Raasiku esimese vallavanema ning aukodaniku TOIVO VEENRE graniidist pink on Arukülas vallamaja ees.
Pingiidee autor, Aruküla kultuuriseltsi juht Garina Toomingas ütles avamistseremoonial 5. juunil, et Toivo Veenre oli kogukonna hoidja ning väga armastatud vallavanem: „See pink on suur au heale mehele.“
Toivo Veenre oli Raasiku vallavanem aastatel 1992-1996 ning vallavolikogu nelja koosseisu liige. Ta suri 2004. aastal, 6. juunil möödus tema sünnist 80 aastat. Ta on esimene, kelle auks on avatud Raasiku vallas mälestuspink.
Garina Toomingas rääkis, et esialgu oli plaanis avada endise vallavanema auks mälestuskivi: „Toivo Veenre algatas Raasikul mälestuskivide paneku. Tänu temale on meil Aruküla esmamainimise ning Gustav Ernesaksa ja Jaan Lepa kivid. Leidsin Arukülast mitu kivi, millest oleks saanud teha Toivo Veenre kivi.“
Kivi asemel pink
Mälestuskivi plaanist Garina Toomingas siiski loobus: „Kutsusin lihvijad, kes ütlesid, et kividel pole eriti väärtust ning lihvimine läheks väga kalliks. Nad saatsid mälestuskivide näidisfotosid, nende hulka oli sattunud ka üks pingikavand, mis hakkas väga meeldima. Pingil on ka praktiline väärtus – saab keset alevikku jalgu puhata ning vallamaja poole vaadata.“
Ta soovis panna pingi kindlasti valla- ja rahvamaja ette: „Toivo oli nii vallajuht kui kultuuriinimene. Kuna vallamaja ees on juba üks mälestuskivi, siis ongi hea, et nüüd on pink. Muidu oleks olnud nagu surnuaed.“
Pink on graniidist, jalad Raasikult pärit maakividest. Rahastas Raasiku vallavalitsus.
Avamistseremoonial oli kohal Toivo Veenre lesk Heda-Aare Veenre, kelle jaoks oli pink suur üllatus: „Olen väga rahul. Elan Arukülas ning oma aiast väljas ei käi. Tütar sai teada, et on plaanis panna kivi, aga pink tuli üllatusena. Mul oli väga hea ja kallis mees, kes on selle tunnustuse ära teeninud.“
Toivo Veenre tütar Katrin Priivits meenutas: „Isa koolitas end, et harida korralikult põldu. Ta hing hõiskas rõõmust, kui rahvas oli tema tegemiste ja ettevõtmistega rahul. Tal tekkisid murekortsud, kui kõik ei läinud nii, nagu ta oleks tahtnud ja oodanud. Isa muretses alati, et vallarahvas oleks rõõmus ja rahul. Kogukond ja kodu olid tema jaoks kõige tähtsamad.“
Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi ütles avatseremoonial, et paljude vallaelanike unistus on nüüd täitunud: „Mina Toivo Veenret isiklikult ei tundnud, kuid olen tema kohta palju lugenud. Ta oli ikoon, kes sattus olema valla sünni juures. Teda ei paelunud bürokraatia, vaid see, et inimestel oleks hea. Ta soovis kõike siluda ega tahtnud tülisid.“
Vallavanem oli kutsunud avamistseremooniale laulja Erich Kriegeri, kes on Harjumaa esimese Lions-klubi president. Sellesse klubisse kuulus ka Toivo Veenre, kelle asutajaliikme medali kinkis Erich Krieger Toivo Veenre lesele.
Armastas valla inimesi ja loomi
Vallavolikogu esimees Ants Kivimäe jutustas, et temal oli au endist vallavanemat isiklikult tunda: „Tegime koostööd juba siis, kui tema oli külanõukogu esimees ning mina vildivabriku juhataja. Ta ei ajanud seadusi taga. Ka praegu on mul volikogu istungitel vahel tema hääl kõrvus. Toivo ütles alati, et mõelgem, sõbrad, mida meie otsused toovad kaasa ühele või teisele inimesele, nemad olid ta jaoks alati esikohal.“
Raasiku vallavolikogu liige Andre Sepp ütles, et tema jaoks oli Toivo Veenre teejuht: „Kohtusime esimest korda siis, kui tuli Eesti kroon. Ta hoolitses vallavanemana selle eest, et raha saaks laiali jagatud, mina tagasin politseinikuna selle protsessi turvalisuse. Kroon sai tugev ja hea, nagu ka Toivo tegemised. Vallavolikogu esimehena käisin tema kõrval kive avamas ning kunagi ei unustanud ta kõhutäidet – avamistel olid alati mesi, leib, sai, piim.“
Andre Sepp kiitis, et vallajuhina usaldas Toivo Veenre noori: „Ta oli Pikavere põhikooli taasasutaja, kes seisis selle eest, et koolid ja lasteaiad toimiksid. Ta soovis, et noored saaksid projektidest toetust, Raasiku valda oma maju ehitada, kodusid rajada.“
Aruküla koorijuht ning waldorfkooli õpetaja Maia-Reta Trampärk meenutas: „Toivo Veenre oli koorimees. Kui kooril olid rasked ajad ning oli kahtlus, kas jääme püsima, ütles ta, et koor peab jääma, tuli bassi laulma ning oli koorivanem. Koor jäi tänu temale alles. Ta toetas alati haridust ja kultuuri – pani õla alla Pääsulinnu huvikoolile ja waldorfkoolile. Süda ja silmad olid alati seal, kus nooremad midagi tegid.“
Koorijuhil on hästi meeles üks seik: „Lisaks oma valla rahvale tundis Toivo Veenre ka valla kõiki kasse ja koeri. Kord läks meie koer üheksa kutsikaga minema ning tuli ilma nendeta tagasi. Kõik olid kurvad. Mõne aja pärast sõitis Toivo auto meie hoovi ning kutsikad hakkasid sealt järjest välja hüppama, kõik üheksa.“
Anija vallavolikogu liige Jüri Lillsoo kiitis pingi avamistseremoonial Raasiku vallavalitsust Toivo Veenre pingi eest: „Ta on seda tunnustust väärt.“
Raasiku valla ajaloohuvilised Henri Reeder ning Marianne Loik tutvustasid Toivo Veenre tegemisi ning ametikohti. Henri Reederil oli piduliku avamistseremoonia puhul seljas pintsak, mille küljes Toivo Veenre ordenid ja aumärgid.
Aruküla noortekoor ning segakoor Spunk esitasid avamisel Toivo Veenre kaks lemmiklaulu – „Helin“ ning „Ta lendab mesipuu poole“.