JANE VAHTRAS ja MARET KASEMETS – Kolgaküla Talli hobuste head hoidjad

3585
JANE VAHTRAS, tema noorem poeg EGERT VAHTRAS ja MARET KASEMETS koos Kolgaküla Talli hobustega.

Kolgaküla Tallis treenitakse hobuseid ja lapsi.

„Me peaaegu elame siin tallis,“ ütlevad Kolgaküla Talli hobuste treenijad, lasterühmade juhendajad Jane Vahtras ja Maret Kasemets.
Mõlemad on Kolgaküla hobustega toimetanud aastaid – Jane Vahtras alates 1995. aastast, kui talli olid ostetud esimesed hobused, Maret Kasemets liitus seitse aastat tagasi.
Kuna nad käivad tallis oma põhitöö kõrvalt ja hobina, siis täpseid ametinimetusi pole. „Oleme otsekui multitalendid,“ nendib Maret Kasemets, Balti Spooni lao- ja müügiassistent. „Aitame sepal rautamisel ajal hobuste jalgu hoida, õpetame hobuseid ja lapsi, teeme kõike, mida on vaja teha. Kõigil nädalavahetustel oleme tallis, valgemal ajal ka õhtuti pärast tööd.“
Jane Vahtras: „Igapäevase tallitöö teeb ära mu isa, Roomet Vahtras.“
Kolgaküla Tallis on 24 hobust – eesti ja tori hobused, üks raskeveohobune. Kuigi hobusetalle on ümbruskonnas mitmeid, on Kolgaküla eripära, et seal kasvavad tallile kuuluvad hobused, keda treenitakse – ratsutama ja ka mitmesugustel võistlustel võistlema. Mitmel pool mujal tallides on erinevate omanike hobused, keda hoitakse ja treenitakse.
Jane Vahtras, kes töötab Vihasoo firmas Logotikke tikkijana, ütleb, et Kolgaküla mõned hobused on ka ära müüdud, aga palju müüa ei saa, sest muidu ei jagu lastele ratsutamiseks: „Enamik piirkonna hobusetallidest ei tegele lastega, meil käib praegu nädalavahetustel 40 last – paar peret Tallinnast, kohalikke Kuusalust Võsuni.“
Maret Kasemets kirjeldab, et pered sõidavad pealinnast koos lastega Kolgakülla, on kohal kogu päeva: „Naerame, et oleme hobusekiiksuga inimesed. Poisse on vähe, enamasti jäävad tüdrukud siia käima ja nende emad, isasid on samuti vähe. Meil on ilusad metsarajad, nauditakse rahu ja vaikust koos ratsutamisega. Kui öeldakse, et tänapäeva lapsed kardavad tööd, siis meie näeme vastupidist, lapsed on valmis tegema kõiki töid, peaasi, et saaks olla koos hobustega.“
Noorim õpilane tuil 3,5aastaselt – Mareti tütar Karmen Kasemets, Kolga kooli 9. klassi õpilane ja ema võistluspartner. Käesoleval aastal on Karmen Kasemets võistelnud edukalt ka oma põhialal – takistussõidus. Samal alal võistleb tema vanem õde Kadi Ilings.

Võistlused Lahemaa Rakend ja teised
Kolgakülas on aastate jooksul peetud palju hobustega seotud võistlusi ja hobupäevi.
Kaks nädalat tagasi toimus Lahemaa Rakend 2016, kus võistlejaid oli 8 ekipaaži, Eesti suurimatel võistlustel on olnud 34 ekipaaži.
Edukad rakendisõitjad on Maret ja Karmen Kasemets, kes on tänavusel hooajal käinud kokku 10 võistlusel ja toonud auhindu. Maret on kutsar ja Karmen on groom – vankri taga seisev tasakaaluhoidja, kelle ülesanne on ka hoolitseda hobuse eest.
„Rakendisport on Eestis järjest populaarsemaks muutuv ala, iga aastaga osalus tõuseb, varsti on kümmekond ekipaaži stardis miinimum,“ märgib Jane Vahtras.
Maret ja Karmen Kasemets sõidavad võistlema koos Sigula küla Sääse Talli omanike Kauro ja Eeva Padariga.
„Treilerisse mahuvad kaks hobust, koos on hea minna ja tulla. Meeldib see, et lisaks võistlemisele ja toredate hobuseinimestega suhtlemisele saab näha Eestimaad, käisime Toris, Olustveres, Võrumaal. Kaugematesse kohtadesse oleme sõitnud eelmisel päeval kohale, see kõik võtab aega, aga samas minemata ka ei jätaks,“ ütleb Maret Kasemets.
Rakendisport koosneb kolmest osast: maratonis sõidetakse 7,5-10 kilomeetrit koos takistuste läbimisega, koonussõidus tuleb hobuse ja vankriga teha täppissõitu koonuste vahel, koolisõidus võisteldakse samuti koos vankriga. Kolgaküla talli väikese kontori seinal on karikaid ja kümneid võidulinte.
Maret Kasemets tunnistab, et koolisõidus ta veel ei võistle, osaleb maratonis ja koonussõidus. Rakendivõistlustel käib Kolgaküla Talli raskeveohobusega Nerki, võistleb Eesti Hobusekasvatajate Seltsi liikmena.
Jane Vahtras on osalenud koolisõidu ja kestvussõidu võistlustel, viimase aja kohta lausub, et toetab ja juhendab võistlustel oma õpilasi, ise võistleb vähem.
Tuleval laupäeval korraldatakse lastele Jane Vahtrase eestvedamisel koolisõidu võistlused. Augustis toimunud takistussõidu võistlustele tuli võistlejaid Kolgakülla 57, kokku kestis 7 tundi.
2013. aastal asutasid Jane Vahtras, Kadri Oru ja Linda Kask kolmekesi Lahemaa Hobuklubi. Hobustega seotud spordis võistleb hobune oma talli esindajana ja sportlane klubi liikmena.

Eelmine artikkelAruküla kool võib saada moodulitest lisakorruse
Järgmine artikkelKehra staadion sai kunstmurukatte ja tartaanrajad