Jutt Lahemaast kurtidele kõrvadele

772

Elamine või kinnistu omamine Lahemaal tähendab kokkupuutumist piirangutega ehitus- ja majandustegevusele. Selle kompenseerimiseks on riik määranud 50protsendilise maamaksusoodustuse. Samas on soodustus kohalike elanike endi arvelt – maamaks laekub vallale, vald saab selle võrra vähem raha, et osutada kohalikke teenuseid. Riigipoolset kompensatsiooni pole, sest Kuusalu valla sissetulek on riigi seisukohalt niigi keskmisest kõrgem.

Piltlikult ja üldistatult küsides – ühtpidi antakse maaomanikule soodustust, teistpidi lõhub rahapuudusel remontimata jäänud auklik tee tema masinat ning mis on kokkuvõttes parem või odavam?

Lahemaa külade vahel teedel tolmutavad-kihutavad ka rahvuspargi külalised, kes tulevad siia kaitseala ilu nautima. Rahvuspargi loodus ja väärtused on kogu riigi jaoks. Nende säilitamise kohustus on suuresti kohalike niiöelda vabatahtlikel õlgadel, sest väga lihtne on öelda – kui ei meeldi, minge elage ja majandage mujal. Ent rahvuspark loodi nõukogude ajal, mil kohalikud ei saanud küsida, mis õigusega või mida kaotame, ega esitada omapoolseid tingimusi, mida selle eest saame.

Eelmine artikkelRaasikul põles autokong
Järgmine artikkelRaasiku seminaril kõneleti tuulikutest, päikesepaneelidest, õhksoojuspumbast