INGELDRIN VILJAK Pärispealt on aasta vabatahtlik

3425

President TOOMAS HENDRIK ILVES tunnustas Pärnu kontserdimajas 14 aktiivset inimest, kes kuulutati tänavusteks aasta vabatahtlikeks.

INGELDRIN VILJAK saab president TOOMAS HENDRIK ILVESELT vabatahtliku rinnamärgi. Foto Ants Liigus

Kuusalu valla Pärispea küla seltsielu eestvedaja Ingeldrin Viljak sõitis pühapäeval, 8. detsembril koos elukaaslase Asko Augi ja vanema tütre Triinu-Liisuga Pärnusse, kus Eesti külaliikumine Kodukant tunnustas tublimaid vabatahtlikke. Käes­oleval aastal esitati aasta vabatahtliku tiitlile 92 kandidaati, neist valiti 14, kellele andis tänukirja ja vabatahtliku rinnamärgi üle ettevõtmise patroon, EV president Toomas Hendrik Ilves.

Ingeldrin Viljak elab Pärispeal 2007. aastast. Ta on olnud Pärispea seltsimaja taastamise ja selle ümbruse korrastamise üks peamisi eestvedajaid – kirjutanud rahataotlusprojekte, korraldanud hankeid, teinud maja sisekujunduse ja tegelenud aruandlusega. Ta on kaasa aidanud külaürituste läbiviimisel, toimetab Pärispea Facebooki-gruppi ja koduhehekülge. Ainsa naisena kuulub Pärispea Vabatahtlikku Päästeseltsi. Tänavu kevadel osales Tallinnas toimunud rahvakogus arutelujuhina. Alates aprillist on šoti mägiveiste kasvatajate organisatsiooni juhatuses. Ka on ta Kuusalu valla vabaühenduste ümarlaua üks aktiivseid eestvedajaid. Aasta vabatahtliku tiitlile esitas tema kandidatuuri MTÜ Pärispea Seltsimaja juhatuse liige Reesi Kuslap.

„Tore oli Pärnus kokku saada inimestega, kellega jagad ühesuguseid põhimõtteid. Ka minu soov on oma elupaika ise paremaks muuta, luua kodukoht selliseks, kus tahad elada, lapsed saaksid kasvada. Tegutseme koos Askoga, et Pärispea külas poleks igav – oma perede, tuttavate, sõprade pärast. Meie pered on olnud väga suureks abiks, aidanud majapidamisega ja laste hoidmisel, kui emme-issi on ametis külaelu edendamisega. Loodan, et Pärispea rahvas on mind omaks võtnud,“ sõnas Ingeldrin Viljak.

Ta on Pärispea külaga seotud lapsepõlvest alates, kui käis seal tuttavate pool suvitamas. Muidu elas Tallinnas, hiljem Sauel. Kui kolis Pärispeale elama, töötas paar aastat Loksa linna avalike suhete juhina. Praegu on vabakutseline ning pakub väikeses mahus oma ettevõttega Tarkade Mõtete OÜ nõustamisteenust. Viimased viis aastat on olnud lastega kodus, peale viieaastaseks saava Triinu-Liisu on peres  kolmeaastane Hele-Riin ja kaheaastane Anne-Mari.

Elatakse Lami talus. Kasvatatakse šoti mägiveiseid, praegu on neid kuus. Kui tekib võimalus võtta kasutusele veelgi rohumaid, plaanitakse karja suurendada.

„Tõuke  seltsimaja  taastami­sele andis küla 750. sünnipäev. Arutasime 2007. aasta lõpus, et seda tuleks väärikalt tähistada. Alustasime külakiige ehitamisest, saime toetust KOPist. Hakkasime külaplatsi korrastama, tekkis vajadus teha välilava, soetada pingid. Me küla elanik Olev Helind, kogenud ehitusinsener, tuli rääkima, et seltsimaja tuleks renoveerida. Saime sellest julgust ja asusime projekte kirjutama.

Tegime endale ehitus­asjad selgeks. On tulnud otsustada neidki pisiasju, millised tulevad ukselingid või aknaliistud,“ kõneles Ingeldrin Viljak.

Alates mullu sügisest toimuvad Pärispea taastatud seltsimajas pühapäeviti joogatunnid, kus juhendab oma küla elanik Terje Luts. Reedeti on Nia treening, õpetab Kristi Karjatse, kes on samuti kohalik. Vähemalt kord kuus laupäeviti on külakino ja kuu kolmandal pühapäeval palvetund. Eelmisel paaril talvel olid pühapäeviti seltsimajas noorte perede pannkoogihommikud. „Nüüd toimuvad, kui rahval tuju tuleb,“ lausus ta.

Pärnus toimunud tunnustusüritusel esines käsikellade ansambel Esmaspäev. Kaetud oli suupistelaud. Kõigi tunnustatutega tehti ühispilt ning oli võimalus teha koos oma pereliikmete ja president Toomas Hendrik Ilvesega mälestuseks foto. Ingeldrin Viljak lubas, et kannab vabatahtliku rinnamärki valla tänupeol Kolgakülas.