus.

Eelmine artikkelKehra rahvamajas on käsitöönäitus
Järgmine artikkelÖko-noored ehitavad Hara külas jääkmaterjalidest elumaja