Kahala jahimehed küttisid nädalaga kolm karu

4124

Eelmisel esmaspäeval tabas HEIKI HERMANDI Liiapeksis suurt isakaru, pühapäeval Läsna all teist isakaru.

Kuusalu vallas tegutseva Kahala jahiseltsi juht Alar Tammepärg võib olla rahul – nende jahiseltsi mehed pidasid möödunud nädalal väga edukat karujahti. Ka temal endal õnnestus karu tabada, kui varitses eelmise kolmapäeva, 12. septembri õhtul Põhja-Kõrvemaal Uurita küla maadel metssigade söödakohal. Sinna tuli emakaru, tema tabamise ajaks on märgitud kell 20.05. Karu kaalus 162 kilo­grammi.

Alar Tammepärg rääkis, et eelnes pikk ja järjekindel töö, ta käis karusid passimas kokku ligi sada tundi.

Emakaru lihas keeritsussi polnud, kogu lihakeha läheb müüki, raha makstakse jahiseltsile. Trofeed – kolju ja naha – saab karu küttinud jahimees.

Kahala seltsi jahimees Heiki Hermandi on aga ühe nädalaga küttinud kaks karu, esimese esmaspäeval, 10. septembril ja teise pühapäeval, 16.  septembril, kui päev varem haavata saanud karu jälitati koertega ja vihane loom teda ootamatult ründas.

Heiki Hermandi kirjeldab: „Nahe jahiseltsi kütt Germo Allemann Vihasoost haavas karu varitsusel Läsna lähedal metssigade söögikohal. Meie läksime pühapäeval koertega appi haavatud looma jälitama. Verejälg oli maas, koerad olid tublid ja viisid meid karu lähedale. Ta oli liikunud ligi viis kilomeetrit Suru poole. Ootamatult tõusis karu angervaksapõõsa tagant ja ründas mind, jõudsin kiiresti lasu teha ja sain karu maha. Selline asi juhtus, hea, et lõppes õnnelikult.“

See isakaru kaalus 194 kilogrammi. Lihas oli keeritsuss.

Heiki Hermandi rääkis ka, kuidas tal õnnestus esmaspäeval tabada seda karu, mida jahiseltsi juht oli korduvalt käinud tulutult varitsemas: „Mina läksin esmaspäeva õhtul igaks juhuks metssigade Liiapeksi söödakohale, pool tundi jõudsin olla, kui karu tuli. Seda karu oli meie küla lähedal mitu korda nähtud, teadsime ka, et käis söödakohast vilja võtmas.“

Karu tabamise ajaks fikseeriti kell 20.30. Ta kaalus 211 kilo­grammi. Kuna lihas oli samuti keerits­uss, läks lihakeha põletamisele, trofeed sai kütt endale.

Kahala jahiseltsil õnnestus ka aasta tagasi küttida karu – Peeter Rüngas tabas mullu septembri alguses Pudisoo lähedal 260kilogrammist isakaru.
Varasematel aastatel pole Kahala jahimeestel olnud õnne edukat karujahti pidada.

Harjumaa jahimeestele on tänavuseks hooajaks antud kokku 6 karuluba. Üks karu on tabatud enne Kahala jahimeeste tulemuslikke jahte – selle küttisid Maardu jahiseltsi mehed. Üks karuluba on veel järel, pühapäeval õnnestus ka Jüri jahimeestel karu tabada.

Kahala selts sai tänavu endale ühe karuloa ja teise loa kahasse Aegviidu jahimeestega Nahe jahiseltsist. Kolmas oli Nahe jahiseltsi luba. Karujaht lõpeb oktoobrikuuga.

Alar Tammepärg arvas, et selleks hooajaks on karujaht nende jaoks läbi: „Teoreetiline võimalus veel on kaks nädalat enne karujahi lõppu, kui ei ole kõiki kuut karu suudetud küttida.“

Ta tõdes, et karusid on Kuusalu valla metsades veel küll, nii Kolga ümbruses kui ka mujal külades. Just pühapäeval tuli teade karukahjustustest Andineeme külavanema Mart Almersi talus, kus oli lõhutud mesitarusid.

Päris palju tundub olema ka hunte. Kui mehed Liiapeksis esmaspäeva õhtul isakaru lahkasid, kostis hundi ulgumist. Kas ja kui palju antakse huntide küttimiseks lube, veel ei tea, hundijaht algab novembris. Suve alguses tegid hundid kurja Uuri külas, kus murdsid või vigastasid Kadakamäe lambakasvatustalus peaaegu kogu karja.

Tänavu veebruaris õnnestus Kahala jahimeestel küttida ühe nädalavahetusega Kolga lähedalt kolm hunti.