Juubelit tähistanud Mistra-Autex algatas Raasiku kooli noore õpetaja stipendiumi

5476
Mistra-Autexi ligi 30aastase tööstaažigaTOOMAS PETERSON, AITA PRUULI, TOOMAS KUUSKLA, LEANDER LAOS ja ettevõtte juht PRIIT TAMM.
Mistra-Autexi kompleks on Raasiku aleviku servas Jõelähtme valla piiril.
Mistra-Autexi kompleks on Raasiku aleviku servas Jõelähtme valla piiril.

Raasiku ettevõte Mistra-Autex kogus oma 30. sünnipäeva peol kingituste asemel annetusi – kohaliku elu edendamiseks saadi 4000 eurot.

Mistra-Autex valmistab Raasikul maailma autotööstusele interjööri- ja pagasimaterjali, automatte ja rullvaipu. Raasiku valla suurim ettevõte Mistra-Autex tutvustas  30. sünnipäeva peol, 12. detsembril vaadet minevikku, olevikku ja tulevikku. Neist viimane oli esitatud huumorivõtmes. Aastaks 2025 on kadunud kõik teeaugud, sest maanteed kaetud vaibaga. Aastal 2050 pole enam liiklusummikuid, sest kasutatakse lendavaid vaipu.
Mistra-Autexi sünnipäevapeol said  tänukirja 31 töötajat, kes on olnud Mistra-Autexis rohkem kui 20 aastat. Ettvõtte juhi Priit Tamme sõnul on staažikate arv meeldivalt suur ning näitab, et kehtib vastastikune usaldus. Kokku on ettevõttes praegu töötajaid üle 300.
Peokutsel oli kirjas: „Juubelikingitusest rohkemgi rõõmu teeks meile kinkija jaoks sobiv annetus Mistra-Autexi eriarvele. Koos MTÜga Tuulekell toetame Raasiku vähekindlustatud peresid.”
Pidulised annetasid kokku umbes 4000 eurot. „Meie juubel on oluline ka Raasiku alevikule. Sünnipäeva puhul tahame kinkida midagi kohalikele ning oleme seda teinud ka varem,” ütles Mistra-Autexi juht.
Ettevõte pakkus välja ideed, mida võiks rahaga alevikus korda saata, appi kutsuti pikaaegne koostööpartner MTÜ Tuulekell, kes aitas mõtteid ellu viia.
Priit Tamm sõnas, et plaanis on esimest korda välja anda Raasiku kooli noore õpetaja stipendium: „Koolil on kandidaadid olemas, kuid nimedest veel rääkida ei saa. Sõltub koolist, millal tuleb info avalikuks.”
Ta lausus, et teine plaan on panna Raasikule Konsumi ette korralik pink, kuna istekohti alevikus napib: „Praegu polegi kusagil jalgu puhata ning õigel asulal peab ikka poe juures pink olema.”
Lisaks on ettevõtte juhi kinnitusel plaanis toetada kohalikke noori, kes on aktiivsed ja andekad, kuid kellel võib-olla ei jätku alati raha, et minna oma unistuste radal.
Toetada soovitakse ka kirikut: „Harju-Jaani kirik on Raasiku ikoon, meie toetus on neile tähtis, oleme neid aidanud ka varem.“
4000 eurot on Priit Tamme sõnul korralik summa: „Tegi rõõmu, et lisaks koostööpartneritele oli eraannetajaid päris palju. See näitab, et peetakse lugu kohalikust elust ja selle toetamisest seal, kus on kõige otstarbekam.”
Ettevõte on osalenud 30 aasta jooksul pidevalt kohalikus elus. Priit Tamm rõhutas, et see on nende jaoks äärmiselt oluline: „Väikesele kohale nagu Raasiku on vajalik, et kohapeal oleksid stabiilne töökoht ning tugiteenused – kool, lasteaed, pood, kirik, spordiseltsid-klubid, kultuurimaja. See on komplekt asjadest, mida inimesed igal päeval tarbivad. Kui saadakse siin palka, tahetakse siia ka tulla ning elama jääda. Muidugi on alati vajadus suurem kui reaalne elu ning meie kohus on olla abiks seal, kus vähegi suudame ja saame.”
Saabuva aasta alguses algab Priit Tammel 3. aasta Raasiku kooli majandusõpetajana, seda tööd teeb ta vabatahtlikult ning palka ei saa: „Soovin, et õpilased saaksid pildi majandusmaailmas toimuvast. Vanad tõed on pea peale kukkunud, uued pole välja kujunenud. Igal aastal on jutt, mida lastele räägin, pisut erinev. Mitmed asjad, mida paar aastat tagasi rääkisin, enam ei toimu. Samas pole praegustes õpikutes sõnagi juttu näiteks deflatsioonist. Uut õpikut oleks tegelikult vaja igal aastal, peab aga mõistma, et õpik pole dogma, sealt saab selgeks vaid põhitõed.”
Koolitöö eesmärk saab tema sõnul täidetud, kui Raasiku noored asutavad õpilasfirma: „Just lõpetasime Mistra-Autexis Tartu noorte projekti abistamise, see on jõudnud nüüd ka „Ajujahi” saatesse.”
Ta lisas, et rõõmu teeks ka igasugune tagasiside – kui noor tuleb 5 aasta pärast ettevõttesse ning sõnab, et majandustundides kuulamisest oli kasu ja ta on loonud oma firma.
Priit Tamm rääkis, et üle poole töötajatest on kohalikud: „Raasikule elama kolimist takistab vabade elamispindade olemasolu. Maju küll kerkib, kuid noored ei suuda osta maja või korterit, rendipindu aga pole. See on koht, kus meie palju aidata ei saa.”
Ettevõtte suurenemise taga on uued tooted ja projektid: „Järelikult meid usaldatakse. Aasta alguses tulid turule uued Volvod, uusi marke on tulemas ka järgmisel aastal. Nendes autodes on rohkem tooteid kui vanasti, need nõuavad ka uusi tehnoloogiaid.”
Mistra-Autexi  käive  on  käes­oleval aastal 21 miljonit eurot, mis on peaaegu 40 protsenti suurem kui eelmisel aastal. Ka 2016. aastal on oodata käibe kasvu umbes 15 protsenti. Ettevõte on investeerinud mitmeid miljoneid uutesse seadmetesse, ehitanud juurde ladusid, laiendanud tootmispindu.
„Oleme oma ajaloo käibe, kasumi, investeeringute ja töötajaskonna poolest praegu suuremad ja paremad kui kunagi varem,” lausus Priit Tamm.
Rääkides lähitulevikust, tuleks ettevõtte juhi sõnul laiendada Paju tänavat ehk Mistra-Autexisse viivat teed, mis on ammu kitsaks jäänud: „Kui kasvab ettevõte, tuleb rohkem veomasinaid ja koormust. Saame aru, et vald ei saa teha kõike korraga, kuid loodame, et järgmisel aastal võiks valmis saada tänava rekonstrueerimisprojekt ning 2017 läheks lahti ehitus. Valla tulubaas on väike, selliseid asju pole kerge teha, küsimus on valikutes.”
Ettevõtte edukuse pandiks peab ta töötajaid, meeskonda, kes on tema ümber: „Muidugi on olnud ka kriise, kuid nende vastu keegi ei saa. Rasketel aegadel tuleb teha otsuseid, kuid mitmed töötajad on pärast kriisi uuesti tööle võetud. Toimib vastastikune usaldus – töötajad on meile väärtuslikud ning meie oleme omakorda suutnud hoida nende huvi.”
„Töötajate väärtust kinnitab see, et kui mina tahaks teha ettevõtet ja nemad mitte, poleks siin midagi – kui aga mina ei tahaks ja nemad soovivad, oleks ettevõte siiski olemas,” märkis Priit Tamm.
Staažikad töötajad kommenteerisid, et Mistra-Autexis on neid nii kaua hoidnud meeldiv töökeskkond, kodulähedus ning töö, millega ollakse harjunud.

Eelmine artikkelPikva uues peomajas esinevad koos staaridega kohalikud laululapsed
Järgmine artikkelSõnumitooja 23. detsembri lehes