Anija vallavolikogu esimees JAANUS KALEV, kas volikogu ühehäälne toetus oli oodatud või üllatus?
Anija vallavolikogu esimees JAANUS KALEV.*
„Pigem oli positiivne üllatus, arvasin, et valimisliit Koostöös Edasi hääletab vastu, kuna me ei moodustanud nendega koalitsiooni.“
Miks kutsus Keskerakond koalitsiooni valimisliidu Anija Ühendus?
„Käisime enne valimisi külades väitlemas ning saime oranžide ehk Anija Ühendusega debateerida. Tegelikult on meie programmides päris palju ühiseid punkte. Oranžid on positiivse joonega, nende eelis on, et peale Jaan Oruaasa on seal kõik uued tulijad, vanast rikkumata, neil on uued mõtted. Samas on nende miinus, et keegi peale Jaan Oruaasa ja Kaisa Tamkivi omavalitsuse kogemust ei oma.
Kuulasime ka teise valimisliidu pakkumisi, kohtusime Tiit Tammaru ja Marge Rajaga. Kuid leidsime, et Anija Ühendusega on meil suurem ühisosa, teiseks pidime arvestama, et enamus valijaid toetas Keskerakonda ja Anija Ühendust. Kui võimulolev vallavanem saab volikogus ainult neli kohta, siis on see ju vallarahva sõnum.
Koalitsiooni kuulub ka IRLi esindaja ning mu lootused me 12liikmelisele koalitsioonile on kõrged. Usun, et õnnestub kogu volikogu ühiselt tööle panna.“
Kuidas koalitsiooniläbirääkimised läksid, kas teil oli palju tuliseid vaidlusi?
„Ei olnud. Mõlemad osapooled mõistsid: et koalitsiooni teha, tuleb ka natuke loovutada.
Esialgu on meil sõlmitud koostööleping. Kui mõlema valimisliidu programmid kokku panna, tuleks koalitsioonileppesse 56 punkti. Me ei taha sinna kirjutada niisama õhku, vaid saame sel nädalal uuesti kokku, võtame vallaeelarve kõrvale, vaatame kõik lubadused üle. Võibolla jääb midagi kummagi valimisprogrammist kõrvale.“
Kas on midagi, millest te kindlasti ei loobu?
„Kindlasti peaks koalitsioonileppesse jääma vallavanema valimine konkursi teel ja külaliikumiste ümarlaua moodustamine. Mõlema osapoole soov on võtta kasutusele mõiste linnaosad, mida praegu pole seadustesse sisse kirjutatud. Üks oluline punkt on ka info levik.“
Miks on koalitsioonilepingu allkirjastamine alles 28. novembril?
„Töötame korraga mitmel rindel. Paralleelselt peame arutama, kuidas toimub vallavanema konkurss, ka jooksvat vallaelu ei saa jätta soiku. Volikogu järgmisel istungil moodustame komisjonid. Koalitsioonipartnerid on lubanud, et komisjonid tulevad võimalikult laiapõhjalised, kaasame inimesi erinevatest küladest ning ka Reformierakonna liikmeid, kuigi volikokku nad ei pääsenud.“
Keskerakonna esinumbrina kandideerinud kogemustega omavalitsusjuht Jüri Lillsoo sai sel korral vallarahvalt tugeva mandaadi. Ometi soovisite vallavanema valida konkursiga. Miks?
„Ma ei näe me koalitsioonis ühtki vallavanema kandidaati. Kui Jüri Lillsoo oleks kümmekond aastat noorem, poleks juttugi, keda vallavanemaks pakkuda. Kuid Jüri teab oma võimeid ja vanust ning meist keegi ei soovi, et vallavanema ametis oma tervise ära kulutaks. Ta ütles enne valimisi, et võib volikogus vedada komisjoni ning fraktsiooni, kuid ei soovinud enam vallavanemaks hakata.“
Kuidas plaanite vallavanema konkursi läbi viia?
„Kasutame personalifirma abi. Nad kuulutavad välja konkursi, teevad CVde põhjal esimese selektsiooni, viivad läbi vestlused, selgitavad välja, kas kandidaadid sobivad juhiks, millised on nende isikuomadused. Lõpuks peaks sõelale jääma 2-5 meie tingimustele sobivat kandidaati, nende seast valime vallavanema. Ideaaljuhul on meil uus vallavanem jõuluks.“
Te ise enam Anija vallas ei ela, miks ikkagi siin kandideerisite?
„Mulle meeldib Anija vald. Mul on Anija vallas 200 hektariga talu, juhin Alaveres tegutsevat tulundusühistut Alvar ning Alavere poodi, mu esivanemad on pärit ja elavad siin ning kes teab, võibolla tulen kunagi päriselt tagasi, talu ei saa ju tühjaks jääda. Praegu elan Tallinnas, olen päeval Alaveres reaalselt rohkem kui sealt Tallinnasse tööl käiv inimene.“