Igaverest pakutakse elektrituulikuid ja päikesekütte seadmeid

3025

Raasiku vallas Igavere külas tegutseb Bakeri OÜ.


ANTI TIIK ja Bakeri OÜ paigaldatud 10kilovatine tuulik Igaveres.

„Vaatad üles – tuul puhub ja päike paistab. Mõtled, et kasutamata ressurss ja tuleb tööle panna,“ jutustas Igavere külas töötava Bakeri OÜ asutaja Anti Tiik, kuidas ettevõte jõudis taastuv­energeetikani.

Anti Tiik ja Priit Kaselaan asutasid Bakeri OÜ 2002. aastal, taastuvenergeetikaga hakkasid tegelema 2007. aastal.

Firma pakub tuule ja päikeseenergial baseeruvaid elektritootmise lahendusi, päikesekütet ja soojuspumpasid. Ettevõtteid, mis taastuvenergeetikaga tegelevad, on Eestis umbes 15, kuid enamik müüb seadmeid. Firmasid, mis pakuvad konsultatsiooni, planeerimist, seadmete tarnet, komplekteerimist ja paigaldust, on kolm-neli. Bakeri OÜ on üks nendest.

„Oleme firmas kahekesi, sest taastuvenergeetika sektor on veel algstaadiumis ning suuremat meeskonda praegu vaja ei ole. See sektor ei too kiiret rikastumist ega meeletuid kasumeid,“ jutustas Anti Tiik.

Masu tuli kasuks
Elektrituulikuid võimsusega 10 kilovatti on Bakeri OÜ paigaldanud praeguseks Eestisse neli, teist sama palju päikesepaneele.

„Tuuleenergia on mõnevõrra tasuvam tehnoloogia, aga enne on soovitav teha mõõtmised, sest igal pool ei pruugi olla piisavalt tuult. Mõttekam on paigaldada elektrituulikud rannikualadele. Päikeseenergiaga on lihtsam – päike paistab igal pool ja selle tootlikkus on päris täpselt prognoositav“ selgitas Anti Tiik.

Elektrituuliku kogu protsess ideest teostuseni võtab aega kuni kuus kuud, päikesepaneelidel umbes 4-5 nädalat, kuid kõik sõltub konkreetsest lahendusest.

Käesolevat aastat peab Anti Tiik ettevõtte jaoks siiani kõige paremaks – inimeste teadlikkus on kasvanud, tööd jagub, elektrituulikuid ning päikeselahendusi on tellitud Eestimaa erinevatesse nurkadesse.

„Neli-viis aastat tagasi vaadati meid nagu tulnukaid, nüüd saadakse aru, et tehnoloogia on olemas ja see töötab,“ rääkis ta.

Ta lisas, et masu tuli ettevõttele pigem kasuks: „Käisime sel ajal koolitustel Hispaanias, Hollandis ja Saksamaal, et õppida tundma seadmestiku nüansse ja tehnoloogiat, olla valmis turu positiivseks suunamuutuseks.“

Bakeri OÜlt on siiani tellitud taastuvenergia tehnoloogiat kodumajapidamiste tarbeks, huvi on tundnud ka ettevõtted.

„Hollandis nägime, et elektrituulik oli paigaldatud autoremondi töökoja kõrvale, meil võtab sellelaadne mõtteviis veel natuke aega,“ jutustas Anti Tiik.

Tema sõnul ei ole Eestisse juba paigaldatud energiaseadmetega siiani probleeme olnud. Elektrituulikute ja päikeseelektri lahenduste juurde kuulub andmeside, need on ühendatud võrku. Andmed salvestatakse ning need jooksevad Bakeri OÜ serverisse. Kui peaks tekkima probleem, ollakse firmas reeglina sellest enne teadlik kui klient.

Parim reklaam on tehtud töö
Bakeri OÜlt on kõige enam tellitud 10kilovatiseid elektrituulikuid. Põhidetailid saabuvad Hiinast ja Saksamaalt. Hiljuti lisandusid Hispaania tootja uue põlvkonna elektrituulikud, labanurk muutub vastavalt tuulele.

„Sellel ei lähe pöörded tugeva tuulega asukohtades üle ja sobivad hästi rannikule,“ selgitas Anti Tiik.

Varsti on tulemas ka Bakeri toodetud 7,5- ja 15 kilovatised elektrituulikud. Päikesepaneelid muutuvad iga aastaga võimsamaks ning need on Eestis saadaval erinevate lahendustena. Kõik lahendused komplekteeritakse lõplikult Eestis ja transporditakse objektile sobilikke transpordivahendeid kasutades, kirjeldasid Baker OÜ omanikud.

„Kõige raskem masin, mida elektrituuliku paigaldamiseks vaja läheb, on betooniauto. Seega saab tuuliku paigaldada peaaegu ükskõik kuhu ja uusi ligipääsuteid rajada ei ole vaja,“ rääkis Anti Tiik.

Ta usub, et taastuvenergial on tulevikku: „Maailma mastaabis on tuumaenergiale hakatud selga pöörama, sest seda peetakse piisavalt ohtlikuks ning muud energialiigid on rohkemal või vähemal määral keskkonnale kahjulikud. Taastuvenergia tehnoloogia maksab täna veel palju, kuid see areneb ja massilisemal kasutuselevõtul väheneb investeeringuvajadus ning sõltuvus teistest energialiikidest. Ühel päeval hakkavad elektrituulikud või päikesepaneelid omanikule kindlasti kasumit tootma. See on nagu pensionisammas.“

Reklaami Bakeri OÜ ei tee. Anti Tiik arvab, et inimesed, kes on huvitatud, otsivad internetist ja leiavad nad ise üles: „Messidel me ei käi ning otseselt end kusagil ei reklaami. Kui oled ettevõtja ja müüd oma kaupa, siis oled müügimees, aga müügimehe juttu ei usu ju keegi. Valmis töö ja toimivad lahendused on hoopis teine asi, see on parim reklaam.“

Eelmine artikkelMaja keldrist varastati jalgratas
Järgmine artikkelKehra gümnaasiumis algab kooliaasta teisiti